Korszerűsítik a Maros és Pipitér óvodák energetikai rendszereit
A beruházás eredményeként a jövőben környezetkímélő módon, energiatakarékosan és így olcsóbban üzemelhetnek a felújításra kerülő intézmények. A 231 millió forint európai uniós vissza nem térítendő támogatás segítségével megvalósuló beruházás megvalósításához Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata több mint 65,6 millió forinttal járul hozzá. Az energetikai korszerűsítés várhatóan 2021. második félévében készül el.
A Terület és Településfejlesztési Operatív Program során megjelent „Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése” pályázati konstrukcióban sikeresen pályázott Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata a Maros és Pipitér óvoda felújítására. A projekt megvalósításával csökken az épületek energiafelhasználása, üzemeltetésük olcsóbb és környezetkímélőbb lesz.
A felújítás során a Maros óvodában elkészül a lapostető hő- és vízszigetelése. Az épület fűtési rendszerének korszerűsítése során a fűtőtestekre termosztatikus radiátorszelepek kerülnek felszerelésre. A fűtés hatékonyságát egy 58 kW teljesítményű levegő-víz hőszivattyú üzembe helyezése növeli. A hőszivattyú, valamint az épület részleges elektromos energia igényének ellátására a lapostetőre egy 30kW teljesítményű napelemes rendszer kerül telepítésre. A projektarányos akadálymentesítés során mozgássérült parkoló, akadálymentes bejárat és illemhely is megvalósul.
A Pipitér óvodában a lapostető hő- és vízszigetelése mellett az épület homlokzati hőszigetelése is kivitelezésre kerül. Megvalósul a korábbi felújítás során nem érintett nyílászárók cseréje, valamint a lépcsőház energetikailag korszerűtlen üvegtégla falát is hőszigetelt szerkezet váltja fel. A fűtési rendszer korszerűsítése során a régi tagos radiátorokat korszerű acéllemez radiátorok váltják fel, amelyek szabályozását termosztatikus radiátorszelepek biztosítják. Az épület elektromos energia igényének részleges fedezésére a lapostetőre egy 30 kW teljesítményű napelemes rendszer kerül felállításra.
A közbeszerzési eljárás eredményeként a nyertes vállalkozóval 2020. július 22-én megkötötték a kivitelezési szerződést 216.095.326 Ft + ÁFA értékben. A kivitelezés elindult, az építési munkák a tervek szerint 13 hónapot vesznek igénybe.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.