„Mindent Szombathelyért, Szombathelyt semmiért” – Éhen Gyula születésének 171. évfordulóját ünnepelték
Éhen Gyula Alkotás utcai szobránál Putz Attila, a körzet önkormányzati képviselője, a Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság elnöke mondott ünnepi beszédet, melyben elsőként a politikus életútját, majd polgármesteri tevékenységét idézte fel, kiemelve, hogy Éhen a közegészség, a közbiztonság ügyét és a szegényügyet tartotta a legfontosabbaknak.
S hogy hatékonyan, azt Hegedüs Sándor kereskedelmi miniszter 1901-es szombathelyi látogatásakor elhangzott szavai is bizonyítják: „Éhen Gyula Szombathelye méltó arra, hogy azt áthelyezzék Amerikába. De nem adjuk oda, megtartjuk magunknak, nemcsak magunk részére és számára, hanem felhasználjuk kovásznak, hogy ezt a mozgást indítsa meg az egész országban.”
Foglalkozott még az utcaburkolással, a lakáskérdéssel, a városi villamossal, a közvilágítással, a parkok építésével, a szemétgyűjtéssel és nem utolsósorban az árvákkal, valamint tűzoltótestületet hozott létre, és átszervezte a városi rendőrséget. Szorgalmazta az új sportok meghonosítását: megrendezte a város első labdarúgó mérkőzését. A mai városvezetés Éhen Gyula örökségét viszi tovább a jelenkorban is a jelen problémáival – hangsúlyozta az elnök, felvillantva a városvezetés párhuzamos irányú, a néhai politikuséval rokon törekvéseit.
– Miután országgyűlési képviselő lett Éhen Gyula 1902-ben, és lemondott a polgármesterségről, a városi közgyűlés díszpolgárrá választotta, és teret neveztek el róla a Vasútállomás előtt. Keveseknek adatott meg a világon, hogy magukról elnevezett utcákon, tereken sétálgassanak évtizedekig életükben. Országgyűlési képviselőségét követően a közélettől visszavonulva ügyvédi irodáját vezette. Életének 80. évében Szombathelyen hunyt el.
S hogy mi lehet Éhen üzenete a ma embere, politikusa számára? – tette fel a kérdést az elnök, melyre válaszul dr. Kalocsai Péter egyetemi docens, tanszékvezető szavait idézte: „Hogy vallás és politikai alapállás nélkül kell összefogni a városért.” Putz Attila Éhen Gyula sokak által sokszor idézett jelmondatával zárta beszédét: „Mindent Szombathelyért, Szombathelyt semmiért!”
Kozma Gábor, az Éhen Gyula Baráti Kör elnöke köszöntőjében felidézte, hogy 1988-ban, 36 éve indult egyesületük története, azzal a céllal, hogy újra visszahozzák, elősegítsék Szombathely polgárosodását, mert egy ország, egy város akkor erős, ha a polgársága erős – ezt hirdetik évről évre itt, Éhen szobránál is. A polgárság egyik jellemzője a kulturáltság, a kultúra őrzése, bővítése – ezt nem szabad elfelejteni akkor sem, ha olyan korban élünk, mely a szellemi javakat kicsit háttérbe tolja. – Bízzunk egy olyan jövőben, amikor törekvéseinket ki tudjuk teljesíteni – zárta szavait az elnök.
A Nyitra Utcai Általános Iskola diákjai ünnepi műsort adtak, az emlékezést koszorúzással ért véget.
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.