Ékszerdobozba zárt kultúra – Kőszegre jön a Magyarul Európában című vándorkiállítás
Vas vármegye, melyet Szent István király hozott létre a vármegyerendszer kialakításával, a kulturális és természeti értékek egyik legváltozatosabb vidéke Magyarországon, egy termálvizekben, történelmi emlékekben és kulturális örökségben gazdag térség. Az ide látogatók megtekinthetik Jákon a XIII. századból fennmaradt római katolikus apátsági templomot, barangolhatnak az Őrség lenyűgöző népi építészeti örökségei között; a római kori leletek az egykori „Savaria” városának dicsőségét hirdetik. Intellektuális örökséget ápol itt is az ország egyik leginnovatívabb társulata, a szombathelyi Weöres Sándor Színház: nevét a szombathelyi születésű költőről, a XX. század egyik legfontosabb alkotójáról kapta.
Kőszegen a Jurisics-vár a történelmi hangulatú óváros szívében újraéled Jurisics Miklós hősies helytállása, aki 1532-ben megakadályozta a török csapatok további előrenyomulását Nyugat-Magyarország és Bécs felé. A város igazi interkulturális központ, magába foglalja a magyar, német és horvát kultúra hagyományait, ugyanakkor olyan neves személyiségek kapcsolódnak ide, mint Ottlik Géza író és Lóránt Gyula, az Aranycsapat tagja. Kulturális szempontból a Kőszegi Várszínház nyári előadásai évről évre megszólítják a színházkedvelő közönséget.
A hazánk ékszerdobozának nevezett településen az osztrák és magyar történelem, a kultúra és a kreativitás fog kezet november harmadik hétvégéjén.
KIÁLLÍTÁSOK
November 8. és 18. között napközben tegyünk egy kultúrsétát a Jurisics-vár udvarában, itt ismerkedhetünk meg Burger Barna magyar fotográfus vizuális reflexióival az (uniós) európai városok kapcsán. A kiállítás szemlélete a fotóművész A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötetéből összeállított fotóválogatáson alapul.
Ehhez kapcsolódóan a programsorozat meghívott vendége Dragomán György író és Fűzfa Balázs irodalomtörténész lesz, közös beszélgetésükön az utazással, emlékekkel, irodalommal és a fotókkal kapcsolatos gondolataikat osztják meg a közönséggel a vár Köszház részében november 15-én késő délután.
A Magyarul Európában vándorkiállításon ezúttal Vas vármegye nagyon gazdag dokumentumgyűjteményére nyílik rálátás a vár árkádok részén november 13. és 18. között. Vezetett kiállításra november 16-án, 10:00 és 17:00 óra között van lehetőség.
Huszonkét nő egyedi sorsával az esküvői ceremóniák útján ismerkedhetünk meg a Magyar Menyasszony című tablókiállításon november 15. és 20. között a Chernel Kálmán Városi Könyvtár előadótermében. A kiállítás bemutatja a különböző társadalmi osztályok női szereplőit, a főúri hercegnők történeteitől a kitelepített cselédlányok sorsáig sokféle történetben követhetjük figyelemmel a női szerepek változását. November 15-én 11:00-kor a tárlatot tematikus előadás, majd beszélgetés kíséri.
A Jurisics téren a Múzeumok standjánál igazán különleges ajándéktárgyak közül válogathatnak az érdeklődők. A Szombathelyi Savaria Múzeum munkájának eredményeképpen a látogatók olyan kreatívipari termékek között böngészhetnek, mint a molnaszecsődi harangláb 3D-s kirakó formájú másolata, Reiszig Antónia legyezőjének replikája vagy a Derkovits Gyula Kék ruhás kislány című festményének másolatával díszített válltáska.
GASZTRONÓMIA
A stand mellett a magyar konyhaművészet, a magyar ízek klasszikusai és hungarikumnak számító falatok várják az ínyenceket a Gasztrobuszon. A Jurisics téren parkoló létesítmény november 16-án napközben innovatívan mutatja be a látogatók számára az ételremekeket, a helyszínen kóstolásra is lehetőség nyílik.
