Árvíz: hosszan elhúzódó árhullámra kell felkészülni, több utat is lezárnak
Siklós Gabriella közölte: a Dunán általában 5-8 nap alatt vonul le az árhullám, most ennél hosszabb idővel kell számolni. Ha nem esik újabb eső, az Alpokban olvadó hó akkor is utánpótlást ad – tette hozzá.
A szóvivő tájékoztatása szerint a Szigetközben befejezték a felkészülést a vízügyi szakemberek. Értékelése szerint a Lajta mellett kritikus a helyzet. Arról is beszélt, hogy kedden a Dunakanyarban „lettek sűrűbbek” a feladatok.
Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője a műsorban mindenkit nyomatékosan arra kért, hogy kerülje a katasztrófaturizmust, mert az akadályozza a védekezést.
Ezzel kapcsolatban Siklós Gabriella arra hívta fel a figyelmet, hogy a katasztrófaturizmus árthat a védműveknek is, amelyeknek nagyon hosszú időn át kell ellenállniuk a víz nyomásának.
Mukics Dániel közölte: a katasztrófavédelem szakemberei részt vesznek a védekezésben, többek között segítenek az önállóan védekező önkormányzatoknak, ha azok ezt igénylik.
A szolgálati rend átszervezésével ötszáz tűzoltót tudnak kivezényelni az árvízi védekezésre, és a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ hallgatói, valamint oktatói is bekapcsolódnak a munkálatokba – ismertette.
Az egyetemistákat és a középiskolásokat is mozgósítják
Több ezer középiskolás és felsőoktatásban részt vevő hallgató fiatal segít az árvízi védekezésben – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter kedden reggel a Pest megyei Pócsmegyeren.
Hankó Balázs azt mondta, „erős fiataljaink vannak, akik készek minden olyan helyzetben segíteni, amikor szükség van rájuk; most olyan helyzetet élünk, amikor mindenkinek az összefogására szükség van”.
A miniszter köszönetét fejezte ki a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK), amellyel nem először szerveznek közös segítő megmozdulásokat. A HÖOK az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozójával (EFOTT) közösen arra mozgósítja a magyar és a Magyarországon tanuló külföldi egyetemistákat, hogy önkéntes munkával járuljanak hozzá az árvízi védekezéshez.
Hankó bejelentette: a következő napokban több ezer fiatalt mozgósítanak, hogy a Duna szakaszain, kifejezetten a Dunakanyar, Budapest és a Szigetköz térségében végig segítsék az árvízi védekezést. Az önkéntesek a mobilgátak kiépítésében, homokzsákok készítésében és elhelyezésében vállalhatnak szerepet.
A HÖOK azt közölte az MTI-vel: az önkéntes hallgatók nemcsak egyetemi kreditet kapnak, amely hozzájárul tanulmányaikhoz, hanem az EFOTT is elismeri munkájukat egy szerdai napijeggyel. Hozzátették: az egyetemi közösség összetartása és az önkéntesség kiemelkedően fontos, különösen ilyen vészhelyzetekben. Az összefogás nemcsak a védekezés sikeréhez járul hozzá, hanem erőteljes üzenetet közvetít a fiatalok felelősségvállalásáról és összetartásáról is.
A HÖOK a NEPTUN rendszeren keresztül küldött üzenetet a hallgatóknak, a Nemzeti Szakképzési Hivatal a KRÉTA rendszeren keresztül hívta segíteni a fiatalokat, a kormány pedig a koordinálásban segíti őket – fejtette ki a miniszter.
Kiemelte, hogy a Lyonból, a WorldSkills világversenyről hétfőn hazatérő, szakképzésben tanuló csapat is részt vesz a védekezésben. A versenyen az érmek összesítése alapján Magyarország a 10. helyen zárt, és amint hazaértek, rögtön jöttek is segíteni – mondta.
Ismertette, az árvízi védekezésben való részvétel beleszámít a középiskolások 50 órás kötelező közösségi szolgálatába.
Több közutat is lezárnak
Az árhullám miatt több országos közúton is korlátozásokat vezetett be a Magyar Közút, a következő napokban elsősorban a Duna mentén számíthatnak további útlezárásokra a közlekedők – tájékoztatta a szervezet kedden az MTI-t.
Felhívták a figyelmet, hogy Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest megyében nemcsak a Duna, hanem a mellékfolyók mentén is lesznek útlezárások az árvízi védekezés vagy az elöntött területek miatt.
A közútkezelő arra figyelmezteti a közlekedőket, hogy indulás előtt minden esetben tájékozódjanak az aktuális korlátozásokról és az útviszonyokról az Útinfom weboldalán.
Emlékeztettek rá, hogy az elmúlt napokban több, a Dunához közeli kerékpárúti szakaszt, kompokhoz, révállomásokhoz vezető utat lezártak a forgalom elől Komárom-Esztergom és Pest vármegyében, illetve a vámosszabadi határátkelőhöz vezető szakaszon is teljes útzárat rendeltek el.
A 11-es főút Komárom-Esztergom megyei részén is több helyen van érvénybe teljes vagy félpályás korlátozás.
A korlátozásokat az autósok tartsák be, ne próbáljanak meg áthajtani, mert könnyen élet- és balesetveszélyes helyzetekbe kerülhetnek – figyelmeztetett a közútkezelő a közleményében.
Orbán Viktor engedélyt adott a Lajta-menti szükségtározó megnyitására
A helyszínen ellenőrizte Orbán Viktor a Lajta-menti árvízvédelmi munkálatokat, ahol Nagy István országgyűlési képviselővel együtt meghallgatta a vízügyi szakemberek és a katasztrófavédők jelentését a Mosonmagyaróvár és térsége megvédéséért tett erőfeszítésekről, valamint megadta az engedélyt a Lajta főmeder és a Balparti Csatorna közötti szükségtározó megnyitására – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár kedden.
A szükségtározó a másodrendű védvonal megnyitásával biztosítja, hogy az elsőrendű fővédvonalakat ne törje át a víz, illetve garantálja Mosonmagyaróvár és lakóinak biztonságát – olvasható a közleményben.
Havasi Bertalan délután azt közölte az MTI-vel, hogy Orbán Viktor – árvízvédelmi irányító munkája keretében – Neszmélyen majd Komáromban is ellenőrzést tartott; a Duna-parti védműveken dolgozókhoz elkísérte őt Czunyiné Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője is.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
540 kilométeren zajlik az árvízi védekezés
Jelenleg 540 kilométer hosszúságban zajlik az árvízi védekezés, ebből 200 kilométeren a legmagasabb, harmadfokú a készültség – közölte a miniszterelnök kedden a közösségi oldalán.
Orbán Viktor a Facebookra feltett videóban hangsúlyozta: a kedd reggel kapott jelentések szerint a legnehezebb helyzet a Lajta mentén alakult ki.
Emiatt át is vezényeltek a Duna túlsó oldaláról, az Alföldről több mint 800 szakembert, akik most a Dunántúlon teljesítenek szolgálatot és kiválóan dolgoznak a katonákkal együttműködve – tette hozzá.
A kormányfő közölte, hogy több mint 400 katona van most kint a gátakon, és 24 óra alatt további ezreket tudnak bevetni, ha szükséges, de – mint mondta – úgy látja, hogy a helyzetet meg tudják oldani a mostanra megmozdított szakemberekkel, illetve a lelkes önkéntesekkel.
Címlapfotó: MTI/Kocsis Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.