Meghaltak, hogy mások élhessenek: Magyar Hősök Emlékünnepe Szombathelyen
Az Országzászló felvonásával kezdődött vasárnap délelőtt a Magyar Hősök Emlékünnepe a Március 15. tér Áldozati emlékművénél Az ünnepi műsorban Balogh János, a Weöres Sándor Színház színésze a Brassó vármegyei Zajzonból származó Jakab István világháborús naplójából idézett, valamint Vörösmarty Mihály, Petőfi Sándor és Illés Gyula-szövegrészletek hangzottak el. Az Ungaresca Táncegyüttes produkciója után ünnepi beszéd következett.
Koczka Tibor, városunk önkormányzati képviselője a szombathelyi Wirth Rudolf első világháborús emlékeivel nyitotta beszédét. Egy olyan világháborúra való emlékezéssel, melyet Wirth Rudolf túlélt, de 660 ezer magyar katona nem A háborút követően 1924-ben törvény rögzítette, hogy minden év május utolsó vasárnapját a magyar nemzet a hősi halottak emlékének szenteli – ma azokra emlékezünk, akik meghaltak azért, hogy mások élhessenek.
Tisztelet a bátraknak, a hősöknek, akik életüket adták a hazáért, mert úgy hitték, az mindennél fontosabb számukra. A haza hőseire emlékezni jöttünk össze – folytatta a képviselő –, de legrosszabb álmainkban sem gondoltuk, hogy háború törhet ki Európában a XXI. században. Oroszország lerohanta Ukrajnát: ebben a háborúban magyar testvéreink esnek el, emlékeztetett Koczka Tibor arra, hogy május 11-én a kárpátaljai önkéntes területvédő alakulat hét magyar származású katona halt meg, a mai napig 19 kárpátaljai fiatal vesztette életét, legutóbb Hegedűs Alla Vaszilivna, aki a 128. hegyi rohamdandár katonájaként önként fogott fegyvert országa szabadságáért.
Az oroszok verték le forradalmainkat 1849-ben és '56-ban, ők szállták meg Magyarországot 1945-ben, s a kárpátaljai magyar katonák is az ő fegyvereiktől estek el: aki magyarként ebben a háborúban az oroszokat támogatja, gondolattal, szóval, tettel és mulasztással, az nem csupán vétkes, de az elmúlt századok magyar hőseinek emlékét gyalázza meg – hangsúlyozta Koczka Tibor.
A ma felelősségéről szólva a képviselő elmondta, kötelességünk, hogy őrizzük és továbbadjuk a nagyszerű történelmi tettek emlékét, a hősök hagyatékát, s kutatnunk kell azt is, hogyan tudjuk múltunkat a jövő érdekében felhasználni. A történelem megtanított bennünket, hogy hazánk akkor tud fejlődni, ha megszűnik az országon belüli békétlenség.
Nem szabad megengedni, hogy bármely politikai csoportosulás gyűlöletet keltsen, kisajátítsa magának a magyart, önkényesen eldöntve, ki vagy kik számítanak igaz magyarnak és hazafinak – folytatta a képviselő, Márai Sándort idézve: "csak egyfajta igazi hazafiság van: ha valaki ott, ahol éppen van, teljes hűséggel és feltétlen erőkifejtéssel helytáll a munkájában." Mindenkinek a saját helyén kell bizonyítania, hogy jó hazafi: a diákoknak az iskolában, a gyári munkásoknak a gépek mellett, a sportolóknak a versenyeken.
Ma emlékeznünk kell a diktatúrák áldozataira is – emlékeztetett, akik a vészterhes időkben merték vállalni véleményüket, kiálltak az igazság mellett, mikor a többiek némán hallgattak: a mi korunk hősei mindazok, akik ki mernek állni hitük, véleményük, igazuk mellett. Azok az orvosok, egészségügyi dolgozók, szociális munkások, tanárok, akik sokszor méltatlan körülmények között végzik hivatásként megélt munkájukat. "Ne féljetek!" – idézte II. Szent János Pál pápát, hiszen az igazság kimondását egy demokráciában nem követheti megtorlás.
Végül a fiatalokról beszélt, akik az oktatás ügye mellett állnak ki – bár a hősöket május utolsó vasárnapján ünnepeljük, az év valamennyi napján meríthetünk példájukból erőt a ma küzdelmeihez. Legyünk hősök a magunk módján az év valamennyi napján! – zárta ünnepi beszédét Koczka Tibor önkormányzati képviselő.
Az ünnepi beszéd után koszorúzással zárult a Magyar Hősök Emlékünnepe. Az Áldozati emlékműnél köszorút helyezett el Szombathely MJV Önkormányzata nevében Horváth Soma alpolgármester és Koczka Tibor önkormányzati képviselő, A Vas Vármegyei Kormányhivatal, az Éljen Szombathely! Egyesület, a DK Szombathelyi Szervezete, az LMP Vas Megyei Elnöksége, a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet és a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Vasi Honvéd Bajtársi Egyesület, a Nemzeti Hegyi Vadásztársaság, az Osztrák Fekete Kereszt Hadisírgondozó Intézet, a Városi Diákönkormányzat, a 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület, a Nyugdíjas Szövetség, a Szombathelyi Polgárőr Egyesület, a Vitézi Rend Vas–Veszprém–Zala vármegyei képviselete és a Szent György Lovagrend képviseletében.
Az ünnepségen közreműködött Szombathely Város Fúvószenekara, az 50. számú Hunyadi János Cserkészcsapat és a Claudius Polgárőr Egyesület.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.