Kinek kell takarítania a járdákat télen? – városházi egyeztetés a feladatokról
Kevesen tudják, de egy 1986-os országos rendelet szabályozza a járdák takarítását, síkosság- és hómentesítését, ám a mai napig vannak Szombathelyen olyan területek, melyeknél kérdés, hogy kinek a feladata takarításuk. Az új szombathelyi városvezetés ezért ült le az elmúlt időszakban egyeztetni az intézményvezetőkkel, hogy tisztázzák ezt a kérdést.
A téli hónapokban fontos tájékozódni arról, hogy az egyes közterületek, utak, járdák síkosság-mentesítése, hóeltakarítása kinek a feladata. A családi házban élők nagyrészt tudják, hogy a portájuk előtti járda tisztítása (sarokház esetében természetesen a két járdaszakasz) a tulajdonosok feladata, ahogy azt is tudjuk, hogy a város tereinek, közparkjainak, a hozzájuk kapcsolódó gyalogjárdáknak és bicikliutaknak téli üzemeltetését a SZOMPARK végzi, de mi a helyzet az óvodáknál, iskoláknál, közintézményeknél? És miért kell a közterületet a magántulajdonban lévő ingatlanok előtt gondozni, hiszen benne van a nevében, hogy „közterület”? Miért nem az Önkormányzat végzi el a karbantartási és gondozási, ápolási feladatokat?
Erre adott választ a városvezetés, és hívta össze először a társasházkezelőket, majd a Tankerület, az Egyesített Bölcsődei Intézmények és az óvodák vezetőit, valamint a Gamesz vezetőjét is egyeztetésre, melyen mindenki számára világossá vált, hogy hol és kinek a dolga a hóeltakarítás.
– Azért foglalkozik ezzel most a városvezetés hatékonyabban, mert képviselőként jómagam is tapasztaltam az elmúlt öt évben, hogy még mindig vannak Szombathelyen olyan területek, melynek tisztításáról megy a vita. A célunk az, hogy nemcsak idén, hanem a jövőben is, és hatékonyabban, flottabbul működjön a hóeltakarítás, ahogy a városi köztisztasági feladatok ellátása is – mondta a Savaria Fórumnak Horváth Soma. Az alpolgármester megemlítette: egy informatikai térkép kialakítását is tervezik, amin minden érintett látni fogja majd, hol vannak kötelezettségei.
A közutak hó- és síkosságmentesítése amúgy fontossági sorrendben történik: elsőbbséget élveznek a busz- és főútvonalak, kerékpárutak és a Fő tér, ezután következnek a mellékutak, parkolók. A SZOVA – SZOMPARK téli üzemeltetési ütemterve egyébként a szombathely.hu és a szova.hu oldalakon is elérhető.
– Minden intézményben van karbantartó udvari munkás, ők oldják meg, eddig is ők oldották meg. Ennek ellenére én nagyon jónak tartom ezt a tájékoztatót, mert így egyértelmű, hogy mi az intézmények feladata a hóeltakarításban. És ez most nemcsak a téli járdatisztításra, hanem az őszi levéltisztításra is vonatkozik – tájékoztatott Imréné Erényi Katalin, a köznevelési GAMESZ igazgatója.
Ha baleset történik a síkos járdán, az intézményvezetőt vonják felelősségre, szerencsére ilyesmire az elmúlt években nem volt példa. A jövőben online térkép is készül a tisztán tartandó szakaszokról.
Az aktuális jogszabályok:
1/1986. (II. 21.) ÉVM-EüM együttes rendelet
a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységekről
Az ingatlanok és közterületek tisztán tartása
6. § (1) Ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik, a tulajdonos köteles gondoskodni
a) az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetőleg ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület);
b) a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai, továbbá
c) tömbtelken a külön tulajdonban álló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület
tisztán tartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.
Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 33/2012. (XI. 12.) önkormányzati rendelete
a környezet- és természetvédelem helyi szabályairól
9. Síkosságmentesítés, hóeltakarítás
12. § (1) Az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója, bérlője) köteles gondoskodni:
a) az ingatlan előtti járda (járda hiányában 1 m széles területsáv, illetve, ha a járda mellett sáv (vendégjárda) is van, az úttestig terjedő teljes terület) tisztántartásáról, járdán a hóeltakarításról és síkosságmentesítésről
b) járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai fennálló állapotának megóvásáról és tisztításáról
c) tömbtelken a különálló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról, illetve a téli síkosságmentesítésről és hóeltakarításról
d) az ingatlan előtti járdaszakasz hótól való megtisztításáról, a hótól, jégtől és ónos esőtől síkossá váló járda síkosság mentesítéséről, szükség szerint naponta többször is.
(2) A síkosságmentesítő anyagok tárolása közterületen tárolóedényben, környezetszennyezést kizáró módon történhet.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.