Hűtőszekrény, drótháló, konzervek: eredményes volt a Tisztítsuk meg a Rábát! akció
Egy hűtőszekrény maradványait hozza magával egy kenus egység a Rábán, a másik hajóban pedig szemeteszsákok sorakoznak. Eredményes volt a Tisztítsuk meg a Rábát! akció nyitónapja. PET-palackok, drótháló, konzervdobozok, műanyag kannák kerültek elő a mederből. A folyó sok szemetet sodor magával, főleg a lakott területek közelében.
Szekeres Zsófia, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őre az SZTV érdeklődésére elmondta, látszik, hogy a lakott területeken nem figyelnek a folyóra, úgy tekintenek rá, mint egy szállítószalagra. Sok szemét a belterületi szakaszokon van, lehet látni a Rába mindkét oldalán. Hozzátette, próbálták felvenni ezekkel a településekkel a kapcsolatot, hogy ezt a problémát megoldják. Az is fontos lenne, hogy amikor olyan híradásokról van szó, mennyi szemét van a tengerekben, óceánokban, ne vegyük félvállról, hiszen ezeket mi küldjük a folyóinkkal a szemetet oda.
Nyolc kenuban 16-an szedték a szemetet. Délelőtt szálltak vízre Csörötneknél, 12-14 kilométert eveztek, közben több helyen partra szálltak és depózták az összegyűjtött hulladékot. Négy órakor érkeztek meg a rábagyarmati Berek kikötőbe. A Tisztítsuk meg a Rábát! akció a folyót jól ismerő, és szinte nap mint nap járó civil hajósok kezdeményezése. A Berki Bárkások, a Vízivándor Alapítvány és a Bayom Böhö Kenu Klub tagjai most is eljöttek, ahogy az Őrségi Nemzeti Park és a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szombathelyi központjának munkatársai is.
Hercsel Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakaszmérnöke kiemelte, nagyon kevés árhullám volt, nem tudják, mi van kint a hullámtérben, az illegális hulladéklerakókat nem nagyon ismerik. Ha jön egy árhullám, valószínűleg több hulladékkal találkoznak majd. Sajnos általában a Csörötnek-Rábagyarmat közötti szakasz nagyon szennyezett, sok hulladék van főleg Csörötnek alatt, de szinte az egész folyó mentén tapasztalják, hogy a lakosság kihordja a folyópartra a hulladékát.
Az összegyűjtött szemetet konténerekbe gyűjtik és lerakóba viszik. Az akció ötletgazdái arra hívják fel a figyelmet, hogy a Rába kivételes természeti értékünk, fontos, hogy vigyázzunk rá és megőrizzük.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.