Mindenszentek alkalmából szerveztek kegyeleti sétát a Szent Márton temetőben
Szombathely panteonja a Szent Márton-temető, ahol számos, a város történetében egykor jelentős szerepet betöltött személyiség nyugszik. A Mindenszentek alkalmából szervezett sétát a 135 éves Szépítő Egyesület egyik alapítója, Varasdy Károly polgármester sírjánál kezdték az érdeklődők, akik gyertyákkal és mécsesekkel érkeztek a temetőbe.
A 60-as években lezárt, majd pusztulásnak indult, de az utóbbi években újra gondozott sírkertben egyre több a helyreállított síremlék. 2014 óta 12 nyughelyet tisztított meg és újított fel a Szépítő Egyesület, ezek közül többet is felkerestek az emlékezők.
Bődi Lívia, a Szombathelyi Szépítő Egyesület elnöke az SZTV érdeklődésére elmondta, amikor első alkalommal voltak itt sétán Torjay Valterrel és az ifjúsági tagozatosokkal, akkor megfogalmazódott bennük, hogy valamit kellene tenni ezeknek a síroknak a megmentéséért. Onnan indult el ez a folyamat, és erejükhöz, lehetőségeikhez képest igyekeznek minél több síremléket megóvni.
Mécsest gyújtottak az 1956. november 4-én meggyilkolt 2 nemzetőr sírjánál és megemlékeztek Farkas Istvánról, aki a lévaiak nemzeti őrseregének ma is nagy becsben tartott 1848-as zászlóját őrizte titokban a szabadságharc leverése után. A Szent Márton-temetőben nyugszik a város első protestáns lelkésze, az evangélikus Kiss János - a reformáció évfordulóján az ő emlékét is felidézték. Az elődök tisztelete mellett a nagy múltú temető régi síremlékeinek sajátos hangulata ezúttal is több visszatérő látogatót vonzott a sétára.
A sétákat - mindig másmás útvonalon - évek óta Orbán Róbert helytörténeti kutató vezeti. A Szent Márton-temetői séta a tervek szerint tavasszal folytatódik - akkor újabb 6, a Szépítő Egyesület jóvoltából megújult síremléket nézhetnek meg a látogatók.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.