km/óra
  2025.02.23., vasárnap  •  Alfréd napja
Nyugdíjasok áfa-visszatérítése: a könyvelők szerint egyszerűbb lenne kiegészítést adni

Nyugdíjasok áfa-visszatérítése: a könyvelők szerint egyszerűbb lenne kiegészítést adni

Az év második felétől a nyugdíjasoknak egy meghatározott összeghatárig visszatérítik a zöldségek, gyümölcsök, valamint a tejtermékek áfáját - erről először Orbán Viktor miniszterelnök beszélt szombati évértékelőjében. Az elképzelésről a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete is elmondta a véleményét, szerintük volna egyszerűbb megoldás a támogatásra.

Vitályos Eszter kormányszóvivő vasárnapi videójában elfogadhatatlannak nevezte, hogy az elszabaduló élelmiszerárak, "a multik mohósága" a magyarokat károsítsa meg, ezért - hangsúlyozta - határozottan fellépnek a drágulás ellen.

Az év második felétől a nyugdíjasoknak egy meghatározott összeghatárig visszatérítik a zöldségek, gyümölcsök, valamint a tejtermékek áfáját

Hozzátette: megerősítve a nyugdíjasokkal kötött szövetségüket, az év második felétől visszatérítik nekik a zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek áfáját egy meghatározott összeghatárig. Ez a támogatás közvetlenül azokhoz jut, akiknek a legnagyobb szükségük van rá - emelte ki.


Könyvelők: mi lesz adminisztrációval?


A Magyar Könyvelők Országos Egyesületének Elnöksége rendkívüli egyeztetést tartott a kormányfő évértékelő beszédében elhangzott áfa visszatérítés kapcsán - írja a szervezet a Facebook-posztjában.

Az a szakmai álláspont alakult ki, hogy a nyugdíjasok számára történő áfa visszatérítés alkalmas lesz visszaélésekre és súlyos adminisztrációt igényel majd. 
 

 

A legkézenfekvőbb lépés a családok részéről az lesz, hogy a visszatérítés érdekében a család a nyugdíjas rokon nevére(?) vásárol, ha ez nyugdíjas személyes jelenlétét is igényli, akkor a zöldség- gyümölcs és tejtermékek körét az egész család számára a nyugdíjas vásárolja meg, amit a többi családtag finanszíroz. 


 



Az adminisztráció terén biztosan feladat lesz a nyugdíjas azonosítása, ami adatkezelési jogosultságok kérdését veti fel (pl. nyugdíjfolyósítási törzsszám, adóazonosító jel tárolása, továbbítása). Az azonosítás során a jóhiszemű adatfelvételt lényegében senki sem tudja majd ellenőrizni és az egyes boltokban a pénztáraknál torlódást okozhat. A kiskereskedelmi egység ezt követően továbbítani lenne köteles az adatokat, amit fel kell dolgozni, amihez szoftverek fejlesztése, azok beállítások, ezek hiányában kézzel kitöltendő formok szükségesek. Az adatszolgáltatást követően az erre kiválasztott állami szerv köteles lesz feldolgozni az adatokat és intézkedni a kiutalásról, miközben azt is ellenőriznie kell, hogy a felvett adatok valósak és a célhoz kötötten kerültek rögzítésre. A visszatérítés akkor lesz különösen nehézkes, körülményes és drága, ha a nyugdíjas nem rendelkezik belföldi bankszámlával, de vásárolt és fel is vetette az adatait. Az is probléma lesz, ha a felvett adatok tévesek, vagy pontatlanok. A nyugdíjast emellett értesíteni is kell egy-egy vásárlás során az adott általános forgalmi adó visszatérítésének összegéről. A jövedelemadó szabályozásban rendelkezni kell arról, hogy az így kapott bevétel jövedelem-e és legyen-e utána adókötelezettség.

 

Nyugdíj-kiegészítésként egyszerűbb lenne 


A szervezet megoldást is javasolt. Azt írják: ha megkérdezte volna a szakmát a kormány, hogy egy ilyen jogalkotói akarat miként teljesülhetne, az MKOE a következő javaslatot tette volna:


A KSH számolja ki (becsülje meg), hogy mennyi zöldséget- gyümölcsöt és tejterméket vásárol egy adott jövedelmű nyugdíjas (sávozva) és annak számított áfa tartalma alapján valamilyen kalkulált összeget hozzácsapnák a havi nyugdíjhoz. A nyugdíjkiegészítésnek lenne felső határa, így a kisnyugdíjasok akár több visszatérítést is kaphatnának, mint a magasabb nyugdíjban részesülők.

 

Ez utóbbi módszer - szemben a tényleges áfa visszatérítéssel - jóval kevesebb üzleti adminisztrációt igényelne. Persze a Magyar Államkincstár számára szoftverfejlesztést és a KSH számára pedig új statisztikai feladatot is jelentene, ami miatt elképzhelhető, hogy más módszertannal kellene gyűjteni a zöldség- gyümölcs és tejtermék értékesítések adatait. A KSH adatgyűjtésének új iránya miatt lehet, hogy ez mégis okozna a kiskereskedelem számára némi adminisztrációs többletfeladatot.

címkék
Savaria Fórum 34. évfolyam 5. szám - 2025.02.21.
Savaria Fórum 34. évfolyam 5. szám - 2025.02.21.
tematikus oldalak