Micsoda nő: áll a bál Hámori Luca algériai ellenfele körül, a kőszegi sportoló győzelemre készül szombaton
A már a kvótaszerzéssel is sporttörténeti tettet végrehajtott kőszegi bokszoló vasárnap újabb fejezetet írt a történelemkönyvekbe azzal, hogy legyőzte a selejtezőben az ír Grainne Walsh-t. Hámori csütörtökön a következő mérföldkő kapujába ért, mivel a nyolcaddöntőnek úgy vághatott neki, hogy ha legyőzi a negyedik kiemelt, Óceánia-bajnok Marissa Williamsont, akkor biztos, hogy ő lesz az első magyar női ökölvívó, aki pontszerző helyen zár olimpián.
Hámori nagyon koncentráltan, de jókedvűen vonult be a szorítóhoz, majd a kezdő gongszó után kezdeményezőbb volt riválisánál, igaz, ő sem rohant "fejjel a falnak". Az első percben mindkét fél óvatosan közelített a másikhoz, méregették egymást, ugyanakkor Hámori egyértelműen többet ütött és pontosabb volt. A szakasz közepén némileg az ausztrál is magára talált, egyszer-kétszer eltalálta a kőszegiek büszkeségét, aki azonban a hajrában ismét riválisa fölé kerekedett és végül mind az öt pontozónál elvitte a menetet.
Hámori Anna Luca (piros) és az ausztrál Marissa Williamson a női ökölvívók 66 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében a 2024-es párizsi nyári olimpián az Észak-párizsi Arénában MTI/Illyés Tibor
Az első három perc növelhette a magyar sportoló magabiztosságát és a második szakaszban ez meg is látszott a ringben. Az ausztrálnak mennie kellett előre, ami egyértelműen kedvezett Hámorinak, aki rendre gyönyörűen előzte meg bal- és jobbegyenesekkel. A 23 éves magyar fölénye az idő előrehaladtával nőtt, majd a szakasz közepén egy gyönyörű bal-jobb kombinációval leütötte ellenfelét, akire számoltak. Williamson ezek után látványosan egyre frusztráltabbá vált és sokat dulakodott, kétszer pedig földre lökte ellenfelét, akit ez sem zökkentett ki.
A menet teljesen egyértelműnek tűnt és a bíróknál sem volt vita abban, hogy Hámori volt a jobb, ami azt jelentette a záró három perc előtt, hogy minden bírónál 20-18-ra vezetett. Innen gyakorlatilag már csak arra kellett figyelnie a magyarnak, hogy ne üsse ki őt riválisa, ám ennél sokkal többet tett a harmadik menetben. Az ausztrál támadásait ugyanis az addig megszokott módon állította meg jó ütemben indított ütéseivel és ebben a szakaszban is fölényben volt, noha Williamson ment - elkeseredetten - előre.
A meccs végén Hámori boldogan emelte magasba ökleit, majd az eredményhirdetésnél örömittas kiáltással reagált arra, amikor bemondták egyhangú pontozásos győzelmét.
"Az első győztes meccsem adott egy plusz motivációt és bizonyította, hogy itt van a helyem és már nagyon izgatottan vártam ezt a mérkőzést" - mondta a mérkőzés után Hámori Luca, hozzátéve, hogy a vasárnapi sikerét követően rengetegen gratuláltak neki és biztatták, ami szintén hatalmas lökést adott neki, ahogy az a sok magyar drukker is, akik csütörtökön ott voltak az Észak-párizsi Arénában, hogy neki szurkoljanak. - "Szerencsére a mérkőzésen végig az én akaratom érvényesült és úgy gondolom, hogy simán nyertem."
Hámori azt is elárulta, a második menettől már élvezni is tudta a bokszot, miután az edzői a szünetben elmondták neki, hogy minden pontozónál vezet.
"Amikor sikerült megfognom egy bal-jobbegyenessel, láttam rajta, hogy teljesen elbizonytalanodott és megtört az egész bunyója, onnantól pedig nem volt kérdés, hogy mi lesz az eredmény" - jegyezte meg Hámori, aki a következő körben a világbajnoki ezüstérmes algériai Imane Heliffel küzd meg szombat délután.
