Melega Miklós: Nem vonakodom a munkától!
Hogyan értékeli a ciklusból eddig eltelt időszakot?
– Az elmúlt évek pozícióvesztést hoztak Szombathelynek, különösen, ha a környező városokhoz – Sopronhoz, Zalaegerszeghez – hasonlítjuk. Lemaradás és koncepciótlanság tapasztalható. Voltak ugyan olyan, még az előző ciklusban indított projektek, amiket a baloldali városvezetés sikerrel levezényelt, de érdemi külső forrást nem tudtak szerezni, és nincsenek fejlesztési eredmények.
– Ellenzéki politikusként mekkora a mozgástere?
– Alkotó-építő, közügyekkel szívesen foglalkozó polgárként előmozdítani szeretem a dolgokat, nem kritizálni, márpedig az ellenzéki szerep leginkább erről szól. Bírálataimmal, észrevételeimmel egy jobb irányt szeretnék mutatni. Sikerült kisebb eredményeket is elérni, ezeknek őszintén tudok örülni.
– Mennyire jellemző, hogy az országos politika megjelenik a közgyűlési munkában?
– Az országos döntések kihatnak az önkormányzatok működésére, ezért óhatatlanul szóba kerülnek. Néha mi hozunk elő ilyen témát, máskor pedig a városvezetés, amely előszeretettel hivatkozik a szerintük „gonosz kormányra”. Vannak ugyan fájó kormányzati intézkedések, de ezek nemcsak Szombathelyt érintik érzékenyen, hanem más városokat is. A kormány nem bünteti az ellenzéki városokat, erre jó példa a Botka László vezette Szeged is, ahol számos nagy beruházás történik.
– Közreműködött a Brenner-villa ügyének rendezésében. Az épületet a Szombathelyi Egyházmegye vásárolta meg.
– A város egyik legrégebbi épülete, amelyhez a neves szombathelyi család kötődik, fontos a megmentése. Pártállástól függetlenül sokan aggódva kerestek meg méltatlan állapota miatt, később pedig örömüknek adtak hangot, hogy a villa jó kezekbe került. Egy hónapon belül megkezdődnek a felújítási munkálatok. A felső téglasorokat vissza bontják, újrafalazzák, betonkoszorúval megerősítik, majd felépítik a tetőt. Visszaállítják az eredeti, négy méter körüli belmagasságot, ami elegánsabb belső tereket eredményez. Az egyház szándéka, hogy visszaadja a villát a város közösségének. Úgy vélem, minden olyan tevékenység helyet kaphat benne, ami méltó az épület szellemiségéhez és az emberek javát szolgálja.
Dr. Melega Miklós egyhavi tiszteletdíját is felajánlotta a Brenner-villa felújítására Fotó: Nagy Jácint
– Kapcsolatot tart a Nemzeti Összetartozás Emlékhely létrehozását kezdeményező civil szervezetekkel. Hol tart most a mozgalom?
– Sikerült megfelelő helyszínt találni az Ezredévi parkban, és a tervpályázaton nívós alkotást választott ki a zsűri. Az adománygyűjtés nagy lendülettel indult, aztán a covid és a háborús helyzet miatt megcsappant az adakozókedv. Mégsem vagyok reményvesztett, mert vannak hasonló példák városunk történetéből: a Berzsenyi-szobor létesítésére például hat évet kellett várni. Eddig 4 millió forint körüli összeget sikerült összegyűjteni, az önkormányzat további 3 milliót ajánlott fel, bár még nem érkezett meg a számlára. Szeretném, ha az emlékhely minden szombathelyi közös ügye lenne, hogy ezáltal is megélhessük az öszszetartozásunkat.
– A kulturális bizottság tagjaként és levéltár-igazgatóként mi a véleménye a város kulturális életéről?
– Azt látom, hogy programdömping van, már-már túl nagy a választék. Nem a kínálatot kellene bővíteni, inkább a meglévő programok, például a karnevál színvonalát emelni, és érdemi turisztikai vonzerővel bíró nagyrendezvényeket megvalósítani.
– A Fidesz–KDNP kompenzációs listájáról jutott a közgyűlésbe 2019-ben, nincs saját körzete. Milyen ügyekben fordulnak Önhöz a választók?
– A legtöbb megkeresést a Derkovits-városrészről kapom. Sokakkal ismerkedtem meg ott, örülök, hogy bizalmuk van felém. Ugyan nem tudok olyan szinten elintézni dolgokat, mintha a városvezetésben lennék, de sikerült több ügyet is jó irányba mozdítani. Megnyugtató megoldás született például a Bem József utcai garázsok értékesítése kapcsán, és többször segíthettem nehéz helyzetbe került embereken.
– Képviselői beszámolóiból kiderül, hogy fontosnak tartja a társadalmi felelősségvállalást.
– Várostörténettel foglalkozó lokálpatriótaként szem előtt tartom az épített örökség védelmét. Nyitott szemmel járok, és észrevételeket is kapok. Tárgyalásokat kezdeményeztem például a Petőfi Sándor utca 30. alatt lévő székelykapu restaurálása érdekében. Hatással van rám a korszak, amit kutatok: példamutató számomra, ahogy a 19. századi Szombathely városvezetői fontosnak érezték a nélkülözők támogatását, javaik megosztását. Úgy vélem, a képviselői megbízatás engem is kötelez, ezért tiszteletdíjamból rendszeresen áldozok jótékony célokra.
– A Fidesz szombathelyi szervezete hivatalosan is megnevezte jelöltjeit. Ön a 3. számú egyéni választókerületben, Oladon indul. Mik a tervei?
– Voltak bennem kérdések, hogy érdemes-e folytatni, de kaptam biztató jelzéseket. Szent Mártont idézve: „nem vonakodom a munkától”, szeretnék az oladi városrészen élők érdekében tevékenykedni, és a keresztény-konzervatív értékrendet képviselni a közgyűlésben.
Krizsán Zsuzsanna
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.