Nagyberuházások: módosította a kormány a tervezetet, nem veszik el a Schaeffler-beruházást Szombathelytől
Ahogy azt megírtuk, az eredeti javaslat Szombathelyen a város határába tervezett, 23,5 milliárdos Schaeffler-fejlesztést érintette volna, a kieső adóbétel pedig komoly érvágást jelentett volna a város költségvetésének.
A Semjén Zsolt által benyújtott törvényjavaslat úgy szólt, hogy a tervezett intézkedés megteremti a lehetőségét a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű, a megye jelentős részére kiható gazdasági jelentőségű, legalább 5 milliárd forint teljes költségigényű, munkahely-teremtő és -megtartó beruházások helyszínét és közvetlen környezetét nyilvánítja különleges gazdasági övezetté. A különleges gazdasági övezetben a települési önkormányzat egyes feladat- és hatásköreit a jövőben a megyei önkormányzat látja el. A megyéhez befolyó adóbevételt ennek érdekében a – megyei gazdasági, foglalkoztatási viszonyok tekintetében megfelelő ismeretekkel rendelkező – megyei önkormányzat a rendelet alapján célzottan tudja felhasználni a megye területén fekvő, különösen a beruházással érintett települések területén megvalósuló fejlesztések és a települések működésének támogatására - szól az indoklás.
A Miniszterelnökség szerdán aztán pontosított: azt írták, hogy a kormány benyújtotta a különleges gazdasági övezetekről szóló törvényjavaslatot. Azonban a változás nem érinti a helyi és a központi adók arányának eddigi rendszerét, nem vonatkozik a fővárosban, a budapesti kerületekben, illetve a megyei jogú városokban megvalósuló beruházásokra és az állam nem von el egyetlen fillér adóbevételt sem az önkormányzatoktól.
A törvényjavaslat lehetővé teszi különleges gazdasági övezetek létrehozását, amelyek olyan területek, ahol speciális szabályok segítik a nagyberuházások gyors és hatékony megvalósítását, a térség infrastrukturális fejlesztését.
A kiemelt, 5 milliárd forint feletti beruházások gazdasági és foglalkoztatási hatása a helyi szint mellett megyerészeket és térségeket is érint. Éppen ezért igazságosabb, hogyha egy faluban vagy kisvárosban megvalósuló jövőbeni nagyberuházás adóbevételei több települést gyarapítanak.
Így a beruházások ösztönzése mellett a törvényjavaslat arányosabb forráselosztást tesz lehetővé a megyéken belül. A különleges gazdasági övezetek bizonyos adóbevételeit a megyei önkormányzat a térség, különösen a beruházással érintett települések területén megvalósuló fejlesztések, valamint a települések működésének támogatására fordíthatja.
A változás nem érinti a helyi és a központi adók arányának eddigi rendszerét, nem vonatkozik a fővárosban, a budapesti kerületekben, illetve a megyei jogú városokban megvalósuló beruházásokra és az állam nem von el egyetlen fillér adóbevételt sem az önkormányzatoktól.
Ezek alapján a szombathelyi nagyberuházások továbbra is a városi önkormányzat fennhatósága alatt maradnak. Több portál arról írt, hogy az eredeti tervezet ellen kormánypárti vezetésű önkormányzatok is tiltakoztak, így már a módosított szöveg kerül a Parlament elé.
Portálunk megkérdezte dr. Nemény Andrást, Szombathely polgármesterét is.
- Ahol a munkát elvégzik, ott kell az értéknek maradnia, és a bevételeknek is ott kell képződnie. Azt én elképzelhetetlennek tartom, hogy a megyei jogú városból kihasítanak egy területet, átadják a megye részére, és akkor az ebből képződő iparűzési adót majd utána ők osztják le. Szombathely eleve egy olyan város, amely hatással van az egész megyére is. Például a szimfonikus zenekar előadásaira jönnek a megye többi területéről is, és most sorolhatnám a további problémákat. Úgyhogy, amikor nálunk képződik az iparűzési adó, abból amúgy is részesül a megye lakossága, semmi ok nincs arra, hogy azt innen elvigyék.
Nemény András polgármester szerint a változás nemcsak jelentős kiesést okozott volna Szombathelynek, hanem például a hatósági jogkörök átadása miatt az építkezést is lassította volna. A tervek szerint az autóipari cég új gyáregysége ez év végére készül el.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.