Nemzetközi filmfesztivál a Víztoronyban
A VERZIÓ Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál 2022 rendezvényhez csatlakozik Szombathely is, s nem első alkalommal – tudtuk meg Mayer Rudolftól, az AGORA mozgókép szakági vezetőjétől. Hozzátette, a program a Verzió és a Szabad Terek hálózat közös eseményeként valósul meg Salamon Júlia kulturális munkás, kurátor szervezésében.
– Speciális az idei év, hiszen a Savaria mozi a rezsiköltségek miatt bezárt, így ott nem tudtuk megoldani a filmvetítéseket – tette hozzá a vezető. – Sokat gondolkodtunk, hol találhatnánk méltó helyszínt a filmfesztiválnak, így esett a választás a víztorony első emeleti helyiségére. A két világháború közt épült ipari műemlék tavalyi felújítását és funkcióváltását követően várja most a nemzetiségek és konfliktusaik kérdéséről, a művészek társadalomalakító szerepéről vagy épp az eltérő szakmai hivatások útvesztőiről mesélő dokuk iránt érdeklődőket. Kísérleti jelleggel kipróbáljuk, hogy milyen élményt nyújt majd itt a filmvetítés. Az érdeklődők három napon át, november 9-e és 11-e között hat filmet láthatnak majd. A műfaj kedvelőinek mindenképpen érdemes lesz jegyet váltani a fesztiválra.
Egy kis ízelítő a filmekből:
November 9-én, szerdán 17 órakor Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? című dokumentumfilmjét vetítik, mely magyar–román koprodukcióban készült. A főszereplője Róbert román állampolgár, magyar ember. Róbert szerint az ember nemzeti identitását tükrözi az, hogy milyen kutyája van, ezért egy ősi magyar fajtát, kuvaszt tart, aki a házat is őrzi. A kutya azonban öregszik, és az utódlás nehezebbnek bizonyul a vártnál. A Ki kutyája vagyok én? szatirikus allegória, amely megoldatlan politikai és társadalmi kérdéseket igyekszik tematizálni.
19 órától a Boney Piles / Terykony megy majd. Násztya hatéves volt, amikor szilveszter éjjelén az orosz hadsereg által kilőtt három rakéta csapódott a házába. Túlélte, de elvesztette apját, gyermekkorát és az életbe vetett hitét. A hozzá hasonlók számára a háború mindennapi valósággá, az életük megszokott hátterévé vált. Násztyának mégis vannak álmai. Mint minden lány, ő is vágyik egy új házra és egy kutyára, és szüntelenül leveleket ír a Mikulásnak, hogy hozza vissza az apját.
November 10-én, csütörtökön délután ötkor a KIM-mel kezdenek: Kim Corbisier Budapest titokzatos alakja volt, Kapronczai Erika, a rendező metadonfüggéssel való megküzdéséről, a leszokás folyamatáról kezdett dokumentumfilmet készíteni. Kim 27 évesen öngyilkos lett. A kameráját Kapronczaira hagyta, rajta megigéző felvételekkel. Ebből készült közös filmes projektjük.
19 órától A magunk módjára üvölteni című produkció látható. Egy autodidakta melós költő, aki megteremti az avantgárdot Magyarországon, bejárja egy rossz papucsban Európát, antimilitarista folyóiratot jelentet meg a világháborúk idején, összeverekszik az olasz futuristákkal, hisz a művészet forradalmi, világmegváltó erejében. A film Kassák forradalmi, mélyen emberi dilemmáira kortárs magyar és szlovák művészek szemszögéből keresi a választ.
November 11-én, pénteken 17 órától az Egy újságíró meggyilkolását láthatják a nézők. Egy fiatal oknyomozó újságírót és menyasszonyát hidegvérrel meggyilkolnak szlovákiai otthonukban. A brutális merénylet hírére a kommunizmus bukása óta nem tapasztalt tiltakozások kezdődnek Szlovákiában. A történet váratlan fordulatot vesz, mikor egy informátor a meggyilkolt újságíró munkatársaihoz juttatja el azt a titkosított aktát, amiből kiderül, hogy a gyilkosság feltételezett kitervelője szoros kapcsolatban áll az ország vezető pártjával. Az aktában talált titkosított üzenetekből nyilvánosságra kerül, hogy az ország irányítása korrupt oligarchák, megvesztegetett bírák és a lefizetett bűnüldözési szervek kezében van. Mit tartogat a számonkérés?
19 órakor pedig A döntés című film zárja a fesztivált. Róbert atya közvetlen, derűs, Murakeresztúr egész közössége nagy becsben tartja a plébánost. Kevesen tudják azonban, hogy a papnak élettársa és három gyermeke van. Ugrin Julianna és Vizkelety Márton rendezők személyes történeten keresztül visznek filmre egy rendszerszintű jelenséget, amely világszerte állít nyomasztó dilemma elé papokat.
A jegyek 500 forintba kerülnek majd, a vetítés előtt, a helyszínen vásárolhatók meg.
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.