Kezdődik az új évad a szombathelyi bábszínházban
Tavasszal a virtuális térben jelentkeztek a bábszínészek: mesefelolvasásokkal, kulisszatitkokkal és régebbi produkciók felvételével. Horváth Soma alpolgármester megköszönte a társulatnak a társadalmi szerepvállalást, azt, hogy részt vettek az önkéntes segítő programokban: például ebédet szállítottak a rászorulóknak és közreműködtek a piaci csomagok házhoz szállításában is.
Most már a színpadon próbálnak, a Kőszegi Várszínházban július 14-én mutatják be a Lili és a bátorság című darabot, ami érzékeny témához, a gyermekbántalmazás problémájához közelít. A gyerekkel a bemutatót követően beszélgetnek majd a témáról, később pedig – a bérletes előadásokat megelőzően – a pedagógusokat is felkészítik arra, miként dolgozhatják fel ezt a kérdéskört a gyerekekkel közösen.
A következő évadot visszafogottabban terveztük meg – jegyezte meg Kovács Géza igazgató. – Kevesebb új darabot állítunk színpadra, de a munka nem lesz kevesebb, ha nem tér vissza a járványhelyzet, több mint háromszáz előadást tartunk majd. A próbákra több idő juthat így, és több tájelőadást szervezhetünk – mondta el.
A 2020-2021-es évadban felújítják a Madarak voltunk című darabot, amit először 2012-ben láthatott a közönség. A Népek meséi sorozatban egy skót (Fókaszív), valamint egy baskír-tadzsik (Holdangyal) népmese-feldolgozást játszanak. A Ziránó Színház a Pinokkió című klasszikust hozza el. A Mesebolt Bábszínház rendszeresen válogat a kortárs magyar irodalom legjavából, ezúttal Horgas Béla A fabatkák kertje című mesekönyvéből Veres András írt és rendez bábelőadást. Lezárul a Királyok könyve sorozat is, az Árpád-házi dinasztiából ezúttal Kun László történetét ismerheti meg a papírszínház közönsége. Ez utóbbi előadás viszont csak akkor valósulhat meg, ha a bábszínház elnyeri a szükséges pályázati támogatást.
A sajtótájékoztatón az intézmény anyagi helyzetéről is szó esett: csökkent az állami támogatás, a közgyűlés viszont többletforrást szavazott meg a bábszínháznak.
- Az önkormányzatnak kiemelten fontos a bábszínház, ezért úgy döntöttünk - és a közgyűlés ezt támogatta -, hogy a kieső állami forrás egy részét a támogatás megemelésével biztosítjuk idén. Közel 18 millió forinttal több így az önkormányzati támogatás, ami némileg emelkedett már a februári rendes költségvetés elfogadásánál is – hangsúlyozta Horváth Soma. A kultúráért is felelős alpolgármester beszélt arról is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma 600 millió forinttal támogatja az MMIK épületének felújítását, ami a mostaninál méltóbb körülményeket teremthet a bábszínháznak is.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.