Ne mozdítsák el a háziorvosokat!
Mint ismert, egy kormányrendelet értelmében a kórházvezetők jogköre lett a háziorvosok vezénylése a járványhelyzetben. A Markusovszky Egyetemi Oktatókórház vezetőségével történt egyeztetésen elhangzott, felmérik, mely háziorvosok rendelkeznek aneszteziológus vagy belgyógyász szakvizsgával, illetve kidolgozzák az alapellátás irányítási tervét. A névsor összeállt, azt leadták a kórháznak, de válasz még nem érkezett. Dr. Haklits Györgyi szerint még nagyobb teher hárulhat a kórházakra, ha a háziorvosok nem tudják elvégezni a feladataikat, most ugyanis a covidos betegek nagy része szoros orvosi kontroll mellett otthon gyógyul, 5-10 százalékuk szorul kórházi kezelésre. A háziorvosok kivezénylése következményeként félő, hogy ez az arány emelkedik.
– Nem véletlen, hogy a kollégák elenyésző számban jelentkeztek kórházi önkéntes munkára. A hétvégi oltások és az ügyelet miatt nagy a leterheltség, hétköznap rendelési időben 80-100 beteggel foglalkozunk, 70-80 százalék a telemedicinális ellátás aránya. Egy-egy praxisban átlagosan 40-50 aktív fertőzött gyógyul otthonában, számuk egyre nő – mondta el dr. Haklits Györgyi.
A várandós és szoptató kismamák soron kívüli oltása most újabb feladatot jelent a háziorvosok számára. Szakmai ajánlást ehhez nem kaptak, az interneten találtak rá a szakmai kollégium infektológiai tagozatának irányelveire. Eszerint csak a veszélyeztetett állapotú, krónikus beteg – vesebeteg, szívbeteg, transzplantációra várakozó – kismamák oltása javasolt.
– Hétfő óta égnek a vonalak a praxisokban, mindenki oltatni szeretne, ehhez azonban nem áll rendelkezésünkre szakmai protokoll. Csak valószínűsíthető, hogy a vakcina nem okoz magzati károsodást, ezt kutatási eredmények nem támasztják alá. A kismamáknak hozzájáruló nyilatkozatot kell kitölteniük, gyakorlatilag ők vállalják a felelősséget az esetleges mellékhatásokért. Amint kijelölik az őket fogadó oltópontot, értesítést kapnak a kismamák, és megkezdődik a szervezés. Fontos lenne tudni azonban, hogy egészséges kismamákat nem kell oltani. Sokan mégis vállalják, mert jobban félnek a koronavírus-fertőzéstől, mint az oltás kockázataitól – fogalmazott dr. Haklits Györgyi.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.