Kinek a dolga a hóeltakarítás?
Múlt csütörtökön nemcsak egyszerűen leesett egy nagy adag hó, hanem folyamatosan és intenzíven havazott. Ez pedig azt eredményezte, hogy az úttakarítás eredménye csak rövid ideig látszott. Újra és újra vissza kellett térni ugyanazokra a helyekre. Így, aki nem közvetlenül a hótoló után kelt útra, az már problémásnak látta a helyzetet. A SZOVA Nonprofit Zrt. munkatársai folyamatosan figyelték az útviszonyokat, megelőző síkosságmentesítést (alásózást) is végeztek.
A városi cég közleményben tudatta: A SZOVA Nonprofit Zrt. 15 gépjárművel és csaknem 50, a munkálatokban részt vevő kollégával vág neki idén a hó- és síkosságmentesítéssel kapcsolatos feladatok ellátásának. Ez a tevékenység Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdonában és kezelésében lévő közútjait és azok műtárgyait, járdáit, buszmegállóit, kerékpárútjait, valamint a belvárosi parkolók útjait, parkoló automaták környékét, hulladékgyűjtő szigeteket és a belvároson kívüli parkolók útjait érinti.
A közutak takarítása fontossági sorrendben történik: elsőbbséget élveznek a busz- és főútvonalak, a lejtős szakaszok, ezután kerül sor a mellékutak és a parkolók takarítására.
A hó- és síkosságmentesítés az úttestek esetében 3 ütemben és 23, illetve 21 körzetben történik, gépi erővel. A járdák, parkolók, kerékpárutak, buszmegállók rendbe tétele szintén körzetekre osztva, gépi és kézi erővel zajlik.
A hótolás minimum 8 cm hóvastagság esetén lehetséges, a síkosságmentesítés szükségessége pedig több időjárási körülmény (hőmérséklet, páratartalom, csapadék) együttállásának függvénye.
Potyondi Nikolett, a SZOVA sajtószóvivője a Szombathelyi Televízió kérdésére elmondta, hogy a szezon első hóhelyzetének napján kemény csatát vívtak az időjárással. Kezdetben sóztak, majd, mikor már a lehullott hó vastagsága lehetővé tette, tolták a havat saját, illetve bérelt gépekkel. Egy időben 22-en dolgoztak azon, hogy rendben legyenek az utak.
A SZOVA – SZOMPARK téli üzemeltetési ütemterve egyébként a szombathely.hu és a szova.hu oldalakon is elérhető.
Az új városvezetés Horváth Soma kezdeményezésére már tavaly is komoly lépéseket tett annak érdekében, hogy hatékonyabban működjön a hóeltakarítás, ahogy a városi köztisztasági feladatok ellátása is. Az alpolgármester a Savaria Fórumnak elmondta, képviselőként tapasztalta, hogy mindig vannak olyan területek, amelyek tisztításáról vita folyik. Épp ezért fontos tisztázni, hogy kinek hol vannak kötelezettségei. A hóeltakarítást két rendelet szabályozza (lásd keretes anyagainkat), ezek a város intézményeire és az ingatlantulajdonosokra is vonatkoznak. Ha baleset történik a síkos járdán, okozza azt hó, jég vagy akárcsak lehullott falevél, az intézményvezetőt vagy az ingatlantulajdonost vonják felelősségre, szerencsére ilyesmire az elmúlt években nem volt példa.
6. § (1) Ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik, a tulajdonos köteles gondoskodni
a) az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetőleg, ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület);
b) a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai, továbbá
c) tömbtelken a külön tulajdonban álló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület tisztán tartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.
12. § (1) Az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója, bérlője) köteles gondoskodni:
a) az ingatlan előtti járda (járda hiányában 1 m széles területsáv, illetve, ha a járda mellett sáv (vendégjárda) is van, az úttestig terjedő teljes terület) tisztán tartásáról, a járdán a hóeltakarításról és síkosságmentesítésről.
b) járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai fennálló állapotának megóvásáról és tisztításáról.
c) tömbtelken a különálló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról, illetve a téli síkosságmentesítésről és hóeltakarításról
d) az ingatlan előtti járdaszakasz hótól való megtisztításáról, a hótól, jégtől és ónos esőtől síkossá váló járda síkosság mentesítéséről, szükség szerint naponta többször is.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.