Emlékezés: akik hittek a szabadságban
A megemlékezés koszorúzással kezdődött, október 6-án reggel Dr. Nemény András polgármester, Horváth Soma és Dr. László Győző alpolgármesterek, Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, Harangozó Bertalan kormánymegbízott koszorút helyeztek el a Vas megyei Levéltár előtti 48-as téren álló gróf Batthyány Lajos mellszobornál.
Délután a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium kápolnájában tartottak emlékező szentmisét. A kápolna színültig megtelt, a szentmisén részt vettek a város és a megye vezetői, Szombathely közgyűlésének tagjai is. A résztvevők a 126. zsoltárral emlékeztek az aradi vértanúkra.
A megemlékezés négy órától ünnepi műsorral és koszorúzással folytatódott a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium aradi emlékfala előtt. A diákok előbb felidézték az 1848-49-es forradalmat és a világosi fegyverletételt, majd ezt követően felolvasták mind a tizenhárom aradi vértanú utolsó szavait, és elmondták, hogy kit miként végeztek ki. Megemlékezésüket a Kiss Kata Zenekar Magyar vagyok című számának eléneklésével zárták, melynek legfőbb üzenete a szám refrénje: „Együtt dobban a szív, s benne dobban a szó / Magyarnak lenni, igenis jó.”
A gimnazisták műsora után ünnepi beszédet mondott dr. Horváth Attila, Szombathely alpolgármestere, aki szerint az aradi vértanúk hittek a szabadságban és abban, hogy minden ember egyenlőnek született, ezért még a legsötétebb pillanatokban sem kértek kegyelmet, hanem olyan bátorságot mutattak, amit ma elképzelni sem tudunk. Az alpolgármester kifejtette, hogyha minden magyar saját képességei szerint mindent megtesz a magyarok közösségért, akkor méltók lehetük arra, hogy tisztelegjünk az aradi vértanúk emléke előtt. Horváth Attila kiemelte, hogy az aradi vértanúknak nem a nemzetiségük volt a fontos, hanem az, hogy egy közös eszmében hittek, igazi hazafiak voltak. Zárszóként emlékeztette arra a közönséget, hogy ugyan gróf Batthyány Lajos és társai a csatát elbukták, de nem veszítették el a harcot, ugyanis a jó mindig legyőzi a gonoszt.
Az ünnepi beszéd után koszorúzás következett, Szombathely Megyei Jogú Város vezetői, Hende Csaba országgyűlési képviselő, valamint a Vas Megyei Kormányhivatal, az Éljen Szombathely Egyesület, a Demokratikus Koalíció, a Lehet Más a Politika, a Magyar Szocialista Párt, a Momentum, a Fidesz, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Premontrei Szent Norbert Gimnázium, a Magyar Honvédség 83. Poppr Emil Területvédelmi Zászlóalja, a Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület 11. Huszár Tagozata, a Vasi Honvéd Bajtársi Egyesület és a Bencés Diákszövetség képviselői helyeztek el koszorút az emlékfal előtt.
A koszorúzás után a megemlékezők átvonultak a Szombathelyi Zrínyi Ilona Általános Iskola elé, ahol a kisiskolások tartották meg ünnepi műsort. A műsor a Republic együttes Ezt a földet választottam című számával kezdődött, majd a gyerekek gróf Batthyány Lajos feleségének címzett utolsó leveléből idéztek. A tiszteletadás koszorúzással és gyertyagyújtással zárult.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.