Itt a 2019-24-es önkormányzati ciklus utolsó közgyűlése
Ebben az összetételben utoljára láthatjuk a testületet, öt Fidesz-KDNP-s- Takátsné Tenki Mária, Sátory Károly, Kecskés László, Lendvai Ferenc és Melega Miklós - valamint az Éljen Szombathely! és a Pro Savaria egy-egy politikusa, Kopcsándy József és Koczka Tibor már nem lesz tagja az október 1-től felálló új közgyűlésnek.
A testületi ülés 09.00-kor kezdődik, hogy milyen napirendi pontok kerülnek terítékre, arról itt írtunk részletesen.
Az SZTV elő adása:
(Cikkünket óránként frissítjük).
Fotók: Nagy Jácint
Polgármesteri gesztus és köszönet
A nyári szünet utáni első közgyűlésre gyűltek össze a városatyák ma reggel. Elsőként dr. Nemény András köszöntötte az egybegyűlteket a ciklus utolsó testületi ülésén. A napirendi pontok előtt beszélt a polgármester. Mint mondta: a választások előtt is kulturált hangnemben zajlottak a közgyűlések. „Nem volt könnyű öt évünk, több polgármesterrel beszéltem, és ők is így vélekednek”, húzta alá, példaként a világjárványt, az energiaválságot és a háborút emelte ki dr. Nemény András.
Válságkezelés zajlott, sokáig a testület sem tudott összeülni. Az ellenzékkel jó volt az együttműködés, a városvezetés igyekezett bevonni a fideszes képviselőket a problémák megoldásába. Bár voltak komolyabb viták, mindenki tette a legjobb tudása szerint a dolgát, ezért köszönetet mondott dr. Nemény András valamennyi képviselőnek. Ezt követően a polgármester valamennyi képviselőnek, valamint a jegyzőnek és az aljegyző asszonynak egy-egy emlékplakettet adott át megköszönve az elmúlt öt év közös munkáját.
Illés Károly (Fidesz) frakcióvezető megköszönte a polgármester méltató szavait, hozzátette azt, sok konszenzusos döntést sikerült hozniuk az elmúlt időszakban. Természetesen megfogalmaztak kritikákat, de azok építő jellegűek voltak. A problémákon túljutott Szombathely, amely részben a városvezetés érdeme, tette hozzá, majd a hivatal dolgozóinak mondott köszönetet. Tóth Kálmán (Éljen Szombathely!) frakcióvezető emlékezetes közgyűléseket elevenített fel, kiemelve azt, hogy sokszor ügyek mellett politizáltak a képviselők. Kiemelte: bár voltak konfliktusok, de azok után is egymás szemébe tudtak nézni. Leszögezte: a frakciójuk folytatja a 2019-ben megkezdett munkát. Kopcsándi József (Éljen Szombathely!) mint leköszönő városatya beszélt: mint mondta, hálával tartozik annak a közösségnek, amelyik jelölte 2010-ben, 14-ben és 19-ben is képviselőnek. A víziója mindig a munka és a tisztelet volt, emelte ki, és külön megköszönte dr. Czeglédy Csabának azt az erőt, amelyet 2014-től adott neki. A fiatalabb képviselőtársa akkor arra biztatta, hogy mindenkihez kopogtasson be a körzetében – így is tett, ennek köszönhette a tíz évvel ezelőtti sikerét. Baráti közösségre talált a testületben, tette hozzá. Kopcsándi József arról is beszélt, hogy bizony a frakciójukon belül is voltak viták. „Ebben a korban sem szégyen tanulni, a fiatalabbaktól tanulni fontos dolog”, húzta alá a búcsúzó képviselő, aki a kompromisszumok fontosságát is kiemelte, végezetül pedig a hivatal apparátusának is köszönetet mondott.
