Koronavírus-járvány Ausztriában: szlovák mintára a teljes lakosságot letesztelik a zárlat után
Kurz beszámolt a tömeges szűrés menetéről is. A tartományokkal és a hadsereggel közösen készíti elő a kormány a logisztikai kihívást jelentő feladatot. Ezen héten informálják a részletekről a lakosságot, első körben a tanárokat és más veszélyzetetett csoportokat tesztelik, hiszen december 7-én ismét kinyitnak az iskolák és a boltok.
Hogy milyen formában történik a szűrés, az a kancellár szerint az aktuális fertőzöttségi helyzettől függ. Kurz szerint a tartományoknak javítaniuk kell a kontaktkutatást - ebben nem áll jól az ország, az kiderült a múlt szombati sajtótájékoztatón is. A jelenlegi magas számok miatt ez nehéz feladat, de a tartományi kormányoké a felelősség, hogy a december elejei újranyitásra felkészüljenek.
Kérdésre válaszolva a kancellár azt mondta, hogy szeretnék, ha az új fertőzések 100 ezer főre vetített átlagszána 50 alá menne - jelenleg ez az érték most 500 felett van. Hogy az említett kategória mikor érhető el, arra nem adott egyértelmű választ, úgy fogalmazott, szeretnék, ha uralni tudnák a helyzetet. A hírportál közölte azt is, hogy az egészségügyi minisztériumot meglepte a tömeges tesztelés híre, egyeztetni szeretnének erről a kabinettel.
Kurz védelmébe vette a keddtől bevezetett iskolai távoktatást is. Azt mondta, téves az a vélemény, miszerint a gyerekek nem kapják el a fertőzést. Azt mondta, ezrével fertőzödtek meg a fiatalok. Amikor szembesítették azzal a teszteredménnyel, hogy 10 ezer tanulóból 40 fertőzöttet találtak, azt válaszolta, ha az összes osztrák iskolást vennék ezen érték alapján, akkor kijön az ezres nagyságrend. Hozzátette: aki nem tudja megoldani a gyerekek otthoni elhelyezését, beviheti a nyitva maradt intézmenyekbe a diákokat. (Tanítás nem lesz, tanári felügyelet igen, és tanulócsoportokat szerveznek, akik az iskolában végzik az online feladatokat - írja az ORF egy másik cikkében.) Így a külön gyerekfelügyeleti idő most nem jár a szülőknek, azt arra az esetre tartogatja a kormány, ha nem megelőző intézkedésként kell bezárni az iskolákat, hanem azért, mert sok gyerek és tanár kapta el a fertőzést.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, nem növelik a munkanélküli járulékot. Az egyszeri kifizetésekkel és az átképzési megoldásokkal szeretnék el érni azt, hogy újra munkába álljanak azok, akik állás nélkül maradtak. A kancellár válaszolt arra a kérdésre is, hogy nem késtek-e el a szigorúbb intézkedésekkel. Kurz úgy fogalmazott, nem egyedül döntött a kérdésben, az egyeztetések során kiderült, többen úgy látták, még nincsen szükség keményebb lépésekre. Pár héttel ezelőtt még a lakosság sem lett volna partner ebben, de aztán a járvány miatt nem maradt más megoldás, tette hozzá Kurz. Mint mondta, a karácsony megmentése volt a cél, bízik abban, hogy elegendőek lesz a majdnem 3 hetes zárás.
Kijelentette, tisztában van azzal, hogy a polgárok az elmúlt nyolc hónapban belefáradtak a koronavírus-járványba. Ez nemcsak osztrák jelenség, mindenütt így van. Ezzel együtt összefogásra van szükség, hogy visszaszorítsák a fertőzések számát, tette hozzá. Mint mondta, "a viszonylag normális nyarat" nem tartja hibának, hiszen ha maradt volna a teljes zárás, az óriási szociális és gazdasági károkat okozott volna. Kurz optimista az oltóanyagot illetően. Szerinte 2021 első negyedévében megkezdik a védőoltások beadását az országban.
A krone.at úgy értesült, hogy szlovák mintára, két lépcsőben tervezik az osztrákok a tesztelést, a hadseres bevonásával. Szlovákiában 5000 helyen két hétvége alatt vizsgálták meg a lakosságot. Ausztriában első körben a tanárokat és más célcsoportokat ellenőriznék december 5-én és 6-án, majd két két hét múlva 19-én és 20-án következne a nagyobb kör. A lap úgy tudja, a tervezés már meg is kezdődött.
Az online újságnak Klaus Streit ezredes nyilatkozott, ő vezette azt a katonai csoportot (egészségügyi katonákat), amely részt vett a szlovákiai szűrésben. A tapasztalatokról elmondta, hogy fontos, több, egymástól elszeparált helyiségben végezzék a teszteket. Bécsben minden kerületben egy-két nagyobb iskola megfelelő lenne erre a célra, a termekben rendeznék be a szűrőállomásokat. Szlovákiában 5000 tesztutcát hoztak létre, Pozsonyban 400-at, az osztrákok a fővárosban két helyen vettek részt a szűrésben. A polgárok sorszámot kaptak, ezzel kellett jelentkezniük a legközelebbi tesztállomáson. Ott orr- illetve garatmintát vettek tőlük, ami egy jelzőfolyadékba került, ami aztán jelezte, hogy valaki fertőzött vagy sem. Az eredményt körülbelül 15 perc után kapták meg az emberek - akinek negatív volt a tesztje, mehetett dolgozni és mentesült a korlátozások alól. Aki fertőzöttnek bizonyult, az karanténba került, ennek a szabályait is megkapta.
Az MTI beszámolója szerint Szlovákiában október végén, november elején az országos szűréseken 3,63 millió ember, az ország lakosságának kétharmada vett részt - közölte Igor Matovic szlovák kormányfő sajtótájékoztatón. A szűrések 38 359 személynél, azaz az összes leteszteltek 1,06 százalékánál mutattak ki koronavírus-fertőzést.
A szűréseken való részvétel önkéntes volt, a 10 és 65 év közötti polgárokat érintette. A negatív teszttel rendelkezők számára hétfőtől kezdve megszűnt a kijárási tilalom, amely november 8-ig volt érvényben. A munkaadók hétfőtől kérhették alkalmazottaiktól a negatív teszteredményt. Akik ezzel nem rendelkeztek, nem léphettek munkába és karanténban kellett maradniuk.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.