Megoldást keresnek a városban egyre többször megjelenő vadak ellen
Békésen legelészik egy vaddisznó a Csónakázó tónál: egy járókelő hívta fel a nyugat.hu figyelmét arra, hogy napok óta látják az állatot, és veszélyesnek tartják.
Dr. László Győző alpolgármester szerint félniük nem kell az embereknek, hiszen a vadon élő állatok jobban félnek az emberektől, mint fordítva. Szélsőséges eseteket kivéve a vad, amikor megérzi az ember jelenlétét, akkor inkább távozik és kerüli a bármilyen fajta konfrontációt. Ettől függetlenül ez egy fontos probléma, ők is kaptak jelzéseket.
Az áprilisi közgyűlésen is téma volt a Szombathelyen és Európa-szerte tapasztalható jelenség, hogy a vadon élő állatok a városban keresnek élelmet, vizet. A vasi megyeszékhely lakói láttak már a Berzsenyi téren átkocogó vadmalacot, vagy a kórház környékén rohangáló őzbakot. De olyan esetekről is érkezett bejelentés, hogy kerteket túrtak fel, vagy legeltek le a vadak.
Dr. Nemény András polgármester hangsúlyozta, a céljuk az, hogy a lakosságot amennyire lehet, meg tudják nyugtatni a jogszerűség betartásával és a partnerekkel együtt.
Ennek érdekében hívta össze a város a Szombathely környékén érdekelt 6 vadásztársaság, a rendőrség, a kormányhivatal képviselőit és a tájegységi fővadászt, hogy közösen keressenek megnyugtató megoldást a problémára. Az élőhelyek beszűkülése miatt jönnek be a településekre a vadak. Az elmúlt 30 évben a lakott területek nagysága 17 %-kal növekedett. Az aszályos időszakban pedig az öntözött belterületek egész éven át táplálkozási lehetőséget biztosítanak az állatok számára. Az illegális hulladéklerakó, vagy a helytelen háziállat-tartás főleg a rókákat vonzza. A városszéli területeken a kisebb vadászati nyomás miatt is nőhet az állomány.
Turay András tájegységi fővadász hozzátette, akár egy zártkerti részen, ami nem a vadászterület része, próbál vadat nagyobb számban elejteni, de ez nem mindig sikeres. Főleg olyan időszakban, amikor lényegesen több ember tartózkodik ezeken a területeken.
Több javaslat is született a betévedő vadak befogására, és arra, hogy miként csökkenthető a belterületre kerülő vadon élő állatok száma. Ezeket a hivatal megvizsgálja. Nagyobb hangsúlyt fektetnek a lakosság tájékoztatására is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.