Lendvai Ferenc (Fidesz) azt mondta: megtiszteltetés volt Szombathely városáért dolgozni. Dr. Takátsné dr. Tenki Mária (Fidesz) azt emelte ki, hogy 2006 óta egyéni képviselő, volt, hogy egyedüli hölgyként dolgozott a testületben. Mindig Szombathelyért dolgozott, ennek is köszönhető szerinte, hogy négyszer is megválasztották képviselőnek. A fideszes képviselő asszony is köszönetet mondott mindenkinek az elmúlt évekért. Úgy vélte: nőként példát tudott mutatni a hölgyeknek, akik esetleg a közügyekért dolgoznának a jövőben. Dr. Kecskés László (Fidesz) az elmúlt tíz évről vont mérleget. Mint mondta: ő elsősorban szakpolitikusként gondolt magára. Az egészségügyi alapellátó megvalósulásáról beszélt, ebbe a témába komolyan beleállt anno. A körzetében is történtek beruházások, a Csótó környékének megújítását és a Sportliget-projektet említette. A hivatal munkatársai mindig segítőkészek voltak, amiért ő is köszönetet mondott.
Koczka Tibor (Pro Savaria) azt emelte ki, a mostani közgyűlés is azon dolgozott, hogy Szombathely előrébb jusson. Megköszönte mindenkinek, aki segítette a munkáját alpolgármesterként, majd képviselőként. Gratulált a mandátumot szerzet képviselőknek, jó munkát kívánva nekik. „Nehéz a képviselők dolga, mert ha kolbászból van a kerítés, akkor a vegetáriánusok tüntetnek”, így Koczka Tibor.
Melega Miklós (Fidesz) megköszönte a polgármesternek a névre szóló plakettet. A képviselőséget nagy ajándékként élte meg. Bár voltak olykor éles szavak, de utána mindig elnézést kértek azok, akik erősen fogalmaztak. A leköszönő városatya eredménye munkát kívánt az új testületnek. Sátory Károly (Fidesz) is elköszönt, és ő is köszönetet mondott mindenkinek, aki segítette a munkáját.
Végül dr. Nemény András köszönte meg mindenkinek a munkát, ígéretet tett, hogy a jövőben is Szombathelyért dolgoznak majd.
Érdemi munkával folytatják
A testület elfogadta a napirendi pontokat, így a két közgyűlés közötti vitával folytatódott az ülés. Dr. Czeglédy Csaba (független) kért először szót. A szociális bizottság elnöke azt mondta: 423 egyedülállónak és családnak tudtak segíteni az elmúlt öt évben. A következő ciklusban nagy hangsúlyt kell fektetni erre a területre, jelenleg 330-an várnak segítségre, akik lakhatási krízishelyzetben vannak. Példákat hozott, akik önkormányzat bérlakást szeretnének.
Szociális ügyek, és a Haladás jövője
A polgármester felkérte, hogy a következő ciklusban is ő lássa el a város szociális feladatait. Arra kérte a városvezetést, hogy legyen prioritás a szociális terület. Dr. Nemény András elismerően szólt dr. Czeglédy Csaba munkájáról, aki emberfeletti teljesítményt nyújtott. Szombathelynek – országos összehasonlításban – sok bérlakás van a tulajdonában. A bérlakás kiadási rendszerét kell felülvizsgálni, így a bérlakásrendelet újratárgyalása indokolt. „Ez nem lehet politikai kérdés”, emelte ki a polgármester.
Illés Károly azt mondta: örül, hogy tárgyalnak a témáról, mert valóban felül kell vizsgálni a rendszert. A frakciójuk partner lesz a kérdésben. Horváth Gábor (Fidesz) elérzékenyült az eddigi felszólalásoktól. Mint mondta, Vajdahunyadban járt Ágh Ernő képviselőtársával. A testvérvárosi kapcsolat – vélhetően a Covid miatt – alábbhagyott. Ennek élénkítése miatt egyeztetett képviselőtársaival. Az ottani választáson a magyar politikusok jól szerepeltek, tette hozzá. Azt kérte: a következő ciklusban álljon vissza a korábbi támogatás, Vajdahunyadon várják a szombathelyi városvezetés delegációját. A HVSE támogatásáról is érdeklődött a politikus: a 20 millió forint kihez érkezik majd? – kérdezte. Az üggyel kapcsolatban megjegyezte: a HVSE törvényi működése megkérdőjelezhető. Korábban a HVSE mindig a költségvetésben kapott 40 millió forintot. 14 szakosztály működik ott, 1000 gyermekkel, reményét fejezte ki, hogy ez a támogatás visszaáll majd a jövőben. Üdvözölte azt a kezdeményezést, hogy a focicsapatot új gazdasági társaság üzemelteti majd. Hajrá Haladás, zárta szavait Horváth Gábor. Szuhai Viktor (Éljen Szombathely!) tanácsnok a külkapcsolatokkal kapcsolatos kérdésre reagált. Vajdahunyad városának testületében az előző ciklusban nem volt magyar képviselő, ez is lehetett az oka annak, hogy nem volt intenzív a kapcsolat. Ígéretet tett Szuhai Viktor, hogy a közeljövőben felveszik a kapcsolatot Vajdahunyaddal.
