Már oltanak a háziorvosok
Országszerte több mint ezer háziorvosi rendelőben kezdték meg a koronavírus elleni oltások beadását. Minden nap, akár rendelési időn túl is fogadják a pácienseket. A Moderna egy ampullájában tíz adag van, felolvasztását követően normál hűtőben hat órán át tartható el, ennyi időn belül kell tehát a tíz behívott pácienst beoltani. Ez az egyik legkorszerűbb oltóanyag a piacon, ami nem gyengített vírust, hanem hírvivő mRNS-t tartalmaz. Ennek hatására a saját sejtjeink hozzák létre a koronavírus-tüskefehérjét, ezáltal az immunrendszer kialakítja a védettséget.
Az orvosok számára komoly logisztikai kihívást jelentett az oltások megszervezése. Mindenkivel egyesével egyeztettek telefonon például arról, hogyan tudnak eljutni időpontra a rendelőbe, vagy szednek-e olyan gyógyszert, ami mellett az oltás nem adható be. Mivel a megmaradó vakcinmennyiség központi visszaszállítására vagy hűtési időn túli felhasználására nincs lehetőség, arra kellett törekedniük, hogy összejöjjön adott napra a tíz beteg. Kiválaszthattak további hat főt, akik a kórházi oltóponton Pfizer vakcinát kapnak. Az oltási kampány során az ágyhoz kötött betegeket is immunizálják majd, az orvosok házhoz mennek. Aki most lemaradt erről az oltási körről, vagy valamilyen okból nem oltható, az is megkapja majd a védőoltást a vakcinák számának függvényében.
Akár egy szúnyogcsípés
Az újonnan megnyílt alapellátó központ egyik rendelőjében a 97 éves Nemes Pál kapta meg az első koronavírus elleni oltást csütörtökön reggel. Azt mondja, bízik az oltásokban, az influenza elleni vakcinát is minden évben beadatja. Mivel a koronavírus ismeretlen betegség, beoltva érzi magát a legnagyobb biztonságban. Az orvosa ajánlotta, hogy kérje a vakcinát, a szúrást alig érezte, az esetleges mellékhatásoktól sem tart.
Oltás előtt beleegyező nyilatkozatot ír alá a beteg, az orvos meghallgatja a tüdejét, vérnyomást mér. Az injekciót felkarba adják, utána 20-30 percig megfigyelik a pácienst. Az első adag után ritkán jelentkeznek mellékhatások, a második már valamivel erősebb immunreakciót válthat ki. Előfordulhat hőemelkedés, láz, fájdalom vagy duzzanat a szúrás helyén, esetleg fáradtság, fejfájás, izomfájdalom, émelygés, rossz közérzet. Az orvosok azt mondják, minden mellékhatásnál nagyobb baj, ha elkapjuk a betegséget, és kórházba kerülünk. Az oltás a leghatékonyabb módja a járvány megfékezésének, minél többen oltakoznak, annál hamarabb térhet vissza az élet a régi kerékvágásba...
Oltási terv többszörös átiratban
A szándék az, hogy a legidősebbektől visszafelé haladva oltják a háziorvosok a betegeket. Ám a vakcinahiány miatt a tervezettnél lassabban halad a lakosság immunizálása, ezért az oltási programot már többször kellett módosítani. Eddig a magyarok 2,5 százaléka kapott koronavírus elleni oltást: 247 ezren első, további 75 ezer fő már a második adagot is. Elsőként az egészségügyi dolgozókat, majd az idősotthonok lakóit és alkalmazottait immunizálták. A továbbiakban előnyt élveznek a rendvédelmi dolgozók és a közigazgatási szervek tisztviselői, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal. Majd következnek a krónikus betegek, a kritikus infrastruktúrában dolgozók, végül azok a 18-59 évesek, akik nem tartoznak a kockázati csoportokba.
Amerikai, orosz vagy kínai?
Magyarországon eddig öt vakcinát engedélyeztek. A Pfizer/BioNTech és a Moderna ún. mRNS-vakcina, az AstraZeneca pedig vektorvakcina, ami módosított, osztódásra nem képes vírusba ültetve juttatja be a testbe a koronavírus tüskefehérjéjét kódoló gént. Mindhárom oltóanyag hatékonysága 90 százalék fölötti. Az inaktivált vírust tartalmazó, orosz gyártású Szputnyik V januárban kapott hazai forgalombahozatali engedélyt, a hasonló elven működő kínai Sinopharmnak pedig egy hete adott zöld utat az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet. A tervek szerint ötmillió adag oltóanyag érkezik Kínából, a szállítás négy szakaszban, négy hónap alatt történik.
A Magyar Orvosi Kamara egyelőre nem ajánlja az orosz és a kínai vakcinák használatát, mert az OÉGYI nem közölte még az alkalmazással kapcsolatos dokumentumokat. A kamara elnöksége azt kérte az intézettől, hogy minél előbb hozza nyilvánosságra ezeket – a betegek és az orvosok biztonsága érdekében.
A magyar vakcina fejlesztése jól halad, ebben a hónapban kezdhetik az állatkísérleteket.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.