Kritikák kísérik a világítás cseréjét
A Fő tér környékének kivételével Szombathely teljes területén lecserélik a lámpatesteket. A kivitelező már közel 90 százalékával végzett. Az emberek véleménye megoszlik: sokan úgy tapasztalják, hogy az új lámpák fényereje jóval kisebb, mint a régieké.
–Jónak tartom a lámpacserét, mert anyagilag kedvezőbb a városnak, de a beállítással problémák vannak. Sajnos csak a felezővonalig lehet jól látni, a szemközti járdát már nem világítja meg – állapítja meg Nagy Ferenc. A lakók szerint a kámoni utcákon sem jobb a helyzet, mióta az új lámpák világítanak, sötétebb van. Schülecz László arról beszél, hogy mikor estefelé érnek haza, már tapogatózni kell, kerékpárral pedig kifejezetten veszélyesek tartja a közlekedést az új fényviszonyok mellett. Úgy véli, a régi lámpák jobbak voltak, mellettük biztonságban érezte magát.
Míg a prizmabúrás nátriumlámpák szórt fényt adtak, a LED koncentráltabban világít. A színhőmérséklete is más: a régi lámpák barátságos, sárga fénye helyett hidegebb, fehér fényt bocsát ki, ami másképp hat az emberi pszichére, nem érezzük annyira komfortosnak.
–A régi lámpatestek nemcsak ott biztosítottak világítást, amire az előírások vonatkoznak, vagyis az úttesten és a járdán, hanem a házfalakon, előkertekben is. Rengeteg volt a fényszennyezés, ez szűnik meg most. A LED-lámpák meghatározott területre, koncentráltan szórják a fényt – magyarázza Nagypál Tibor villamosmérnök. – A közterületek megvilágításával kapcsolatban 2016 óta uniós szabályzat van érvényben, ami meghatározza, hogy a különböző kategóriákba sorolt tereket milyen fényerővel kell megvilágítani. A régi és az új technológia is megfelel a szabványnak – hangsúlyozza a szakember.
A cserére azért van szükség, mert a régi lámpákat már nem gyártják, raktáron sincsenek, meghibásodás esetén nehézkes a pótlásuk. Ezen kívül a LED-es technika energiatakarékos. A fejlesztés 1,4 milliárd forint értékű lízing-konstrukcióban valósul meg, az utolsó részlet megfizetését követően kerülnek az új lámpatestek az önkormányzat tulajdonába.
–A lízingdíj kevesebb lesz, mint az éves közvilágítási díj fele. A város nyolc-tíz éven keresztül éves szinten nagyjából százmillió forintos megtakarítást érhet el jelenlegi értéken. Ha később drágul az áram, még többet lehet spórolni – mondja Illés Károly. – Van olyan lakó, aki azért panaszkodik, mert az előkertjét nem világítja be a lámpa. Nem is fogja, mert nem ez a feladata, hanem a közterületek megvilágítása. A cserét követően műszaki ellenőr végez folyamatos méréseket az egyes szakaszokon, az értékek mindenhol megfelelnek az előírásoknak – hangsúlyozza az alpolgármester, hozzátéve, hogy más városokban is elindult a fejlesztés, az emberek többsége elégedett, de a beruházás kritikusai – mint oly sokszor – most is hangosabbak.
Folyamatban lévő beruházásról van szó, a beállítások tehát még nem tökéletesek és nem véglegesek. Ahol szükséges, módosítják a lámpák dőlésszögét és fényerejét. A csere ideje alatt előfordulhatnak üzemzavarok és szolgáltatási szünet egyes utcákban, teljes szakaszokat lekapcsolhatnak a munkálatok miatt, ezért a beruházó és a kivitelező is a lakosság türelmét kéri.
»Krizsán Zsuzsanna
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.