Dr. Nemény András a HVSE-ről beszélt. Azért hoznak létre saját céget a focicsapatnak, hogy kijöjjön a csapat az egyesületből. Külön alszámlára utalnak majd támogatást, mert így nyomon követhető, hogy hova kerül a pénz. A Hali mostani célja a biztos bennmaradás az NB/III-ban. Az önkormányzat csak olyan területekre ad támogatást, ahol tiszta viszonyok vannak. A HVSE is partner abban, hogy „kiadják” a fociszakosztályt. Az önkormányzat mindent megtesz azért, hogy megmentsék a focicsapatot.
Melega Miklós két problémát hozott fel: a Hefele Menyhért utca-Fő tér közötti kerékpárútról beszélt, itt a kockakövek feljöttek, balesetveszélyes, ezt mielőbb ki kellene javítani. A levéltárnál lévő mélygarázs felszíni „megjelenésével” is gondok vannak, ez nemcsak esztétikai probléma, hanem veszélyes az ott közlekedő autókra. Négy balesetet is látott az elmúlt időszakban – ezek nem akkora tételek a költségvetésben, amit ne lehetne vállalni. Dr. Nemény András azt mondta: tartják a szavukat, az év második felére ígérték a terület rendbetételét.
Dr. Takátsné dr. Tenki Mária, mint leköszönő képviselő azt mondta: ő mindig készített egy feljegyzést, hogy milyen feladatok várnak rá a belvárosban – ezt javasolta utódjának is. Később a SZOVA-anyagáról beszélt. A cég nehéz anyagi helyzetben van, így újabb értékes belvárosi ingatlan értékesítését tervezik. A Bejczy utcai okmányirodáról van szó, ez ügyben kérdezte a jegyzőt, mivel szerinte a közgyűlési előterjesztés szerinte nem megfelelő. Dr. Nemény András azt mondta: korábban elálltak az ingatlan értékesítésétől, most viszont elképzelhető, hogy most jobban járna a város. Illés Károly egyetértett azzal, hogy a Hali focicsapatát újra kell szervezni. A HVSE-ről azt mondta: az elmaradt 40 milliós városi támogatás hiányzik az egyesület működéséből. A transzparenciát azt szolgálná, ha az elnökségbe, vagy a felügyelőbizottságba fideszes delegált is kerülne. A polgármester azt emelte ki újra: ha átlátható lesz a HVSE működése, akkor a város ad majd támogatást. Jelenleg a bizalmi index kicsi az egyesület felé, jelezte dr. Nemény András. Hozzátette: számítanak a fideszes képviselőkre a Halival kapcsolatos kérdések megoldásában is.
Putz Attila (Éljen Szombathely!) ezúttal nem hozta elő dr. Hende Csaba választási ígéretét, amit tett, majd nem tartott be a Zanati utcák felújításával kapcsolatban. A civil fórumról beszélt: két pályázatot írnak ki, egyet működésre, egyet pedig rendezvények szervezésére. 12 millió forintot osztanak majd szét. Kiemelte: maximum 400 ezer forintot tudnak adni az gyesületeknek, volt, aki 10 millió forintra pályázott… Sajnálatosnak nevezte, hogy Magyarországon mostoha helyzetben vannak a civil szervezetek, szűkös lehetőségekkel dolgozhatnak csak.