A negyeddöntős riválist tavaly a nemzetközi sportági szövetség kizárta a világbajnokságról, mert túl magas volt a tesztoszteron-szintje és Umar Kremljov, a nemzetközi sportági szövetség elnöke azt mondta róla, hogy XY kromoszómája van. Ugyanakkor a játékokon - az IBA-t kizárva - a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a rendező, mely engedélyezte szereplését.
"Ezzel kapcsolatban csak azt tudom mondani, hogy ha engedték itt indulni, akkor biztosan tudják, hogy nő. Mindenesetre ez az egész csak még értékesebbé tenné azt, ha legyőzném. Erre készülök" - jelentette ki Hámori Luca.
A NOB állásfoglalása
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) csütörtökön este közleményben védte meg azt a párizsi női boksztornán szereplő két sportolót, akiknek indulása hatalmas felháborodást váltott ki világszerte, mivel a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) tavaly kizárta őket a világbajnokságról túl magas tesztoszteronszintjük miatt.
A 66 kilogrammos negyeddöntőben szombaton éppen Hámori Luca ellen ringbe lépő algériai Imane Helifről, illetve a kétszeres világbajnok tajvani Lin Jü-tingről tavaly az IBA elnöke, Umar Kremljov azt nyilatkozta, hogy a vizsgálatok szerint XY kromoszómáik vannak. Ugyanakkor a NOB most azt közölte, hogy a két versenyzőt tavaly agresszió érte az IBA részéről és kizárásuk önkényes volt.
A botrányt a Helif csütörtöki nyolcaddöntőjén történtek robbantották ki. Az afrikai sportoló ellen ugyanis alig 40 másodperc alatt feladta a küzdelmet olasz riválisa, aki később nem volt hajlandó kezet fogni vele és igazságtalannak nevezte a helyzetet.
"Ez a két versenyző áldozata volt az IBA egy hirtelen meghozott önkényes döntésének. A tavalyi világbajnokság végéhez közeledve váratlanul zárták ki őket megfelelő eljárás nélkül" - írta közleményében a NOB, hozzátéve azt is, hogy az IBA dokumentumai szerint a döntést az IBA főtitkára és ügyvezetője hozta meg közösen.
A NOB - mely a nemzetközi szövetséget évekkel ezelőtt felfüggesztette és elvette tőle a tokiói és a párizsi játékok ökölvívó-versenyeinek rendezési jogát is - hangsúlyozta, hogy a játékokon szereplő valamennyi sportoló megfelel minden, a részvételhez szükséges feltételnek. A jogosultsági szabályok a tokiói játékokon alkalmazott szabályokra épülnek és menet közben nem lehet megváltoztatni azokat.
Here’s the first round of the Kellie Harrington vs Imane Khelif fight from the Tokyo 2020 Olympics, which Harrington won. No false allegations were made then by disingenuous transphobic bigots.
— Mauricio Schneider (@MauRSchneider) August 1, 2024
Full fight starts at 1:47:00 https://t.co/Ae6TSk2W8i https://t.co/9mKqqfk6jY pic.twitter.com/8S1pSwCFdc
2020-ban Tokióban Kellie Anne Harrington találkozott Imane Kheliffel a negyeddöntőben, ahol az ír bokszoló egyértelmű pontozással, 5-0-val győzött - ekkor szó nem esett arról, hogy Kheliffel bármilyen probléma lenne. |
"A NOB szomorú a két sportolót érő támadások miatt" - írta a bizottság, mely azt is kiemelte, hogy Helifék a tavalyi vb előtt évekig szerepeltek női boksztornákon. - "Mindenkinek joga van ahhoz, hogy mindenféle diszkriminációtól mentesen sportolhasson."
Helifék szereplése ellen mások mellett JK Rawling író és Elon Musk milliárdos üzletember is felszólalt.
Lakmusz: Algériában nem lehetséges a jogi nemváltás
Imane Helifet az előző világbajnokságról kizárták, az olimpián viszont elindulhatott a nők között. A Lakmusz tényellenőrző portál megnézte, hogy mit lehet tudni a két döntésről.
