Lovakon, nyergekben: hiteles kép a honfoglaló magyarok hadművészetéről
Kevés történelmi forrás áll rendelkezésre a honfoglalás időszakáról, de a temető- és településmaradványok feltárása nyomán a régészek egyre többet tudnak róla. A kutatási eredmények felhasználásával, hiteles tárgyrekonstrukciók segítségével mutatja be a honfoglaló magyarok harcművészetét a Lovakon, nyergekben című film, amely régészek, történészek, hagyományőrzők ötlete alapján és együttműködésével valósult meg.
A film bemutatja, hogyan készítették és használták elődeink a rájuk jellemző fegyvereket - a reflexíjat, a fokost, a lándzsát, a szablyát és a kardot. A hitelesség érdekében szakértők és kísérleti régészettel foglalkozó kézművesek is részt vettek az alkotási folyamatban.
Marx Tibor nyílkészítő, a Magyar Történelmi Íjász Társaság tagja elmondta, hogy az íjász társaság azért alakult meg, hogy amennyire csak lehet, a hiteles 10. századi magyar íjászfelszerelést összehozzák. Ez 4-5 éve sikerült is, amit ki lehetett venni a ma rendelkezésre álló információk alapján, azt összerakták.
Látványos rész szól a korabeli vaskohászatról és fegyverkovácsolásról. A tudomány azt is igazolta már, hogy a nomád könnyűlovasság mellett nehézfegyveresek is harcoltak a honfoglalók seregében, akiknek láncing, páncél és sisak volt a jellemző felszerelésük, a film erről is sok új információt nyújt. A korabeli életmódot, harmodort és a kalandozó hadjáratokat szemléletes animációk illusztrálják.
Szakmai és filmes szempontból is kiváló alkotás született az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete és a Digitális Legendárium szakmai összefogásával, részben civil támogatással.
Zágorhidi Czigány Bertalan (Pázmány Péter Katolikus Egyetem) régész kiemelte, a hadászat gyakorlati kérdései széles kör érdeklődésére számot tartanak, és mind a régészek, mind a történelmileg hitelesen dolgozó hagyományőrzők kooperációja rengeteg fontos és új eredményt hozott ezzel kapcsolatban. Ezekről úgy gondolták, érdemes a szélesebb közönség által is érthető formában is közzétenni, illetve megosztani.
A vetítést követő beszélgetést Kolonits László, a Savaria Múzeum régésze vezette. Tompa Balázs, a Nyugati Gyepük Pajzsa Haditorna Egyesület vezetője, Gallina Zsolt régész, a film ötletgazdája, Marx Tibor nyílkészítő, valamint Zágorhidi Czigány Bertalan régész doktorandusz hallgató mesélt a filmről és a honfoglalás koráról az érdeklődőknek, felvillantva az újabb kutatási eredményeket is. A kis költségvetésből, de magas szakmai színvonalon készült filmet a középiskola történelemoktatásban is kiválóan lehet majd használni.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.