Horváth Gábor ismét a Haladást hozta szóba, ő is a transzparenciát emelte ki. Aztán a Kámon-Herény körzetben megkezdett fejlesztésekről beszélt, reményét fejezte ki azért, hogy folytatódnak a projektek.
Vasútállomás, Just Nature
Dr. László Győző (Éljen Szombathely!) alpolgármester, az 1-es körzet jövőbeli képviselője így reagált: a választás után felvette a kapcsolatot Horváth Gáborral, de ő nem élt a lehetőséggel, pedig a költségvetésért felelős alpolgármesterhez invitálta a politikust. Az alpolgármester leszögezte: mindenkivel együtt akar dolgozni a körzetért. Horváth Gábor is szót kért, jelezte, partner lesz a közös munkában.
Kelemen Krisztián (Éljen Szombathely!) a bűnmegelőzési bizottság munkájáról beszélt. Széll Kálmán utcában új térfigyelő kamerát helyeznek ki, lakossági fórumokon jelezték neki a problémát. A Fő téren állandó rendőrjárőr pár dolgozik, ez nagymértékben növeli a szubjektív biztonságérzetet. A polgármester megköszönte a beszámolót, ígéretet tett, hogy a jövőben is támogatják a rendőrséget és a polgárőrséget is.
Dr. Czeglédy Csaba a HVSE-vel kapcsolatban szólt: Szántó Erzsébet klubmenedzser konstruktív volt a tárgyalások során. Az októberi küldöttgyűlésén egyfajta hídépítés kezdődhet meg, visszaállhat a bizalom a HVSE és az önkormányzat között.
Bokányi Adrienn (Éljen Szombathely) arról beszélt, hogy az Éhen Gyula téren tartottak lakossági fórumot élénk érdeklődés mellett. Itt is szóba került a mobil térfigyelő kamera, ezzel sok probléma megelőzhető majd. Az Éhen Gyula tér parkosítása megkezdődött, közösen viselik a költségeket a Blaguss-szal, ezért köszönetet mondott a cégnek. Ha az időjárás kegyes lesz, úgy október-novemberre végeznek is a fejlesztéssel. A körzetében több kisebb projekt is zajlik, illetve fejeződött be, ezt sorolta fel a 2-es körzet képviselője.
Ágh Ernő (Fidesz) is a Vasútállomásról beszélt elsőként. Szerinte is szép lesz a környezet, ám problémákra is felhívott figyelmet. Nincsenek padok és esőbeállók a Bogát felé vezető buszok megállóinál. Aztán azt kérdezte: Portóban és Milánóban is járt Bokányi Adrienn a beszámoló szerint – erről kért tájékoztatást a fideszes képviselő. A vajdahunyadi kirándulásról is beszélt a képviselő. A körzetében nem történtek fejlesztések, ezt sérelmezte a politikus. A legutóbbi, májusi közgyűlésen jelezte: az Alsóhegyi úton néhány méter járda hiányzik. Azt az ígérete kapta, hogy írásban válaszolnak majd a felvetésére, de ez nem történt meg. A Külső Nárai utcában nincsen járda, ez komoly problémát jelent. Pozitívumként emelte ki a Szent Kvirin utca megépülését.
Dr. Nemény András úgy válaszolt: Ágh Ernő támogassa majd a körzet új képviselőjét a munkában. Bokányi Adrienn válaszolt a hozzá intézett kérdésekre. Virágosításra pályázott a város, de nyitott a padbeszerzésre is. Ugyancsak téma a Blaguss-szal a fedett buszvárók létesítése, a meglévők áthelyezése. Foglalkoznak a jogos felvetéssel, tette hozzá. A tanulmányútjaival kapcsolatban úgy fogalmazott: nem városi költségen utazott, hanem különböző projektek keretein belül járt több európai városban. Portóban előadóként vett részt egy konferencián, itt a Szombathely 2030-as program volt a téma. Milánóban egy fenntarthatósággal kapcsolatos rendezvény vendége volt.