A kizárás okáról annyit lehet tudni, tesztoszteronvizsgálat vagy kromoszómateszt volt, a rendező Nemzetközi Ökölvívószövetség (International Boxing Association, IBA) szerint nem felelt meg (egy tajvani versenyzővel, Lin Yu-tinggel együtt) a nők közötti indulás feltételeinek, magánszférájuk és egészségügyi adataik védelme érdekében részletesebb okokat nem osztottak meg a nyilvánossággal.
A szövetség elnöke, az orosz Umar Kremlev ugyanakkor meglehetősen szokatlan módon elárulta a TASZSZ-nak, az orosz állami hírügynökségnek, hogy a kizárt bokszolókon végzett tesztek a férfiakra jellemző XY kromoszómát mutattak ki náluk. Sőt kifejezetten arról beszélt, hogy sporttársaikat megtévesztve nőnek adták ki magukat.
Mindmáig ez az egyetlen konkrét információ a kizáráshoz vezető nemi teszt mibenlétéről. A mostani botrány hatására az IBA július 31-én kiadott egy újabb közleményt, de ebben csak annyit írtak, hogy a teszt nem tesztoszteronvizsgálat volt, „hanem egy másfajta elismert teszt, aminek a részletei nem nyilvánosak”.
Az IBA közleménye szerint mindkét sportolón két tesztet végeztek, egyet a 2022-es isztambuli, egyet pedig a 2023-as újdelhi világbajnokság alatt. Az isztambuli versenyről azonban nem zárták ki őket, olyannyira nem, hogy Yu-ting világbajnok, Helif pedig ezüstérmes lett saját súlycsoportjában.
A Lakmusz kutakodása alapján a nyilvános dokumentumok szerint nem állapítható meg, hogy az IBA pontosan milyen alapon vetette alá nemi tesztelésnek a két sportolót, és milyen szabályra hivatkozva zárta ki őket a tavalyi világbajnokságról.
Az IBA nemzetközi sportszövetségként való elismerését 2019-ben felfüggesztette, 2023-ban pedig megvonta a NOB. Ezt a döntést idén áprilisban a Nemzetközi Sportdöntőbíróság is helybenhagyta. (A döntéskor az IBA átláthatatlan gazdálkodására, súlyos vezetési válságára, a bíráskodással kapcsolatos problémákra és súlyos etikai hiányosságokra hivatkoztak.)
Az ökölvívószámot ezért a tokiói és a párizsi olimpián közvetlenül a NOB, pontosabban egy a NOB keretein belül létrehozott ad hoc bizottság szervezte és szervezi. Párizsban ezt a bizottságot Párizs 2024 Ökölvívó Egységnek hívják.
A nemzetközi sajtó július 29-én ismertette a NOB állásfoglalását, miszerint Imane Helif és Lin Yu-ting elindulhat az idei olimpián a nők között, mert megfelelnek az indulási feltételeknek, köztük az egészségügyi szabályoknak is.
A magyar szövetség hivatalos levélben tiltakozik majd
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) a Magyar és a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál is hivatalos levélben fog tiltakozni, amiért Hámori Lucának a tavalyi világbajnokságról magas tesztoszteronszintje miatt kizárt algériai Imane Heliffel kell összecsapnia a 66 kilós súlycsoport negyeddöntőjében a párizsi játékokon.
Az afrikai öklözővel kapcsolatban csütörtök délelőtti nyolcaddöntőjét követően robbant ki botrány, miután olasz riválisa alig 40 másodperc után feladta ellene a találkozót, majd nem fogott vele kezet és igazságtalannak nevezte a helyzetet. Mindezt azért tette, mert Helifet tavaly a nemzetközi sportági szövetség (IBA) kizárta a vb-ről magas tesztoszteronszintje miatt, Umar Kremljov IBA-elnök pedig akkor elmondta, hogy XY kromoszómát találtak nála a vizsgálatok során. A NOB - mely az IBA-t kizárva rendezi meg az olimpiai bokszversenyeket - ugyanakkor engedi szerepelni.
