25. Vasi Jogásznap: a 200 éve született Horváth Boldizsárra emlékeztek
A hagyományoknak megfelelően a múzeumkertben álló Horváth Boldizsár-szobornál kezdődött a Vasi Jogásznap. A jogtudósra, az író-költőre, politikusra a nevét viselő technikum ünnepi műsorával emlékeztek. Az egykori igazságügyminiszter Szombathely számára is meghatározó életútját a város polgármestere idézte fel ünnepi beszédében.
Dr. Nemény András polgármester elmondta, hogy ez a teljesítmény és az emberi minőség így együtt adja ki az államférfit, aki több mint politikus, vagy éppen a városatyát, aki több mint képviselő. Horváth Boldizsárnak, aki történelmünk aktív részese volt az 1848-as forradalomnak és az 1867-es Kiegyezésnek. Mindkét időszakban megállta a helyét. Az ő keze munkájához is fűződik a március 17-én megjelent Szombathelyi 16 pont.
Az ünnepség résztvevői: az Igazságügyi Minisztérium képviselői, a város és a megye vezetői és a jogásztársadalom elhelyezték az emlékezés koszorúit Horváth Boldizsár szobra előtt, majd a Fő téri szülőházához vonultak.
A nap centrumában a Horváth Boldizsár ház áll. Tilcsik György nyugalmazott levéltárigazgató beszélt arról, hogy Horváth József csizmadialegény 1818-ban költözött a házba, és itt született meg a család második fiaként Horváth Boldizsár. Erre 1987-től tábla emlékeztet. A szülőházra most koszorút helyeztek el. A XXV. Vasi Jogásznap a kettős jubileum alkalmából a szakmai tanácskozás témájául a jogtudós életpályáját választotta.
Spitz János, az MJE Vas Megyei Szervezetének az elnöke a tetteit sorolta: a közigazgatás és a bíráskodás szétválasztása, 20.56 börtönügyi reform. Ő alapozta meg azokat a későbbi szakmai büntető és polgári jogi kodifikációkat, egyszerűen óriási az ő szakmai teljesítménye is.
A szakmai tanácskozáson szó volt a jogtudós sikerének titkáról, taglalták az Andrássy-kormány igazságügyminiszterének a kabinetben betöltött szerepét, jogászi életpályáját, az egyik előadó pedig a hatalommegosztásról és jogállamról értekezett Horváth Boldizsár korában. A jogtudós naplójából könyv készült „Emléktöredékek köz- és magánéletemből” címmel, ezt is bemutatták a XXV. Vasi Jogásznapon.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.