Nincs ígéret, csak reménykedés
2,8 milliárd forint kormányzati segítségre van szüksége Szombathelynek ahhoz, hogy kötelező feladatait elláthassa, és ne kerüljön veszélybe a város működése. A hiányt többek között az iparűzésiadó-bevétel csökkenése, a gépjárműadó elvonása és az ingyenes parkolás okozza, valamint az, hogy az egyik nagyfoglalkoztató ezentúl külföldi cégen keresztül bonyolítaná a számlázását, így nem itt adózna. A 25 ezer főnél népesebb városokkal egyenként tárgyal a kormányzat, a szombathelyi delegáció kedden járt Budapesten. A félórás egyeztetésen részletesen bemutatták a város pénzügyi helyzetét és a 2021-es költségvetést. Elmondták, hogy a tavalyi évben jelentkező 1,6 milliárdos hiányt még tudták kezelni, az ideit már nem.
Ne legyen különbség a városok között
– Hosszasan ismertettük, mi az, ami a költségvetésünket terheli, és mit várunk el. Leginkább azt, hogy ne tegyenek különbséget a városok között, mi is kapjuk meg az 1,4 milliárdos működési támogatást, amit a jobboldali városoknak juttattak karácsony előtt. Ezzel nem biztattak minket, inkább azt mondták, hogy gazdaságpolitikájának megfelelően a kormány fejlesztéseket finanszírozna. Ám olyan fejlesztés, amibe a város önerőt tesz – mert ugye ezt tudnánk kiváltani –, kevés van. Az új bölcsődének és a Vásárcsarnok felújításának van ilyen betervezett költségvetési tétele, ami összesen 580 millió forint – fogalmazott dr. Nemény András.
A kieső bevételek miatt idén kevesebb pénz jut szociális juttatásokra, rendezvényekre, veszélybe kerülhet a tömegközlekedés fenntartása és az ELTE gépészmérnökképzésének támogatása. A polgármester hangsúlyozta: azt a szabadon felhasználható támogatást kéri Szombathely is, amit más városok már megkaptak. Ha ez az összeg megérkezik, biztosítható a normál működés, ha nem, akkor erősen visszafogott feladatellátás következhet. Balla György miniszteri biztosnak nem volt döntési felhatalmazása, inkább csak felmérte az önkormányzatok helyzetét.
Illés Károly szerint hasznos volt a találkozó, a tárgyaló partnerek együttműködőnek bizonyultak, és megértették a problémát.
Májusban jöhet a rendelet
– Vázoltuk a helyzetet. A pandémiás helyzetből fakadó adóbevétel-kiesés és a nagyfoglalkoztató adóoptimalizálása miatt a kiadási oldalon jelentős hiány keletkezik. Ezt a veszteséget a város nem tudja kezelni, hiszen most nincsen tartalék. Olyan feladatok ellátása kerülhet veszélybe, mint a tömegközlekedés finanszírozása vagy a gépészmérnökképzés támogatása, de egyes fejlesztések esetében is forráshiánnyal kell számolni. Ebben kértük a kormány segítségét. Felülvizsgálják Szombathely költségvetését, és ha a városokkal folytatott tárgyalássorozatnak vége lesz, májusban várható egy kormányrendelet, ami a 25 ezer fő fölötti települések problémáját egyszerre kezeli – ismertette a frakcióvezető.
Sajtóhírek szerint más városok esetében felmerült a hitelfelvétel és a közétkeztetés állami kézbe adása is, mint a válság kezelésének módja. Szombathely kapcsán ez nem került szóba. A kölcsön egyébként sem szerepel a városvezetés tervei között.
– Azt hiszem, ez úgy fog működni, hogy minden város megkapja a lehetőséget a hitelfelvételre, de mi ezzel nem szeretnénk élni. Nem akarjuk a várost eladósítani, és azt gondolom, ezt a többi város sem kívánja megtenni. Ha megkapjuk azt a támogatás, amit mások, nem is kell hitelfelvételről beszélni. A döntés a kormány kezében van – szögezte le a polgármester.
Március végéig összeállítanak egy előterjesztési javaslatot a kormány felé, áprilisban lehetnek még további egyeztetések, és májusban születhet kormányhatározat arról, milyen jellegű kompenzációt kapnak a városok. Ez azt jelenti, hogy Szombathely költségvetését leghamarabb júniusban lehet módosítani.
A 25 ezernél több lakosú vidéki településekkel folytatott egyeztetésekért felelős miniszteri biztossá nevezték ki múlt héten Balla György (Fidesz) országgyűlési képviselőt, Szolnok korábbi alpolgármesterét, közölte a Miniszterelnökség.
A koronavírus-járvány miatt szükséges stratégiai egyeztetésekért felelős miniszteri biztosként feladata lesz, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter és 69 településvezető között folytatott egyeztetéseket követően külön-külön tárgyaljon a 25 ezer lakos feletti vidéki városok képviselőivel – írták. A héten megkezdett tárgyalásokon nagyjából ugyanaz hangzott a beszámolók szerint. Szentendre polgármestere, Fülöp Zsolt a hvg.hu-nak azt mondta: a kormányzati illetékesek egyértelművé tették: a helyi iparűzési adó kompenzációjáról lehet szó, az egyéb kormánydöntések miatti bevételkiesés kiegyenlítésére azonban nincs mód. A képviselők egy éven túli hitelfelvételt ajánlottak a város pénzügyi gondjainak megoldására. |
kzs
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.