Szombathely visszaadja az MMIK üzemeltetését az államnak
1981-ben adták át az MMIK-t, ami akkoriban egy korszerű, az egész megye kulturális életét átfogó központnak számított. Az évtizedek alatt állaga leromlott, az épület beázik, gépészeti és elektromos rendszere, színpadtechnikája elavult - erről szemléletes képeket is láthattak a sajtótájékoztató résztvevői. Egy éve kezdődött egyeztetés az épület sorsáról, végül arra jutottak, hogy üzemeltetését az önkormányzat visszaadja a tulajdonos államnak. Párhuzamosan folyik majd az épület megmentése és az új működési modell felépítése. Az egyes alkotóközösségek közösen osztoznak a működtetési és szakmai tennivalókon, a közteherviselés elve alapján.
Fekete Péter, az EMMI kultúráért felelős államtitkára így fogalmazott: „Amikor arról beszélünk, hogy az MMIK-ban egy új élet kezdődik, azt a kísérletet fogjuk végignézni, hogy lehetséges-e az egy kulturális színtérbe összeverbuvált alkotói közösségeket egy közösségi gondolkodás mentén munkára serkenteni."
Az épület használati joga a Magyar Művészeti Innovációs Központ Nonprofit Kft.-hez - röviden szintén MMIK-hoz - kerül, amely megvalósítja az új modellt. Az intézményegység vezetője Kiss Gábor Boldizsár lesz, aki Szombathelyen kezdte gyakorolni közművelődési hivatását.
"Terveink szerint javítani tudjuk majd a bábszínház elhelyezését is, színpadunkon bemutatkozási lehetőséget biztosítunk a szombathelyi és a megyei települési produkcióknak, a szombathelyieknek pedig egy élő kulturális teret kínálunk, ahol mindig történik valami" – tette hozzá.
Dr. Nemény András polgármester hangsúlyozta: az MMIK ügyét minden szombathelyi magáénak érzi, az új elképzelés pedig új értékeket teremt. A szombathelyi közösségeknek végre van úgy egy háza, ami ki tud bontakozni, a benne lévő értékeink megmaradnak. Önmagukban is szép kép, de összeállva, az egészből is ki tud alakulni egy sokkal szebb kép, és a kis közösségekből tud egy nagyobb közösség létrejönni.
Javulhatnak a bábszínház elhelyezési körülményei, programokat terveznek az épület előtti térre, és lehetőséget kapnak a bemutatkozásra a megye települései is.
Dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő kiemelte, ebből a szégyenteljes állapotú házból reményeik szerint néhány év alatt a magyar közművelődés egyik zászlóshajója lehet.
Az épület legsúlyosabb hibáinak helyreállítására tavaly májusban 600 millió forintot különített el az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Idén ősszel már megújult terek várják az érdeklődőket.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.