Nem kérnek a környékbeliek a lakóotthonból: tiltakozás közgyűlési támogatással
A kormány 2016-ban négymilliárd forintos pályázatot hirdetett annak érdekében, hogy a nagy állami gyermekotthonokból kisebb lakásotthonokba költözhessenek a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok. Ennek az úgynevezett kitagolási programnak keretében nyert pályázati támogatást a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság a Szombathelyre tervezett projektre.
A Középhegyi úton a Martineum Felnőttképző Akadémia bejáratával majdnem szemben, a Johanneum Diakóniai Központ szomszédságában, de alapvetően családi házas övezetben egy hatalmas tábla adja hírül az erdős területen, hogy 168 millió forintos uniós támogatásból itt épül az Égszínkék Búzavirág Speciális Gyermekotthon. A tervek szerint 24 férőhelyes lesz a központi épületből és három lakóegységből álló komplexum, amelyre 2016 őszén adta ki a kormányhivatal az építési engedélyt. Az év november 4-én jogerőre emelkedett határozatában az is olvasható, hogy a bemutatott tervek engedélyezése ellen a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési Osztálya nem emelt kifogást. A területen mostanra már jónéhány fát kivágtak, de az építkezésnek más nyomát nem látni. A burjánzó gazban viszont szaporodik az illegálisan idehordott szemét.
Az otthon megépítése ellen nemrég azonban lakossági tiltakozás indult, az Erdei Iskola Úti Közmű Közösség és a Külső Nárai Úti Vízi-Közmű Társulat 120 környéken élő aláírásával ellátott petíciót nyújtott be az Önkormányzatnak. Ebben azt írják, nem szeretnék, ha nyugalmukat speciális szükségletű, 3–18 éves kor közötti, viselkedésproblémákkal küzdő gyermekek ideköltöztetése zavarná meg. A lakók határozott kérését Nemény András polgármester terjesztette a novemberi közgyűlés elé azzal, hogy a lakossági petíció tartalmával egyező döntést javasol. Az ügyben egységes határozat született: a város nem támogatja, hogy ezen a helyszínen valósuljon meg a beruházás. Lapunkat dr. László Győző alpolgármester tájékoztatta a fejleményekről.
– December 17-én járt nálam a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Vas Megyei Kirendeltségének igazgatója, megkezdődött a város és a pályázó közötti egyeztetés. Dr. Huszár Lilla tájékoztatott a gyermekotthon megépítésének szakmai szempontjairól. Amit természetesen értünk, hiszen szociálisan érzékenyek vagyunk, de a városvezetés csak olyan ügyeket támogathat, amely a lakosság érdekeivel egyezik. A gyermekotthon megépítése ellen komoly tiltakozás bontakozott ki. A problémát szeretnénk megoldani, mégpedig úgy, hogy az a közösség igényének megfeleljen. Megvizsgáljuk annak a módját, hiszen a közgyűlési határozatot is így fogadtuk el, hogy van-e a városban olyan helyszín, ahol ez a projekt megvalósulhat. De erre kizárólag olyan terület lehet alkalmas, ahol az új intézmény nem zavarja a lakókat.
Kerestük a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságot, hogy megtudjuk, valóban problémás fiatalokat helyeznének-e el az új gyermekotthonban, mikor kezdődne az építkezés, figyelembe veszik-e a környéken élők tiltakozását és a közgyűlés ezt támogató döntését, van-e esetleg már más lehetséges helyszín, valamint, hogy mikor és hogyan tájékoztatták a lakókat a tervekről. Lapzártánkig azonban nem érkezett semmilyen válasz.
Az Égszínkék Búzavirág Speciális Gyermekotthon nyilvános projektleírásában az szerepel, hogy a beruházás megvalósításának határideje 2020. június 30.
Nemes Piroska
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.