Kegyelmi botrány: Orbán korlátozná Novák Katalin mozgásterét, aki ezt jó szívvel megköszöni
Novák nem indokol, Varga nem kifogásol, a Fidesz tiszteletben tart
Csütörtök délután Orbán Viktor bejelentette, hogy alkotmánymódosítót nyújt be a parlament elé a kormány nevében, ami lehetetlenné tenné, hogy kiskorú gyermekeke sérelmére elkövetett bűncselekmények esetén az elkövető kegyelmet kaphasson. Mindez Novák Katalin kegyelmi döntése miatt vált aktuálissá, ugyanis a köztársasági elnök a pápalátogatáskor kegyelmet adott a bicskei a gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekményt eltussolni próbáló K. Endrének.
A botrányt a 444.hu cikke robbantotta ki egy héttel ezelőtt.
K. Endrét korábban azért ítélték jogerősen 3 év 4 hónap szabadságvesztésre, mert tudomása volt arról, hogy a bicskei gyermekotthon igazgatója több gyereket is molesztált, mire megírt egy hamis vallomást az egyik gyerek nevében a következő szöveggel: „Én kitaláltam, hogy közösen kivertük a nemi szervem és hogy ilyet más gyermekkel is csinált már. Igazság az, hogy nem húzta le a nadrágom és nem fogta meg és nem verte ki”. Ezt a hamis vallomást pedig a pedofil igazgató jelenlétében akarta aláíratni az érintett gyerekkel.
Az első- és másodfokú bíróság, majd a Kúria is bizonyítottnak látta, hogy K. Endre kényszeríteni próbálta a rábízott gyereket, és nem csak börtönbüntetés kiszabását rendelte el: öt évre eltiltotta a tizennyolcadik életévüket be nem töltött személyek nevelésével, felügyeletével, gyógykezelésével és gondozásával kapcsolatos valamennyi tevékenységétől, és négy évig a közügyekben sem vehetett volna részt – de Novák Katalin ezeket a mellékbüntetéseket is elengedte neki.
Hogy miért, azt nem tudjuk, a köztársasági elnök ugyanis nem indokolta a döntését.
A Fidesz-kormány igazságügyi minisztereként Varga Juditnak nem lett volna kötelessége aláírni a kegyelmi döntést, ő azonban nem emelt kifogást.
Az ellenzék lemondásra szólította fel Novák Katalint, miközben az őt megválasztó Fidesz-kormány a botrány kirobbanása, február 2-a óta nem bírálta a köztársasági elnök döntését, sőt, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója azt mondta, "ők tiszteletben tartják azt".
Lemondtak tanácsadó testületének tagjai, szondázta a Fidesz, mekkora az elégedetlenség
Szót emelt ellene viszont az ellenzék mellett több szervezet, köztük a Gyermekjogi Civil Koalíció. "A kegyelmi döntés, annak üzenete és következményei szembe mennek a gyermek legfőbb érdekeinek megfelelő eljárás elvével, amely valamennyi állami szervet, így a köztársasági elnököt is kötelezi” – írja a Gyermekjogi Civil Koalíció nyilatkozatában, melyet 103 gyermekjogi szervezet, szakértő és támogató aláírásával tettek közzé.
Csütörtökön a Novák Katalin tanácsadó testületének tagjai közül Gundel-Takács Gábor és Lackfi János is lemondtak, miközben a hvg arról értesült, hogy egy Fidesz-közeli közvéleménykutató azt méri éppen, hogy az emberek szerint le kellene-e mondania Novák Katalinnak és felelősnek tartják-e a botrányban a Fidesz EP-listáját vezető Varga Judit volt igazságügy minisztert is.
Az egyre nagyobb visszhangot kiváltó események hatására tegnap délután aztán Orbán Viktor a Facebookon jelentette be, hogy kezdeményezi az "gránitszilárdságú" alaptörvény tizenharmadik módosítását, ami lehetetlenné tenné, hogy kiskorú gyermekeke sérelmére elkövetett bűncselekmények esetén az elkövető kegyelmet kaphasson.
Bár az alaptörvény-módosítással Novák Katalin mozgásterét fogják szűkíteni, a Sándor-palota az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, "a bejelentett Alaptörvény-módosítás a gyermekek még erősebb védelmét szolgálja, ezért Novák Katalin köztársasági elnök jó szívvel fogja aláírni az Országgyűlés által elfogadott jogszabályt."
Novák Katalin eddig magától is megtehette volna, hogy nem ad kegyelmet pedofil bűnözőknek, de ha elfogadják a törvénymódosítást, hasonló kérdéseken már nem kell gondolkodnia.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.