Korszerűbb lett a Maros és a Pipitér óvoda
Mint írják, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program során megjelent „Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése” című pályázati konstrukcióban sikeresen pályázott Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata a Maros és a Pipitér óvoda energetikai felújítására. A program lehetőséget adott az épületek lehűlő felületeinek hőszigetelésére, a fűtéskorszerűsítésre, valamint megújuló energiaforrásokat hasznosító berendezések telepítésére.
A szombathelyi Maros Óvoda épületének lapos tetejére a hő- és vízszigetelés kivitelezése után 30 kW teljesítményű napelemes rendszert telepítettek. A napelemek biztosítják a fűtési rendszerre rásegítő és a használati melegvizet biztosító hőszivattyúk energiaigényét, valamint az épület villamosenergia szükségletének egy részét is fedezik. A 3 db hőszivattyú kültéri egysége szintén a tetőn helyezkedik el, a beltéri egységek és a melegvizes puffertároló a kazánházba került. Az épület fűtési rendszerének korszerűsítése során fűtőtestekre szerelt korszerű termosztatikus szelepek biztosítják a szabályozhatóságot. Megtörtént az épület akadálymentesítése. A telekhatáron belül, a kerítés áthelyezésével akadálymentes parkoló került megépítésre, a főbejárat rámpán közelíthető meg és új akadálymentes mellékhelyiség is kialakításra került – olvasható a közleményben.
A Pipitér Óvodánál megtörtént a korábban még ki nem cserélt nyílászárók cseréje. Elkészült a homlokzati hőszigetelés, valamint a födém hő- és vízszigetelése. A lapos tetőn elhelyezték a 30 kW teljesítményű napelemes rendszert. A napelemek ennél az épületnél is biztosítják a hőszivattyúk energiaszükségletét és részben fedezik az épület villamosenergia felhasználását. A 3 db hőszivattyú kültéri egységét az épület mellett, biztonsági kerítéssel elhatárolva telepítették. A hőszivattyúk szolgáltatják a használati melegvizet és rásegítenek a fűtési rendszerre, beltéri egységeik, valamint a melegvizes puffertároló a hőközpontba került. A fűtési rendszer korszerűsítése során új radiátorokat és termosztatikus szelepeket szereltek fel.
A fejlesztés eredményeként csökken az épületek éves primerenergia-fogyasztása. A csökkenés mértéke 524 598,89 kWh/év. A primer energia-felhasználás csökkenése (0,00099233 PJ/év), valamint az üvegházhatású gázok becsült éves mennyisége (CO2 egyenérték (154,55 t)). A napelemek és hőszivattyúk telepítésével megújulóenergia-termelés valósul meg 0,1446 MW kapacitással, 0,00055254 PJ/év előállított energia-mennyiséggel.
„A projekt kivitelezési költségei meghaladták az eredeti támogatás keretében biztosított összeget, ezért Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata többlettámogatási kérelmet nyújtott be a támogató felé. A kérelem kedvező elbírálását követően a megemelt támogatás a projekt költségeit teljes mértékben lefedte” – mondta el dr. László Győző, Szombathely Megyei Jogú Város alpolgármestere.
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.