Januártól nem jön több orosz gáz Magyarországra Ukrajnán keresztül?
Zelenszkij kedden azt közölte, hogy a tranzitszerződés lejárta után Ukrajna az EU-val közösen fog dönteni az orosz gáznak a területén keresztül Európába történő tranzitjáról. Orosz helyett egyébként azerbajdzsáni gázt szállítana Ukrajna a jövő évtől a saját tranzitvezetékein, és erről, illetve egyéb lehetőségekről már zajlanak az egyeztetések, ezt még júniusban mondta Zelenszkij a Bloomberg hírügynökségnek.
Ezzel Ukrajna tranzitbevételeiből is maradna valamennyi, illetve az uniós gázpiac kínálati oldalán is lehetne még számolni valamennyi gázzal Ukrajna felől.
A körvonalazódó nagy gázpiaci átrendeződés várhatóan érintené a magyar-orosz hosszú távú gázvásárlási szerződések közül a kisebbet is. A Portfolio információi szerint az évi 1 milliárd köbméteres mennyiséget Magyarország nem terelte át a déli útvonalra, a Török Áramlatra, a szerződéssel összhangban ez a mennyiség továbbra is Ukrajnán, Szlovákián és Ausztrián keresztül jut el hazánkba. Így tehát ezen az útvonalon az orosz helyett elvileg azeri gázhoz jutna a jövő évtől Magyarország.
Az ukrán tranzit mellett Oroszországból Európába a Fekete-tenger alatt befutó Török Áramlat az orosz gáz másik legfontosabb szállítási útvonala a kontinensre. A vezeték kapacitása évi 31,5 milliárd köbméter, amelynek fele a törökökhöz fut be, a másik fele viszont a balkáni és kelet-európai vevőket látja el. Tavaly szeptember óta Magyarországra is ebből az irányból érkezik az orosz gázimport jelentős része, miután a két ország megállapodott, hogy ezzel az útvonallal váltják ki a korábbi ukrán tranzit nagy részét.
A magyar gázfogyasztás tavaly a korábban tapasztalt 10 milliárd köbméterről 8,5 milliárdra, azaz közel 20 százalékkal csökkent, s ez csak kisebb részben volt a meleg télnek köszönhető, az is hozzájárult, hogy a lakossági fogyasztók közül sokan átálltak más tüzelési módra.
Az ellátásbiztonság miatt a következő télen várhatóan nem kell aggódni, a magyar gáztárolók töltöttsége jelenleg nagyon magas, 90 százalékos.
Fotó: illusztráció/energyworld.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.