Megmenekül a történelmi épület: megveszi az egyházmegye a Brenner-villát
Az eredetileg vendéglátóhelyként funkcionáló épület az 1700-as évek végén, 1800-as évek elején készülhetett el, az 1857-es kataszteri térkép már jelzi a villa helyén álló ingatlant, amely a város akkori határában épült fel, akkor a Batthyányi család tulajdonolta, onnét került a Montenuovo család birtokába. A Brenner-család egy sörgyártól vette meg, Brenner János (1847-1908) építész révén, aki nagypolgári villáva alakította át. Ezt követően a legendás polgármester, Brenner Tóbiás (1850-1919) és családja lakott benne, itt született az 1957-ben Rábakéthelyen brutálisan meggyilkolt, később boldoggá avatott Brenner János káplán is.
Az épület 1935-ben került a város tulajdonába, működött benne tankerületi főigazgatóság, majd 1945 után úttörőház, ezután az egyik szakiskola használta, a 80-as évekre viszont leromlott az állapota. A rendszerváltás után vásárolta meg a Radius Hungaricus Rt. – a cég már akkor is részvénytársaságként működött, amikor az átalakuló magyar jogrend nem is ismerte ezt a cégformát. 1993-ben kaszinóvá alakították, de a működtetőtől – jóval a lejárat előtt, 1999-ben –megvonták a koncessziót. Az átalakított épületet egy cég birtokolta, amelyet felszámoltak, a villára 600 milliós jelzálogot jegyeztek be, miközben az épületnek 2016 áprilisában leégett a tetőszerkezete. A tulajdonos gazdasági társaság ellen felszámolás indult, a felszámoló cég a vagyontárgyakat meghirdette, így ajánlottak a pusztuló épületért 28 millió forintot 2021 elején. A városnak elővásárlási joga volt – azaz a vevő által kínált áron megveheti az épületet, az önkormányzat bejelentette, élni kíván a lehetőséggel. A 28 milliót kínáló cég szerint ezt későn tette be, a jogvitában a bíróság döntött, így a pécsi cégé lett a villa.
A város dr. Melega Miklóst bízta meg azzal, vegye fel a kapcsolatot a tulajdonossal - a befektető előbb egy szombathelyi partnerrel akarta hasznosítani az ingatlant, majd az eladás mellett döntött - a város elővásárlási joga azonban továbbra is érvényben volt.
A szeptemberi közgyűlésre került be az előterjesztés, amely szerint a Szombathelyi Egyházmegye venné meg az épületet, ezért az önkormányzat lemond a vételi jogáról - ezt a képviselők megszavazták.
A hétfői sajtótájékoztatón dr. Székely János megyéspüspök elmondta, minden településnek óriási kincsei a nagy, sugárzó emberek - külföldi példákkal támaszotta alá, hogyan őrzik a városok hagyományaikat. Egy ragyogó életű pap és egy történelmi család emléke a Brenner-villa, mondta a megyéspüspök, utalt Boldog Brenner Jánosra és Brenner Tóbiás egykori polgármesterre, akinek a nevéhez komoly szombathelyi építkezések, fejlesztések fűzödnek. Mint mondta, legfontosabb feladat az épület tetőzetének kijavítása, később egy kérdésre válaszolva Wimmer Roland gazdasági helynök elmondta, 47 milliós ajánlatot kaptak az új fedésre. Az épület statikailag erős (elhangzott, hogy már a múlt század elején szigetelték a falakat és alagcsövezték a környéket), a felújításhoz állami, városi segítséget is várnak, de számítanak magánszemélyek, lokálpatrióták támogatására is. Szintén kérdésre válaszolva hangzott el, hogy közösségi térként kívánják működtetni (például esküvői heylszínként) és mindenképpen szeretnének emlékszobát berendezni benne Boldog Brenner Jánosnak. A város számára mentettük meg az épületet hangsúlyozta többször is a püspök.
Brenner József nagyprépost, Boldog Brenner János testvére idézte fel a házzal kapcsolatos emlékeit, majd dr. Melega Miklós, a Vas Vármegyei Levéltár igazgatója tekintette át az épület történetét. A 2016-os tűz után sokan szerettek volna tenni a villáért, azonban a felszámolás és a jelzálog miatt mind az önkormányzat, mind a hatóságok keze meg volt kötve, megemlítette Torjay Valter művészettörténész és a Berliben élő Brenner János építész nevét. Utóbbi külön levélben köszönte meg dr. Nemény András polgármesternek és dr. Székely Jánosnak, hogy segítettek megmenteni az épületet.
A kérdések adott válaszok során elhangzott, hogy 100 millió forint a vételár, a szerződést a héten írja alá pécsi cég és az egyházmegye, miután a város lemondott az elővásárlási jogról. A tető felújítása a legfontosabb, ez közel 50 millióba kerül. A villa körüli összes terület (jelenleg parkolók) az önkormányzaté, így az egyházmegye számít a város együttműködésére. Adománygyűjtést is terveznek, a lokálpatrióta szombathelyiek segíthetik a felújítását - dr. Melega Miklós egy havi tiszteletdíját ajánlotta fel.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.