Központilag megfelezett iparűzési adó: a városi alapszolgáltatásokat veszélyezteti az 1,2 milliárd forintos elvonás
A kis- és középvállalkozások a tavalyi gazdasági évük után majd 2,9 milliárd forintot fizettek Szombathelyen a város kasszájába. A szombaton bejelentett kormányzati döntés alapján az idei esztendőben a helyi iparűzési adót felét elengedi az állam, így Szombathely költségvetéséből további 1,2 milliárd hiányzik majd, erről beszélt portálunknak dr. Nemény András polgármester hétfőn.
- Fontos látni, hogy nem az ez egyetlen elvonás, a kormány folyamatosan saját magához rendelte a gépjárműadót, reklámadót, az idegenforgalmi adót, nem támogatták a helyi tömegközlekedést, ugyanakkor az állami cég nagyon magas áron biztosítja ezt a szolgáltatást a város polgárainak. Emelkedett a szolidaritási adó összege is, több döntés született arról, hogy nem lehet a saját bevételeket emelni. Ott van ingyenessé tett parkolás is, ami havonta 40 millió mínuszt jelent a városi cégnek, az egész éves összeg annyi, mint amennyibe a vállalatnál a teljes fizikai állomány béremelése került volna. Ezeket a lépéseket nehéz lenne véletlennek és nem egymáshoz kapcsolódónak nevezni. A Vas megyei mellett más kamarák is jelezték, hogy a tagjaik nem kértek ilyen lépést a kormánytól, és nem is jelent igazán segítséget számukra.
- Volt-e valamilyen egyeztetés az iparűzési adóról szóló miniszterelnöki bejelentés előtt?
- Nem, annyi történt, hogy pénteken felhívott Péterffy Attila, pécsi polgármester, aki a Megyei Jogú Városok Szövetségének a társelnöke, hogy másnap Budapestre rendelték a vezetőséget. Ott kaptak tájékoztatást arról, hogy milyen tartalmú döntés született, majd pedig ezt követően rövid időn belül elhangzott a bejelentés. Se előkészítő anyag, se szakmai egyeztetés nem volt. Utána nagyon sok önkormányzat kezdett egyeztetni egymással, hiszen ez minden települést érint. A Szabad Városok Szövetsége meg is jelentette állásfoglalását, az első tiltakozó lépésünk a karácsonyi díszkivilágítás lekapcsolás lesz, ami inkább szimbolikus, de természetesen tervezünk újabb közös kiállást is.
- A kormányzat és a kormánypárt arra hivatkozik, hogy lesz kompenzáció a települések számára.
- Nyilván lesz tárgyalás a minisztériummal, de a részleteket senki nem ismeri, így a kompenzációról sem tudunk semmit. Az eddigi megszorítások is komoly gondot jelentenek az önkormányzatnak és a cégeinek, az 1,2 milliárdos újabb elvonás az alapszolgáltatásainkat veszélyezteti. A vállalkozások, vállalkozók közül sokan jelezték viszont, hogy lokálpatriótaként szolidaritásból befizetnék a város részére az elengedett 50 százalékot is, ennek rövid időn belül megteremtjük a feltételeit és szeretnénk, ha mindenki látná, hogy mire fordítjuk az ily módon átutalt összegeket.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.