Illegális szemét: komplett autót hagytak az árokban Vép és Táplánszentkereszt között
Kibelezett hűtőszekrény, autógumik, gépkocsialkatrészek, bútorok, ruhaneműk és háztartási hulladék tömkelege – hatalmas kupacokban gyűlik újra és újra a szemét a Vépet és Táplánszentkeresztet összekötő földút mentén. Egy komplett autó, amit egy héttel korábban még a településen láttak, mostanra itt, az árokban kötött ki. Egy falubeli azt mesélte, naponta szerelnek le róla valamit. Ami használható, már eltűnt róla. Sokan járnak erre sportolni, kutyát sétáltatni, a szemét miatti felháborodásukat a közösségi oldalakra feltöltött fotóik jelzik.
Családi Anita, Táplánszentkereszt jegyzője az SZTV-nek megmutatta, több éves önkormányzati aktája van a szemétnek. Nyár végén döntöttek arról, bekamerázzák a területet, de ehhez Vép partnerségét is kérték.
„Reményeink szerint támogatni fogja, hogy Táplánszentkereszt és Vép felől is bekamerázzák ezt a területet és akkor az idejövő-menő autókat, ha szeméttel jön, üresen távozik, könnyebben felderíthetnénk. Bízunk abban, ha ez megvalósul, lesz visszatartó ereje. Főleg, ha a pályázatunk nyertes lesz, akkor pedig rendet is tehetünk” – tette hozzá.
Táplánszentkereszt saját erőből nem bírja megszüntetni a folyamatosan újratermelődő illegális hulladéklerakót, ezért 100 m3 felszámolásának támogatására pályáztak a „Tisztítsuk meg Magyarországot!” országos programban.
Szombathelyen a bogáti fasornál törmelék és zöldhulladék tornyosul. A Gyöngyöshermán-Szentkirály városrész is csatlakozott a Vigyázzunk együtt Szombathelyre programhoz, amelynek során több szemétszedő akciót is szerveztek. Tóth Kálmán önkormányzati képviselő elmondta, hogy sajnos számos ilyen helyszín van itt a déli városrészen a mai napig is. Tavaly többet felszámoltak, vadkamerákat is helyeztek el több helyen Szentkirályon és Bogáton is. Ettől függetlenül nem tudják egyszerűen megakadályozni. Tóth Kálmán szerint Szombathelyen a kamerákkal és a tettenérésekkel eredményes volt az illegális hulladéklerakók elleni küzdelem, mégis indokoltnak tartja a januári törvénymódosítást, amely az eddiginél szigorúbban bünteti az ilyen típusú bűncselekmények és szabálysértések elkövetőit.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.