Horvátországban és Szlovéniában ismét megugrott a napi új fertőzöttek száma
Horvátországban a testület jelentése szerint szerdán 81-gyel nőtt az új fertőzöttek száma, elérve a 2912-t, és két új halálesetet regisztráltak, így a járvány áldozatainak száma 110-re nőtt. A fertőzések száma június közepén kezdett növekedni, azt megelőzően egy hónapig nulla és három között volt az új megbetegedések száma. Az első fertőzés négy hónappal ezelőtti megjelenése óta 2155 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. A diagnosztizált betegek közül 84-en vannak kórházban, közülük hárman lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 647 fő.
A szomszédos Szlovéniában a legfrissebb adatok szerint az elmúlt 24 órában 21-gyel 1633-ra nőtt az új koronavírussal diagnosztizált fertőzöttek száma. Ezt megelőzően ennél nagyobb napi esetszámot, 36-ot április 16-án jegyeztek az országban. Új halálesetet nem regisztráltak, a járvány halálos áldozatainak száma 111 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze kilencen vannak kórházban, közülük senkit nem ápolnak intenzív osztályon.
Zágráb és Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan feloldotta a korlátozásokat és újraindította a gazdaságot, valamint megnyitotta határait több európai uniós ország állampolgárai előtt. Más országok állampolgárai számára ugyanakkor mindkét ország továbbra is korlátozásokat tart fent.
Horvátországban az uniós állampolgároknak is meg kell adniuk adataikat a határon. A gyorsabb határátlépés érdekében az adatlap előre kitölthető az Enter Croatia honlapon.
Bár Szlovénia a schengeni térséghez tartozik, az övezetből érkező állampolgárokat is ellenőrzik a határokon, adatokat azonban nem vesznek fel tőlük.
A nem uniós állampolgároknak Szlovéniában két hét karanténba kell vonulniuk. Horvátország ugyanakkor engedélyezi számukra a beutazást, amennyiben üzleti vagy más gazdasági érdekeltség miatt utaznak oda, vagy mert ott ingatlanuk van. Amennyiben turistaként érkeznek az országba, a szállásfoglalásról igazolást kell felmutatniuk a határon. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.