Németh Ákos (Éljen Szombathely!) úgy fogalmazott: azért járnak nemzetközi konferenciákra, mert ott sokat tudnak tanulni. Az unió kifejezetten támogatja a tudás átadását, a képviselő szerint nagyon helyesen. A politikus is leszögezte: ez nem önkormányzati költséget jelent. A JustNature projekt meetengjeire is eljár Németh Ákos, ahol szintén sokat tudnak tanulni a résztvevők. Ezek feszített szakmai napok, jelezte. Örömmel számolt be a képviselő a Dési iskolában történt fejlesztésről, ennek táadása a tanévnyitón történt meg. Később Németh Ákos az elmúlt öt évről beszélt, a körzetében megújult a Károlyi Róbert utca, létrejött a Jászai Utcai közösségi Tér, kutyafuttatót alakítottak ki, hamarosan megvalósul a Hunyadi úton egy új park.
A polgármester lezárta a vitát, elfogadta a testület az előterjesztéseket.
Napirenden a közösségi közlekedés és a Hali
Javaslat a helyi közösségi közlekedéssel összefüggő döntések meghozatalára – ezzel a napirendi ponttal folytatódott a közgyűlés. Horváth Soma (Éljen Szombathely!) alpolgármester kért szót. A Blaguss-szal kötött együttműködést sikeresnek nevezte. Meglátása szerint az önkormányzat jó pályázatot írt ki, így érdemi verseny alakulhatott ki, amelynek nyertese valójában Szombathely. A közösségi közlekedés 2021 óta nem hibátlan, de modern, utasbarát, európai színvonalú. Most egy komoly beruházásban vesz részt a cég, és a város életében is komoly szerepet vállal.
Horváth Gábor megköszönte Horváth Somának, hogy befogadták a járatmódisításra vonatkozó javaslatait. Azzal egyetértett az alpolgármesterrel, hogy soha nem tökéletes a menetrend. Egy problémát felhozott: az Öntő utcában sok busz jár, és onnan ráfordulnak a Maros utcára – ez gondot okoz, sőt, szabálytalan is. Az Öntő utca útburkolatának állapota az elmúlt pár évben nagyon leromlott, ebben közrejátszottak a buszok is. Az előterjesztést megszavazta a többség.
A 3-as napirendi pont így szólt: Javaslat Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata tulajdonában lévő gazdasági társaságokkal kapcsolatos döntések meghozatalára, ám ezt későbbre halasztották. Az 5-ös pontban a Sárdi-éri iparterületen megvalósuló útfejlesztéssel kapcsolatos döntés meghozatala szerepelt. Illés Károly a kisajátításáról beszélt, arról érdeklődött, hogy ez milyen költségekkel jár majd. Dr. Horváth Attila (Éljen Szombathely!) alpolgármester válaszában elmondta: igazságügyi szakértő jár el az ügyben. Itt volt egy kis kavarodás, de végül megszavazták a határozati javaslatot.
A költségvetés módosítása is napirendre került. Itt sem volt hozzászólás, így szavaztak a képviselők. Mindent elfogadott a testület.
A 7-es napirendi pont szólt a Haladásról. Dr. Czeglédy Csaba kért szót: örömmel vette, hogy a fideszes képviselők is támogatják a cégalapítást. Mint fogalmazott: olyan szituációba került a Hali, mint húsz évvel ezelőtt. 1099 gyerek és fiatal focizik Szombathelyen, több bázison. Sajnos, most több az érdekellentét az utánpótlásnevelés területén. Az infrastruktúra több létesítményben is megfelelő, ám nem szerencsés, ha a felnőtt csapat elsorvad, alacsonyabb osztályban szerepel csak. Húsz éve az önkormányzat támogatása elég volt az NB/II-höz, most viszont csak az NB/III-ban való túlélésre elegendő. Ehhez tudnak társulni a szombathelyi sportbarátok, a tiszta viszonyok mellett biztosan lesznek majd támogatói a focicsapatnak, vélekedett a képviselő. Most majd a HVSE küldöttgyűlésén lesz a világ szeme, hogy átadják-e a focicsapatot a megalakuló cégnek, mondta dr. Czeglédy Csaba. Illés Károly szerint kényszerhelyzetben vannak, az önkormányzat a kialakult helyzetről nem tehet. Arra hívta fel a figyelmet, hogy sokan nem kapták meg a fizetésüket a korábbi Hali-alkalmazottak közül, ezt rendezni kellene. Lendvai Ferenc azt mondta: a Haladás név összeforr Szombathellyel immár 1919 óta. Támogatja az előterjesztést, ő is aggódik a Haladásért, mit sokan mások. Meg kell maradnia a brandnek, a csapatnak. A közgyűlésen ott volt Keringer Zsolt, a leendő ügyvezető is. A polgármester szerint jó üzenete van annak, hogy a céget a szurkolói kör elnöke vezeti majd, díjazás nélkül.
