Neowise-üstökös: az északi égbolton keresse péntek este az égi vándort!
A NEOWISE üstököst a kora esti égen érdemes keresni a Göncölszekér "alatt" az északnyugati, északi égbolton a horizont közelében, írja az OMSZ a Facebook-oldalán. Segít ha olyan helyen vagyunk ahol nem túl nagy a fényszennyezés. Persze az ország keleti felén erre az estére semmilyen tanács nem segít, ott ugyanis ekkor még borult, többfelé csapadékos idő valószínű. A Dunántúlon sem lesz mindenütt derült vagy gyengén felhős az ég, mert némi maradványfelhőzet még ott is lehet, de a nyugati megyékben várhatóan érdemes lesz az éjszakai eget kémlelni.
Hogy miért is különleges a szabad szemmel is jól látható üstökös, arról a Csillagvizsgáló blog számolt be.
Üstököst látni nem mindennapi szenzáció. Mivel számtalan, mind a mai napig nem ismert jeges üstökösmag kering a Naprendszerben, így felbukkanásuk (látvány szempontjából) megjósolhatatlan. Szerencsés esetben néhány évente járna erre egy-egy szebb példány, de 21. század a Föld északi féltekén kimondottan üstökös-ínséget hozott (bezzeg az ausztráloknak kijutott a jóból...)
Reménykeltő objektumok mindig akadnak, ám az üstökös viselkedése nehezen jósolható. Idén már két alkalommal is szabad szemes üstököst kiáltott a média, ám mind az ATLAS, mind pedig a SWAN üstökös csalódást okozott a Naphoz közeledve. A legutóbbi üstökösért, amely átlépte a szabad szemes megfigyelési határt, egészen 2018 decemberéig kell visszaforgatnunk az idő kerekét, ám a Wirtanen-üstökös decemberi felbukkanása közel sem ideális körülmények között történt (akinek mégis sikerült a téli hidegben, párás körülmények között megfigyelnie, ezúton is gratulálunk!). A C/2020 F3, avagy ismertebb nevén (a felfedezést tevő műhold neve után elkeresztelt) NEOWISE azonban valódi üstökös-élményt garantál.
Július 12-től kezdődően Magyarország teljes területéről cirkumpoláris, azaz egész nap a horizont felett lévő pozícióban tartózkodik, 14-től pedig az éjszakai égbolton már jobb megfigyelési lehetőségek kínálkoznak. Igaz, a NEOWISE továbbra is közel tartózkodik a horizonthoz, 23:00-0:00 óra között 5-10 fok magasságban látható az üstökös magja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy már a szomszédos háztetők is kitakarhatják a megcélzandó égterületet, érdemes tehát olyan megfigyelési helyszínt választani, ahol nagy távolságban nincs semmiféle akadály az északi-északnyugati irányban.
Garai Antal Atom fotós Kissomlyóról "lőtte meg" az égi vándort hétfőn és kedden (a borítókép is az ő munkája).
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.