Szombathely, a magabíró város
Az a város, amely képes felismerni a meglévő értékeit, épít ezekre, de mer új irányokba is nyitni, sikeres lesz. A magabíró városnak van önképe, képes magát meghatározni helyi, térségi, regionális szinten. Tudja, hogy miben áll az egyedisége, tud hatni a környezetére, felszívni és továbbadni az energiáit. Van története, de víziója, önálló útja is. Nem független attól a környezettől, ahol elhelyezkedik, de képes alakítani is azt. Endogén módon, azaz belső erőforrásaira építve kíván fejlődni, vagy megteremti azokat.
Szombathely a 2030-as gazdaságfejlesztési programjával kezdeményező módon jelölte ki maga számára ezt az utat. Épp városunk példáján keresztül láthattuk az elmúlt időszakban (ahol egy településünktől messze megszületetett döntésnek köszönhetően az itt termelt nyereség nem helyben adózik), hogy az egylábon álló, a transznacionális cégekre alapozott településgazdaság sérülékeny. Épp ezért az autóipari profil megtartása mellett szükség van olyan szegmensek megtelepítésére, amellyel a térségben egyedülállóak tudunk lenni. Ilyen az egészségipar (és az ehhez kapcsolt, ezt kiegészítő szépségipar), amely magas hozzáadott értékű gazdaságot eredményez, így szükségessé teszi új képzések beindítását, valamint kutatás-fejlesztési projekteket. Az erős Szombathely víziójában a zöld, fenntartható, és okos város képe is megjelenik, a körforgásos gazdaság központi szerepet kap, de helye van a kulturális hagyományokra és innovációkra alapozott kreatív iparnak is.
Az elfogadott koncepció mellett elkezdett tárgyalások cégekkel, egyetemekkel, civil szervezetekkel, kamarákkal, kormányzattal, külföldi partnerekkel, valamint az új iparai park kialakítása, a város közigazgatási területének megnövelése a keretét adja egy új és erős város kibontakozásának. Szombathelyre gazdaság- és településfejlesztési törekvéseire egyre többen figyelnek, aziránt egyre többen érdeklődnek, és az itt megszerzett tapasztalatokat már most próbálják eltanulni. A kezdeményezőkészség, az új megoldások együtt eredményezhetik azt, hogy a következő 10 évben valóban megteremtődjön egy válságálló tudásgazdaság városunkban.
Horváth Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.