„KÖZELEBBRŐL” – BESZÉLGETÉSEK, ELŐADÁSOK ÉS GYEREKPROGRAMOK
A magyar történeti festészet meghatározó festményei jó alkalmat kínálnak arra, hogy a látogatók a meghatározó alkotásain keresztül fedezzék fel az európai és magyar történelem fordulópontjait. A Királyok, hősök, csaták című művészettörténeti, interaktív előadáson november 19-én késő délután vehetünk részt a Chernel Kálmán Városi Könyvtár előadótermében. A Gyermekkönyvtárban a tárlathoz kapcsolódóan történelmi pop-up képeslap készítésére lesz lehetőség november 18. és 20. délelőtt között.
A Sanctum sorozat követői ezúttal a három kultúrájú és sokrétű Kőszeg történetében, a városhoz kapcsolódó emlékekben és élményekben merülhetnek el a Köszházban november 14-én este. Ughy Szabina író személyes kőszegi élményekkel kalauzolja a közönséget, a meghívott színművészek – Varga Ádám, Őze Áron és Takács Katalin – közreműködésével.
A családokat is számos program várja Kőszegen. November 14-én délelőtt dramatikus játékfoglalkozás részeként Körömi Gábor és dr. Sándor Ildikó kalauzolja a gyerekeket Benedek Elek mesei világába. A Mesetarisznya című programhoz a Chernel Kálmán Városi Könyvtár Gyermekrészleg olvasótermében lehet csatlakozni.
November 16-án napközben többféle program közül választhatnak kicsik és nagyok. A ritmusérzékkel megáldottak délelőtt az Aprók tánca részeként gyermektáncházon vehetnek részt Csollány Csaba és a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes tagjainak vezetésével a Köszházban. Napközben szintén a Köszházban játékos módon ismerheti meg ez a korosztály nemzeti értékeinket, köztük a vármegye különlegességeit a Hungarikum játéktéren. Az alkotni vágyó kis résztvevők ugyanezen a napon mesei elemekkel gazdagított kézműves foglalkozásokon vehetnek részt mesteremberek részvételével a vár Kikötőjében. A program a Hagyományok Háza szervezésében valósul meg.
MŰVÉSZET
A lovagteremben a cirkuszrajongók közelebb kerülhetnek a cirkuszművészet komplexitásához. November 15-én délelőtt a látogatók kipróbálhatják a cirkuszi eszközöket, és részévé válhatnak a cirkuszi varázslatnak A csoda a Te kezedben van! című interaktív cirkuszi produkció során.
Szintén a vár lovagtermében, november 15-én este a tánckedvelőké a főszerep. A Feledi Project Car(wo)men című előadása Prosper Mérimée Carmen című remekműve nyomán készült. Feledi János koreográfiájában a nőiség komplex belső világa a testbeszéd által értelmeződik. A műsor után a közönség a Tánc-tér programsorozat részeként tekintheti meg a Feledi Project táncművészeinek előadásában a Karöltve elnevezésű közös tánckoreográfiát, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói jegyeznek.
Az 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója című, két idősíkon játszódó, a prágai tavaszt feldolgozó film várja az érdeklődőket a vár lovagtermében november 17-én este. Nagy Anikó Mária rendezése után közönségtalálkozóra is sor kerül.
November 18-án este a Jurisics-vár lovagtermének színpadán Vidnyánszky Attila különleges rendezésében láthatja a közönség Petőfi Sándor: A helység kalapácsa című komikus eposzát. Vidnyánszky Attila rendezésében a színészek közötti finom összjáték és a karakterek közötti kapcsolatok hitelesen jelenítik meg a mű fő jellegzetességeit. Ez az előadás egyszerre tisztelgés Petőfi műve előtt és szimbolikus betekintés a beregszászi társulat számára a színház, mint életmentő közeg erejébe, amely lehetőséget nyújt az önkifejezésre és az összetartozásra egyaránt.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kihívást hirdetett az olvasásnépszerűsítés és könyvtárhasználat előmozdítására. A kihíváshoz Vas vármegye könyvtárainak is érdemes csatlakoznia.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre. A kulturális programsorozat november 22. és 23. között Debrecenbe látogat.
Fotó: koszeg.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.