Negatív teszttel hotelbe, rendezvényekre: politikai vita alakult ki Ausztriában a nyitás részleteiről
Ausztriában január 18-tól megnyithatnak az üzletek, az éttermek és újra lehet rendezvényeket tartani. Aki addigra tesztelteti magát, az igénybe veheti a szolgáltatásokat, aki nem, arra január 24-ig érvényesek a januári zárás szabályai. Sebastian Kurz kancellár szerda este beszélt az ORF híradójában arról, milyen konkrét szabályok lesznek érvényesek.
Eszerint a kulturális és sportesemények látogatóitól, a hotelek vendégeitől 48 óránál nem régebbi tesztet is kérnek. Ezért a rendezők/a tulajdonosok lesznek a felelősek - a kancellár szerint csak így lehet ismét a turizmust újra felpörgetni.
A vendéglátásban nehezebb a helyzet, Kurz szerint itt az egészségügyi hatóságok szúrópróbaszerűen ellenőriznek majd, más szervek, például a rendőrség segítségével. A kancellár azt is kijelentette, tévedés lenne azt gondolni, hogy a vendéglátás január 18-tól egész napra kinyithatna. A teljes nyitáshoz további biztonsági intézkedésekre van szükség. Így elképzelhető, hogy itt is kérnek a vendégektől negatív teszteredményt - egy hétnél nem korábbit.
Kurz bejelentése előtt alkotmányjogi szakértők problémásnak ítélték meg az ilyen jellegű teszteléseket, amelyekkel kvázi menlevelet vagy jogosultságokat szereznek a polgárok. Rudolf Müller volt alkotmánybíró azt mondta, ez ilyen lépések alkotmányellenesek lehetnek. Ausztriában január 15. és 17. között tartják a következő tömeges tesztet. A szakértők szerint az ilyen szűrések gyakorlatilag az adott vírushelyzetet tükrözik. Így nem alkalmasak arra, hogy szabad mozgást ezekre alapozva egy hétig korlátozzák.
Kurz ezekre a felvetésekre azt mondta, nem lepődik meg, hogy a jogi szakértők aggályokat fogalmaznak meg. Hozzátette: nem tudni, hogyan döntene a kérdésben az alkotmánybíróság - a határozathoz a testület többsége kell. A kormány viszont intenzíven dolgozott azon, hogyan lehet újraindítani az országot.
- Ha nem akarjuk a következő hónapokat is teljes zárlat alatt tölteni, akkor a tesztekre kell alapoznunk - érvelt az osztrák kancellár.
A németül Freitestnek nevezett megoldás részleteiről (magyarul kb.: szabadulóteszt, ami tartalmazza, mivel jár, ha valaki aláveti a január közepén a tömeges tesztnek) jövő hétre ígért bejelentést Rudolf Anschober egészségügyi miniszter. A parlamenti előterjesztés kiszivárogott a sajtóba is, jókora politikai vihart okozva. Kiderült, hogy a javaslat szerint magánrendezvényeken is negatív teszteredmény birtokában lehetne részt venni. A Néppárton belül az ellenőrzés mikéntjéről alakult ki vita, bevonják-e a rendőrséget, ez volt az egyik kritikus pont, továbbá kik lesznek a felelősök a szabályok betartásáért - így született meg a Kurz által bejelentett kompromisszum.
A javaslatról a parlamentnek kell majd döntenie, vagyis lesz-e Freitest, amivel a polgárok felmentést kapnak a zárlat szabályai alól. A Szabadságpárt (FPÖ) ellene van, az SPÖ (Szociáldemokrata Párt) és a NEOS a törvényjavaslatra, illetve az egyelőre vitázó ÖVP-re (Néppárt) vár, hogy egyértelműen foglaljanak állást. Hogy a határozat a tömeges teszt előtt érvénybe lépjen, január 15. előtt dönteni kell róla - az ellenzék egység fellépéssel azon megakadályozhatja, hogy tárgyaljanak róla, így heteket késhet a bevezetése. (ORF)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.