Koronavírus-járvány Ausztria: vasárnap jelenti be a kormány az új intézkedéseket
A december végén bevezetett szabályok politikai vitákat követően január 24-ig maradnak érvényben, a tervezett lazítás és újraindítás ellen szólnak a változatlanul magas új koronavírus-esetszámok.
Szombat délelőtt a kancelláriahivatal tartott online sajtótájékoztatót, ezen a szakértők ajánlásokat fogalmaztak meg, hogyan lehet visszaszorítani az új fertőzések számát addig, amíg akkora lesz az átoltottság, hogy ne legyen szükség újabb lezárásra. A jelenlegi intézkedéseket 2-3 héttel javasolják meghosszabbítani, bevezetnék az FFP2-es maszkok kötelező használatát zárt térben, megnövelnék a biztonsági távolságot 2 méterre, szükségesnek látják a rendszeres tesztelést és ahol lehetséges, ott home-office-t is bevezetnék.
A Bécsi Általános Kórház egyik intézetének a vezetője, Oswald Wagner úgy látja, hogy új fertőzöttek száma nem csökkent a megfelelő mértékben. A 7 nap alatt 100 ezer lakosra jutó új fertőzések számát 50 alá kellene vinni, jelenleg ez 150 - ennél az adatnál nem lehet lazább szabályokat bevezetni. A szakértők Dél-Tirolt vagy Csehországot említette, ahol mégis könnyítettek ilyen helyzetben: tíz nap után ismét le kellett zárni mindent.
Andreas Bergthaler infektológus óvott a brit B.1.1.7.vírusvariáns széles elterjedésétől. Azt mondta, most már látszik, ha a mutáció ellenőrizetlenül terjed, Írországban és az Egyesült Királyság ismét megugrott az új fertőzések száma. Szlovákiában a brit variáns okozza az új megbetegedések 50 százalékát. Bergthaler arról is beszélt, hogy a jelenlegi intézkedések fontosak és hatásosak, azonban újabb lépések szükségesek az újabb vírusmutáció elterjedése ellen. A szakértő kiemelte, hogy olyan döntések kellenek, amelyek összhangban vannak más európai országok intézkedéseivel. A szakértő Németországra és Csehországra utalt, ahol a zárás meghosszabbításáról döntöttek. "Ilyen szempontból veszélyes lenne, ha Ausztria más irányt követne", tette hozzá Bergthaler.
Oswald Wagner szerint szükség van arra is, a lakosság mozgását korlátozzák. Ezért ahol lehetséges, át kell állni a home office-ra. A cél, hogy az iskolai és óvodai felügyeletben lévő gyerekek száma is csökkenjen - szerinte jelenleg túl sokan igénylik ezt.
A kormány vasárnap jelenti be, milyen lépések lesznek érvényben a közeljövőben. Sebastian Kurz pénteken egyeztetett a tartományi főnökökkel, a vezetők azon az állásponton vannak, hogy a jelenlegi intézkedéseken nem lehet lazítani. Az újabb beszélgetésekbe a járványügyi szakértőket is bevonták, a kormány további egyeztetéseket kezdeményezett, bejelentés pedig vasárnap várható. (krone.at)
Az angliai helyzet
A nagy-britanniai koronavírus-járvány halálos áldozatairól szerdán közzétett napi összesítésben több mint 1500 haláleset szerepel, de az adat számos olyan halálozást is tartalmaz, amelyek tavaly május óta kimaradtak a napi beszámolókból. Az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzöttek száma ugyanakkor csökkent a múlt héten mért adatokhoz képest.
A brit egészségügyi minisztérium szerda esti ismertetése szerint az elmúlt 24 órában 47 525 új fertőzöttet azonosítottak szűrővizsgálatokkal országszerte.
A múlt héten szinte minden nap 60 ezret messze meghaladó, esetenként 70 ezerhez közeli napi új fertőzöttet szűrtek ki Nagy-Britanniában. Szerda a harmadik olyan nap egymás után, amikor 50 ezernél kevesebb új koronavírus-fertőződést mutattak ki tesztekkel.
A szaktárca új adatosra szerint a szerdán zárult egy hétben 374 775 koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki. Ez 29 139-cel, 7,2 százalékkal kevesebb az egy héttel korábbi azonos időszakban kimutatott új fertőződések számánál.
Boris Johnson brit miniszterelnök a londoni alsóházban tartott szerdai szakbizottsági meghallgatáson azt mondta: már mutatkoznak a járvány megfékezését célzó korlátozások hatásainak első jelei.
A január első hetében életbe léptetett intézkedések értelmében az Angliában élők csak a legindokoltabb esetekben - például az alapvető fontosságú cikkek megvásárlása, gyógyszerek beszerzése, orvosi ellátás vagy napi egyszeri szabadtéri testmozgás céljából - hagyhatják el otthonukat, illetve akkor, ha valaki családon belüli erőszakcselekmény vagy veszélyhelyzet elől kénytelen menekülni.
A brit kormány hivatalos célkitűzése az, hogy február 15-ig a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok mindegyik tagja megkaphassa a koronavírus elleni oltásnak legalább az első dózisát. A 68 millió lakosú Egyesült Királyságban 16 millióan megkapják a vakcinát a jövő hónap közepéig.
A kormány kitűzte azt a célt is, hogy őszig a teljes brit felnőtt lakosság részesüljön a koronavírus elleni oltásban. Boris Johnson a szerdai parlamenti meghallgatáson elmondta: a brit kormány a lehető leggyorsabban meg akarja teremteni annak a feltételeit, hogy az oltásokat napi 24 órában és a hét minden napján be lehessen adni. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.