Múltból teremtett jövő: Goto Mayumi festményeiből nyílt kiállítás a japán–magyar barátság jegyében
Az Ataru Taiko ütőegyüttes előadásával kezdődött a Szombathelyi Képtárban a Goto Mayumi festőművész Nihonga című kiállításának megnyitója, melyen elsőként a Magyarországi Japán Nagykövetség első titkára, Ozaki Takeshi szólt az érdeklődőkhöz, a publikumot megtisztelve és megörvendeztetve – magyarul. Beszédében elmondta, hogy a tárlat címét adó nihonga egy japán festési stílus, amely ásványi pigmenteket és esetenként tintát használ más szerves pigmentekkel együtt selyemre vagy papírra.
Ezt a stílust és technikát követi Goto Mayumi japán festőnő, kinek művészetében, s ezt a kiállított darabok is illusztrálják, egyre hangsúlyosabb szerepet kap a japán kultúra szimbóluma, a cseresznyevirág, mely a szépséget és a mulandóságot ötvözi jelképiségében, így emberi érzelmeket, gondolatokat fejez ki. A Magyarország és Japán közötti kulturális kapcsolat, a kölcsönös megértés, a két ország barátsága ezzel a kiállítással tovább mélyül, zárta köszöntőjét a nagykövetség titkára.
A tárlatot dr. Nemény András, Szombathely polgármestere nyitotta meg. Goto Mayumi idevarázsolt nekünk egy darab Japánt, ami érzelmekben gazdag, gyönyörű, misztikus és inspiráló is, s amit a festőnő képes egyetlen motívumon, a cseresznyevirágon keresztül bemutatni, s mindezt egy ősi technikával, a nihongával, ami azért csodálatos, mert a múltból teremt jövőt – hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve, a cseresznyefa az idővel kapcsolatos szimbólum, de úgy, hogy az alkotásokban megszűnik az idő, egy időn kívüli állapot jön létre: nem véletlen, hogy az egyik kép címe Az időn túl.
A cseresznyefa-jelkép a tökéletességet, a világ körforgását is megragadja, s talán nem túlzás azt állítani, hogy a létezés csodáját. Dr. Nemény András büszkeségét fejezte ki, hogy személyesen is találkozott a művésznővel, aki a városnak ajándékozta egy festményét – ez is megtekinthető a Képtár tárlatában. – Vegyék úgy, hogy ez a kiállítás egy ablak, melyen, ha benéznek, be akarnak lépni ebbe a csodálatos házba, ami Japánt jelenti – zárta szavait a polgármester.
Schmitt Csilla japanológus, a Magyar-Japán Baráti Társaság szombathelyi elnöke és jelen kiállítás kurátora, a megnyitó népes közönségére utalva, örömtelinek nevezte, hogy ennyien érdeklődnek a városban a japán kultúra iránt. Goto Mayumi 1982-es japán születésű festőnő, mondta el, aki nem ismeretlen a szombathelyiek számára: műveivel találkozhattunk már a Képtárban, a művésznővel pedig a szombathelyi Japán Nap vendégeként.
A kurátor felhívta a figyelmet a tárlat egy festményére, mely különleges, hiszen a japán cseresznye és a magyar szőlő és a mindkét országra jellemző gyógyvíz motívumait ötvözi. A kiállítás, melyen a festmények mellett kézzel festett kimonók is megtekinthetők, május 12-éig látható a Képtár nyitvatartási idejében.
Tp
Fotók: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.