Keringer Zsolt is szót kapott. Megköszönte a város támogatását, hozzátette: mindent megtesznek a szurkolók a Haladás felvirágoztatásáért. A határozati javaslatot elfogadta a testület. A FEB-be Tóth Kálmánt, Putz Attilát és Ágh Ernőt választották be.
Dr. Nemény András szünetet rendelt el, folytatás fél 3-tól.
Terítéken a városi cégek
Délután folytatódott a közgyűlés a 3. napirendi ponttal, ami a gazdasági társaságokkal kapcsolatos döntésekről szólt. Illés Károly frakcióvezető elsősorban a SZOVA-val kapcsolatos előterjesztéshez szólt hozzá. 400 milliós tagi kölcsönt adna az önkormányzat a cégnek, valamint ingatlanokat is értékesítenének. Szerinte ez felháborító. Meg kellene gondolni, hogyan kezelik a város vagyonát, mert el fog tűnni, fogalmazott. Szerinte nem látni a stratégiát, hogyan jönne ki a SZOVA a válságos állapotból. A Távhő igazgatójának kinevezési módjával kapcsolatban is tiltakozott. A polgármester szerint leginkább a bérköltségek okoznak nehézséget a SZOVA-nál. Semmilyen támogatást és többletet nem kapnak a béremeléshez. 2019-ben kellett szembenézni a kötvényterhekkel is, ha ez nem lenne, akkor nem lenne gond a SZOVA-nál. Folyamatosan nőnek a költségek és a bérek, ehhez jön a kötvénytörlesztés is. Azt nem szeretnék, ha a lakosságnak többe kerülne a szolgáltatás, s azt sem, ha a dolgozók munkáját nem tudnák jutalmazni. A SZOVA nem piaci cég, nem tud nyereségesen működni. Ez minden évben így volt. Meg fognak küzdeni ezzel a feladattal is, húzta alá.
Dr. Czeglédy Csaba örült annak, hogy az alacsonyabb keresetűek kaptak jutalmat a SZOVA-nál. De 46 perc, amíg a munkavállalók megfordulnak a Jászai Mari utcai telephely és a belvárosi munkavégzés helye között, ez nyáron kifejezetten kínzás volt, de télen sem lesz jobb a helyzet. Szeretné, ha ezt valahogy megoldanák. Tegnap az esőben is kint kellett dolgozniuk, ezt is embertelennek nevezte. Hangot adott annak, hogy nincs elragadtatva a SZOVA vezetőségétől. A polgármester szerint ez belső döntés a cégnél, vannak felelős vezetők. A Városháza épületét is használhatják a munkavégzők, hogy felfrissüljenek, ezt fel is ajánlotta.
Melega Miklós is a SZOVA eredményeihez szólt hozzá, szerinte komoly problémát mutatnak a számok. Hosszabb távon városi ingatlanokat adna el a cég. A Welther Károly utca 4. szám alatti ingatlan is szerepel a listában, amiből a korábbi tervek szerint idősotthon jött volna létre. Azt kérdezte, hogy ezzel most mi a helyzet. A Bejczy István utcai ingatlan földszintjén működik egy kormányablak, arról érdeklődött, hogy készültek-e előzetes tervek, hogy mi lesz ezzel az értékesítés után! Lehet-e ennek megfelelő helyet találni? – tette fel a kérdést. A polgármester elmondta, hogy jelenleg bérlik a helyiséget, ennek a továbbiakban sincs akadálya. Az ingatlan megvásárolhatja a kormány, ha meg tudja. A kötvényterhet próbálja megoldani az önkormányzat úgy, hogy ne a lakosságra kelljen többletterhet róni.
