László Győző az SZKKA támogatásáról: A transzparencia mindannyiunk közös érdeke!
Csütörtökön a szombathelyi közgyűlés elfogadta, hogy az SZKKA női kézilabdacsapata a 2024-es évben megemelt támogatást, a 2023-as 30 helyett 40 millió forintot kapjon. A Pődör Zoltán vezette egyesületnek van még tavalyról egy bent ragadt 15 millió forintja is, ebben szerepel egy 5 milliós plusz támogatás is, amit egyedi kérelem alapján ősszel szavazott meg a testület az NB I-be igyekvő felnőttcsapatnak és az utánpótlásnak, azzal a feltétellel, hogy az SZKKA átláthatóvá teszi gazdálkodását.
Tekintve, hogy közpénzről van szó, a képviselők azt szabták a 15 millió forint kifizetésének feltételeként, hogy álljon fel a klubnál egy felügyelőbizottság, ebbe delegálhasson a város is egy személyt - így működik ez a Falcónál és a Szombathelyi Haladásnál is - , és történjék meg a gazdasági társaság (ez működteti a felnőttcsapatot) és az egyesület (ez pedig az utánpótlást) törvényes átvilágítása.
Pődör Zoltán ügyvezető, elnök erre tavaly októberben ígéretet tett - megjegyezve ugyanakkor, hogy az egyesület elnökségének nyolc éve tagja Horváth Roland, akit a város delegált a testületbe, és akinek teljes betekintési és szavazati jogköre van -, de a felügyelőbizottság azóta sem állt fel, erre emlékeztet mai közleményében dr. László Győző sportért felelős szombathelyi alpolgármester, aki leírja, a csütörtöki közgyűlés - konstruktivitását bizonyítva - könnyített a feltételeken, a tavalyi 15 millió forinthoz már azzal hozzájutna az egyesület, ha egyáltalán megalakítaná a felügyelőbizottságot.
Az idei 40 millió feltétele pedig továbbra is a már emlegetett teljeskörű átvilágítás. Amint ez megtörténik, haladéktalanul hozzájut a pénzhez az SZKKA.
"Nem kérünk olyat, amit a klub vezetése nem vállalt, ugyanakkor a transzparencia és átláthatóság mindannyiunk - elsősorban a kézilabdázó gyerekek - közös érdeke", írja az alpolgármester, akinek a levelét alább változtatás nélkül is közöljük.
"A szombathelyi városvezetés továbbra is mindent megtesz a szombathelyi női kézilabda sikeréért.
Az idei költségvetésben az SZKKA-nak szánt támogatási összeget 30-ról 40 millió forintra emeltük, míg a tavalyról fennmaradó 15 millió forint támogatáshoz való hozzáférést jelentősen könnyítettük.
Mint az ismeretes, a tavaly szeptemberi közgyűlésen valamennyi képviselő egyhangú szavazatával fogadtuk el azt a határozatot, mely szerint a klub részére történő további támogatások kifizetéséhez szükséges a klub teljes körű átvilágítása. Pődör Zoltán 2023. október 20-i sajtóközleményében vállalta a törvényes átvilágítást, valamint ígéretet tett Felügyelő Bizottság felállítására, melybe az Önkormányzat egy tagot delegálhat.
Annak ellenére, hogy a Pődör Zoltán által bejelentett Felügyelő Bizottság felállítására azóta sem került sor, annak érdekében, hogy a klub működését segítsük, úgy döntöttünk, hogy a tavalyról még fennmaradó 15 millió forintos támogatáshoz való hozzáférés esetén az egyetlen feltétel az egyébként a klubvezető által ígért Felügyelő Bizottság felállítása. Tekintettel arra, hogy a Szombathelyi Haladás és a Falco KC csapatainál is önkormányzati felügyelő bizottsági tag követi nyomon az önkormányzat által támogatott sportklubok törvényes működését, úgy gondoljuk, hogy ez egy reális elvárás.
Az idei emelt szintű 40 millió forintos támogatáshoz is haladéktalanul hozzájuthat a klub, amint teljesíti a közgyűlés által egyhangúlag elfogadott átvilágítást.
Nem kérünk olyat, amit a klub vezetése nem vállalt, ugyanakkor a transzparencia és átláthatóság mindannyiunk - elsősorban a kézilabdázó gyerekek - közös érdeke.
Ezúton kérjük Pődör Zoltánt, hogy a sajtóban való üzengetés helyett tegyünk ki mindent az asztal fölé, hívjon össze részvételünkkel egy szülői - szurkolói ankétot, ahol mindenki felteheti kérdéseit és ahol lehetőség van arra, hogy közösen találjuk meg a klub sikerét szolgáló legjobb utat.
A tiszta helyzetekben és a közvetlen kommunikációban hiszünk.
Hajrá SZKKA, Éljen Szombathely!
Dr. László Győző alpolgármester"
Fotó: illusztráció/Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.