#maradjotthon – gyerek(ek)kel, avagy szeretjük a kihívásokat
Senki sincs most könnyű helyzetben, a családok sem. Felborult a mindennapok jól bevált forgatókönyve, amihez ki-ki a maga módján alkalmazkodik. Mert alkalmazkodni kell, nincs más választás. Normál esetben a gyerekek a bölcsődében, óvodában, iskolában, a szülők pedig a munkahelyen töltik a napjuk nagy részét, ám ez a megszokott rend teljesen megváltozott, mióta a kormány kihirdette a veszélyhelyzetet a koronavírus-járvány terjedése miatt. A családok a négy fal közé szorultak a nap 24 órájában. A nappali tanulószobává változott, a gyerekszoba pedig dühöngővé avanzsált, ahol már összepakolni sem érdemes a nap végén, csak egy ösvényt vágni a játékok között, hogy legalább az ablakig el lehessen lavírozni a redőny le- és felhúzása céljából. Azt hiszem, tekinthetjük alapvetésnek, hogy a szülő szereti a gyerekét. De talán azt is, hogy ilyen körülmények között azért hamarabb szakad a cérna. Hogyan lehet mégis túlélni?
Online ovi
Ahogy az iskolai tanórák, úgy a bölcsődei, óvodai nevelés is az online térbe helyeződött át az utóbbi hetekben. Az óvónők nem engedik el a szülők kezét, zárt Facebook-csoportokban minden héten megosztják azokat az énekeket, mondókákat, meséket, mozgásos játékokat és kézműves technikákat, amelyek normál esetben a csoportszobákban kerültek volna terítékre. A víz világnapja alkalmából például papírhalacskák készültek, tavaszi virágokat lehetett hajtogatni és festeni, lassan pedig a húsvét kellékei – tojásfestés, locsolóversek, nyuszis dalocskák – is előkerülnek. A sok-sok kreatív ötlet segít a szülőknek abban, hogyan tölthetik meg tartalommal a gyerekek mindennapjait. Tippeket kaphatnak ahhoz is, mit érdemes gyakorolni az iskolába készülő nagycsoportosokkal. Az elkészült alkotásokat, a megtanult verseket fotó vagy videó formájában feltölthetik az online csoportokba, így az óvónők láthatják, mit dolgozott aznap a gyerek. Ugyanakkor hangsúlyozzák: semmi sem kötelező, a lényeg a szabad játék, hiszen ez fejleszti a gyerekeket legjobban.
Kreatív csoportok
Egyre több anyuka gondolja úgy, hogy megosztja kreatív ötleteit másokkal. Így jött létre például Mák Dóri ötlete alapján a Kreatívan otthon karantén idején Vas megyében nevű nyilvános Facebook-csoport is, ahol útmutatást kaphatnak az anyukák például ahhoz, hogyan kell só-liszt gyurmát, húsvéti fára való gipsz-díszeket, tavaszi kopogtatót vagy befőttes üvegből mécsestartót készíteni, kalácsot fonni, házi kenyeret sütni, kézlenyomatokból állatokat formázni… Egyre több tag csatlakozik, ez is mutatja, mekkora igény van most erre. Ha már végképp tanácstalanok vagyunk, mihez kezdjünk a gyerekkel és magunkkal, elég néhány kattintás, és meg is van a napi program.
Kint is, bent is
Miután a különórák és edzések többsége is szünetel, otthon kell megoldani a kellő mennyiségű mozgást, hogy a kicsik energiáit legalább részben lekössük. Könnyebb helyzetben vannak azok, akik kertes házban élnek, de a lakásból is ki lehet néha mozdulni – nem túl forgalmas helyeken egy-egy családi séta, rövid kirándulás a szabad levegőn kifejezetten ajánlott. Sok háztartásban a legnézettebb tévéműsor mostanság az időjárás-jelentés, ez alapján tervezhető meg ugyanis a másnap.
Nem baj, ha a gyerek olykor leül a tévé és a számítógép elé, de célszerű limitálni az erre szánt időt. Lényeg, hogy legyen a kezében könyv is, ne csak tablet. És figyeljük a gyerek igényeit. Ha arra vágyik, foglalkoztassuk, mert annál rosszabb nincs, ha unatkozik. Ha viszont inkább bekuckózna, hagyjuk rá.
Lesz jókedv és vidámság, de hiszti és sírás is. Ám miután elszámoltunk tízig, próbáljunk úgy gondolni erre az időszakra, milyen jó végre több időt együtt tölteni…
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.