Illés Károly szerint vannak olyan tevékenységek, melyeket a SZOVA jóval a piaci ár felett végez, például a kátyúzást. Továbbra is azt mondja, hogy nem megfelelő a cég működése és a kötvényteher nélkül is veszteségesen működik.
Végül elfogadták az önkormányzat tulajdonában lévő gazdasági társaságokkal kapcsolatos javaslatokat, beszámolókat.
Megújuló városháza és önkormányzat bérlakásrendszer
Tájékoztató hangzott el a Városháza műszaki állapotáról és javaslat a balesetveszélyt megelőző intézkedések megtételéről. Mint azt megírtuk, felújításra szorul a Városháza, rögzíteni kell a balesetveszélyes elemeket. Az épület 1982-ben készült el Horváth László építész tervei alapján, a kivitelezés öt évig tartott. Az alapszerkezettel nincs gond, a nagy gond az, ami rákerült. A 3. emelettől felfelé gondot jelentenek a műkő homlokzati elemek. Van olyan iroda, ahol akkora lyukak vannak, hogy ki lehet rajtuk látni, hőszigetelés sincs. A sarokelemek pedig eltávolodtak a faltól, a beton és betonacélok szétrohadtak, a rögzítőelemek tönkrementek. Dr. Nemény András elmondta, nincs választásuk, mindenképpen meg kell csináltatni a veszélyes részeket. Kérte, hogy mindenki támogassa a javaslatot. Ez így is történt.
Javaslat került a képviselők elé az önkormányzati bérlakások jövőbeni kezelésével kapcsolatban. Ágh Ernő kért szót, neki nem tetszik, hogy változás lesz az önkormányzati bérlakásállomány kezelésében - a SZOVA eddigi feladatkörét a Polgármesteri Hivatal rendszerébe integrálják egy új irodai szintű szervezeti egység formájában. Nehezményezte, hogy a frakció nem kapott saját helyiséget a Városházán az ígéretek ellenére is. A polgármester erre reagálva elmondta, hogy öt évvel ezelőtt azt a választ kapta, hogy nincs szükség a frakciónak irodára az épületben, egyik frakciónak sem. Dr. Czeglédy Csaba elmondta, hogy 12 főt hoznak át a SZOVÁ-tól az önkormányzat állományához. A harmadik emeleten kapnak irodát, pluszköltséggel nem jár, a szükséges felszerelést is hozzák majd magukkal. Szerinte hatékonyabban végezhetik a jövőben a munkát. A javaslatot elfogadták.
Az önkormányzati bérlakások értékesítését is megvizsgálták, erről bővebben itt írtunk. 33 ilyen bérlemény van Szombathelyen, amelyeknek a bérleti jogviszonya örökölhető. A bérlőknek elővásárlási joguk van, felmérik, hányan élnének vele. Dr. Czeglédy Csaba hozzátette, folyamatosan ötletelnek arról, hogyan tudnak jobban gazdálkodni az önkormányzati bérlakásokkal. Most felmérik az igényt, hogy egyáltalán lesz-e olyan, aki megvásárolná az ingatlant. A képviselő bízik ebben, s abban is, hogy a befolyt összeget a bérlakásrendszer bővítésére fordíthatják majd. Szerinte igazságtalan, hogy felettébb jómódban lévő emberek laknak ezekben a bérlakásokban, miközben a valódi rászorulók nem jutnak lakáshoz. Megszavazták, hogy elkészítik a felmérést a bérlők vételi szándékáról.
Megszavazták a zászló rendeletet és a térítési díj módosítását is, valamint az önkormányzat által alapított alapítványokkal kapcsolatos döntéseket is. Németh Ákos tanácsnok javaslatára a Just Nature programban a Hunyadi úton kialakítás alatt lévő új közpark a Százhold park elnevezést kaphatja. Úgy fogalmazott, hogy ez egy szép hosszú projekt mérföldköve. Október 25-re készül el a természetközeli park, mely, a közgyűlés döntése alapján a Százhold nevet kapta.
A polgármester bejelentette. hogy az új közgyűlés alakuló ülését október 10-én tartják, a következő közgyűlés október 22-én lesz.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.