„Megszerezni a vásárlók bizalmát” - Beszélgetés Polákovics Mariettával, a Vásárcsarnok vezetőjével
Polákovics Marietta három gyermek édesanyja. Közgazdász diplomája után angoltanári végzettséget is szerzett.
– A januári közgyűlésen elismerően szólt minden politikai oldal a pályázatáról, ennek megfelelően 21 igen vokssal választották meg a Vásárcsarnok vezetőjévé. Korábban mivel foglalkozott?
– Eddig a kereskedelemben, az idegenforgalomban és a vendéglátásban dolgoztam, e három területen szerzett tapasztalataimat szeretném majd ötvözni új munkahelyemen. Azt szeretném, hogy egyfajta lüktető, élettel teli piaca lenne Szombathelynek.
– Ez jól hangzik. Milyen konkrét elképzelései vannak?
– Nagyon sok tervem van, és hiszem, hogy ezeket meg tudjuk valósítani. Egyik ezek közül, hogy szeretnénk a Vásárcsarnok gasztronómiai vonalát erősíteni. Az addig rendben van, hogy „finom a lángos” – sokaknak ez jut elsőként eszébe a piacról. De ennél azért mi többet szeretnénk. Tájjellegű ételeket és italokat kínálnánk a betérő vendégeknek, legyen szó toronyi kenyérről, tökmagolajról, tehénsajtról, vagy akár vaskeresztesi vörösborról. Igyekszünk átformálni az emberek életérzését a piaccal kapcsolatban. Manapság aligha van szombathelyi polgár, aki azért jönne ki a csarnokba, hogy megkóstoljon egy finom sajtot, majd házi tojást vásároljon itt, vagy esetleg megtervezze a vasárnapi ebédet, és itt vegye meg a hozzávalókat. Tervezünk például főzőshow-kat: közéleti szereplők itt helyben készítenék el az ételeket, természetesen a csarnokból vásárolt termékekből. De igény lenne termékkóstolókra is – mindent összevetve „nyitni” kell a szombathelyiek felé. Igyekszünk egyfajta lüktető, szerves részei lenni a városnak. Rendezvényeket szerveznénk gyermekeknek, felnőtteknek – azzal tisztában kell lenni, hogy jelenleg jobbára a nyugdíjas korosztály látogatja az intézményt.
– Igen ám, de a multik áraival miként lehet felvenni a versenyt?
– Szerintem az első és legfontosabb lépés, hogy megszerezzük a vásárlók bizalmát, ezt pedig a személyes kapcsolattal lehet kiépíteni. Fontos a minőség, valamint a frissesség. E két tényezőre tán még a multik is képesek, ugyanakkor meggyőződésem, hogy a vevők egy része a sajátos, egyedi ízvilágot részesíti előnyben a polcokról levett termékek helyett. A mai világban nem jut időnk eltenni csemegeuborkát – ugyanakkor a gyermekkorunkban érzett íz hiányzik. Mi becsábítanánk azokat a „néniket” – vagy nevezzük őket őstermelőknek –, akik kézműves termékeikkel még színesebbé tudnák tenni a jelenlegi kínálatot. Amellett, hogy a bejáratnál elhelyezett táblákon feltüntetnénk, hogy, hol, ki, milyen terméket árusít, szeretnénk a helyi sajtóban bemutatni a termelőket – így még hitelesebbé válhat az intézményünk. A mai világban a social-média is nélkülözhetetlen megjelenési felület, természetesen itt is intenzíven „kampányolnánk” a kézműves termékek mellett. Tervekből tehát nincs hiány, ezek java részét majd a felújítás után tudjuk megvalósítani.
– Említette a hamarosan kezdődő munkát. Ha elkészül a Vásárcsarnok, tervezik-e a nyitvatartás meghosszabbítását?
– Igen, az épület egy részében mindenképpen ez is egy alapvető célunk. Mint mondtam, olyan fórumot szeretnénk kialakítani a csarnokból, amely több mint egy egyszerű piac. Felvettük a kapcsolatot kulturális intézményekkel, civil szervezetekkel: életet akarunk varázsolni a falak közé! Amolyan igazi vásári hangulatot. Míg a szülők vásárolnak, a gyerekek a foglalkoztatókban játszanak, szóljon zene, lépjen fel egy kórus, egy néptáncegyüttes – adjunk élményt egyben a hozzánk betérő polgároknak.
Krilov István
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.