"Nagyon szomorú vagyok, amiért áll a bál és egy olyan témáról kell beszélnünk, ami nem a sporttal összeegyeztethető" - nyilatkozott csütörtökön az MTI-nek Berkó Lajos, a magyar szövetség ügyvivő testületének tagja az ökölvívótorna helyszínén. -
"Ez vállalhatatlan és felháborító! A Magyar Ökölvívó Szakszövetség minden lehetőséget megragad arra, hogy ezt szóvá is tegye és már készítik a kollégák a hivatalos levelet a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felé. Ebben hangot adunk ennek a felháborodásnak és kérjük, hogy a NOB vizsgálja felül a döntését, amivel egy olyan versenyzőt engedtek a NOB versenyrendszerébe, akit korábban világbajnokságon kitiltottak, mert XY kromoszómát találtak nála a vizsgálatok során."
Berkó Lajos hozzátette, hogy a MÖSZ vizsgálja, van-e jogorvoslati lehetőség Helif szereplésével szemben. Azt viszont kijelentette: Hámori Luca mindenképpen ringbe lép szombaton délután a negyeddöntőben, melyben már az érem lesz a tét.
"Nekünk meg sem fordult a fejünkben, hogy Luca ne álljon ki a mérkőzésre. Öt perce beszéltem vele. Fel van dobva, nagyon jól érzi magát a ringben és aki látta a mai és az ír lány elleni mérkőzését, az egyetérthet velem abban, hogy jó őt látni a ringben" - méltatta Berkó Lajos a kőszegiek versenyzőjét, aki a vasárnapi selejtezőben Grainne Walsh-t, majd a csütörtöki nyolcaddöntőben az ausztrál Marissa Williamsont győzte le simán. - "Amennyiben a NOB engedi, hogy ilyen egyenlőtlenség alakuljon ki a nők között, akkor azt mi minden fórumon elítéljük és ezt hangoztatni is fogjuk, de a versenyzőnket nem fosztjuk meg attól a lehetőségtől, hogy olimpiai éremért bokszoljon."
Helifet és a tajvani Lin Yu Tinget a Nemzetközi Bokszszövetség korábban a tesztoszteron- és nemi tesztekre hivatkozva kizárta a 2023-as női világbajnokság idején, foglalta össze a különös ügyet a Telex. A két sportolót a vébé előtt tesztelték, ahol a szövetség elnöke, Umar Kremlev szerint mindkettőjüknél kimutatták a férfiakra jellemző X- és Y-kromoszómát, így kizárták őket. Az olimpiát azonban a bokszszövetség és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közötti feszültségek miatt Tokió óta már nem a Nemzetközi Bokszszövetség szabályai alapján rendezik, így a két bokszoló az olimpiára vonatkozó versenyszabályzat alapján a nők között indulhat. Helif és Lin pályafutása során végig a nők között versenyzett, és egyikük sem vallja magát transzneműnek vagy interszexuálisnak. Khelif a 2023-as eltiltása után azt mondta, szerinte nagy összeesküvés áll eltiltása hátterében. Lin viszont nem kommentálta kizárását korábban. |
Az olimpia előtt készült interjú Heliffel:
Imane Khelif is an Algerian Boxer from a very conservative region named Tiaret.
— Jean Monique (@Jean_Monique87) July 31, 2024
Since the last few days, she is victim of a misinformation campaign about her gender.
Algeria is a conservative country so be logic !
Huge support to Imene Khelif 🇩🇿#Algeria #ImeneKhelif pic.twitter.com/JaLqPwb1l8
Ágoston László bejegyzése:
A probléma viszont az, hogy nem minden "férfias" nő transzgender. Tapasztalatom szerint a legtöbben annyira egyszerűsítenék a kérdést, hogy "nézzünk be a szoknya alá, ha kilóg valami (vagy egykor kilógott), akkor zárjuk ki a versenyzőt".
Csakhogy természet édesanyánk (a rengeteg magyar által oly' dühösen tagadott) végtelen sokszínűségében a törékeny virágszálak mellett hajlíthatatlan szálfákat is teremtett női nemi szervekkel.
Az olasz bokszolóval meccselő Imane Khelif szintén hasonló eset: ő sem transzgender, csak egyszerűen "más nő". Férfiasabb, magasabb a tesztoszteron szintje. Tehet róla? Nem.
(Egyébként szerintem nagyon érdekes, hogy Oroszországból indult az a téves hír, miszerint Khelif férfi kromoszómákkal rendelkezik. Az igazság az, hogy egyetlen transz nő sem versenyez a párizsi olimpian. )
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.