Oladi kutyatámadás: komoly szankcióra számíthat a gazda
Brutális kutyatámadástól volt hangos a közösségi média és sajtó az elmúlt hetekben. Szeptember 18-án Szombathely oladi városrészén, a Kassák Lajos utcában vitte le sétálni kora délután kistestű kutyáját, az 5,5 éves Mangót egy fiatal nő. Nem jutottak túl messze házuk bejáratától, amikor észrevette, hogy egy nagytestű kutya szalad ki az erdős részről, a póráz csak lengett a levegőben, száján egy bőr szájkosár, egy nő pedig kiabálva rohan utána. Ő persze ezt látva azonnal megállt és felvette az ölébe Mangót. A hatalmas kutya elszaladt mellettük, állítólag egy macskát kergetett, de a nő hiába próbálta magához hívni, nem hallgatott rá.
Amikor gazdája úgy gondolta, elmúlt a veszély, hiszen elfutott mellettük az óriási kutya, letette Mangót a földre, de mivel a nő közben folyamatosan kiabált a kutyának, az visszafordult és észrevette a kis francia bulldogot. Hiába állt oda gazdája Mangó elé, az agresszív kutyát ez nem érdekelte, azonnal rávetette magát. Először még ki tudta szabadítani a francia bulldogot a kutya szorításából, felvette és próbált elmenekülni, de közben leszakadt a bőr szájkosár a másik kutyáról, ami üldözőbe vette őket, miközben ugrált fel megharapta a fiatal nőt is, majd kikapta a francia bulldogot a kezei közül és cibálni kezdte. Hiába rohantak többen is segíteni, addigra már késő volt: megfojtotta Mangót.
A megvadult kutyát végül nagy nehezen sikerült megfogni és kikötni, de a nő és a tanúk szerint a viselkedése ezután is aggasztó volt: amíg várták a rendőrséget és a mentőket, támadólag indult a megharapott nő férje és egy arra sétáló kisgyerek felé is. A nőt sokkos állapotban, 6-7 centis kutyaharapással vitték kórházba a mentők, de szerencsére még aznap kiengedték.
Valóban félni kell?
A történet persze elárasztotta a közösségi médiát, agresszív harci kutyáról szóltak a posztok. Állítólag korábban is történtek már hasonló incidensek, amikor csak centiken múlt a tragédia, sőt egy futárra is majdnem rátámadt a kutya a lépcsőházban. Mangó gazdájának édesanyja „csupa izom, igazából harcra való” kutyaként jellemezte az állatot, ami, mint kiderült egy amerikai bully. Nem egy elterjedt fajtáról van szó, de egyre többet szerepel a hírekben nem éppen pozitív történések kapcsán, így több országban is betiltották tartását és tenyésztését is az elmúlt években.
Kollár Mónika kynológus, a Soproni Dog Garden kutyaiskola vezetője lapunknak elmondta: a fajtát az 1990-es években hozták létre az Egyesült Államokban, többek között az Amerikai Pitbullterrier és az Amerikai Staffordshire Terrier keverékeként. A fajta kialakításakor egy izmos, erős, barátságos és kiegyensúlyozott temperamentumú családi kutya kitenyésztése volt a cél. A zord külső (robusztus testalkat, masszív, izmos testfelépítés, erős csontozat, széles fej, nagy és erős állkapocs) egy kedves, hűséges, családcentrikus természetet takar. Több méretváltozatban létezik, ezek közül a legismertebbek a pocket (kicsi), a standard (közepes), és az XXL (extra nagy).
„Fontos kiemelni, hogy a szaktudással rendelkező, tudatos és lelkiismeretes tenyésztők nagy figyelmet fordítanak arra, hogy a kutyák temperamentuma, idegrendszere stabil és kiszámítható maradjon! Ezért aztán az amerikai bullyt általában jó természetű, társaságkedvelő kutyaként ismerik, beleértve az XXL változatot is. A fajta rossz hírnevét okozó agresszív viselkedés megjelenése több tényezőtől függ: többek között a kutya egyéni genetikai hátterétől, nevelésétől, szocializációjától és a tartási körülményeitől. Ha egy bully tanításából kimarad a megfelelő szocializáció, helytelenül van kezelve, nincs kialakítva a gazda részéről az eredményes kontroll, akkor előfordulhat, hogy bizonyos helyzetekben agresszív viselkedést mutat. Különösen más állatokkal és idegen kutyákkal szemben” – hangsúlyozza a szakértő.
Az agresszív viselkedés megelőzése érdekében elengedhetetlen a következetes nevelés, a korai szocializáció, a szakember által felügyelt megfelelő tréning, - azon belül is a legfontosabb a kontrollálhatóság kialakítása. Mint mondja, egy bully nevelése során különösen figyelni kell arra, hogy a kutya megtanulja az alapvető engedelmességi parancsokat, pozitív környezetben legyen és a megfelelő biztonságos tartási körülményekről is gondoskodni kell.
„Összességében tehát az amerikai bully nem tipikusan agresszív fajta, de mint minden kutya esetében, náluk is szükséges a megfelelő gondoskodás és a tréning, a stabil, jól nevelt viselkedés kialakításához. Nemcsak napi egy-két sétára, hanem komoly mentális és fizikális fárasztásra van szükségük! Egy szakmai és morális alkalmasság híján lévő gazda mellett valóban veszélyessé válhat. Azokat a kutyákat, akik a hírekbe kerülnek az általuk okozott balesetek kapcsán, valószínűleg soha nem tanították engedelmességre, valamint kontroll nélküliek. Szakemberként is szomorúvá tesznek a balesetekről szóló hírek, hiszen ezek az esetek megelőzhetőek lennének. Az amerikai bullyk intelligenciája és gazdája iránti hűsége ugyanis lehetővé teszi, hogy hozzáértő és megfelelő nevelés mellett a megkívánt kontrollálhatóságukat elérjük” – zárta mondandóját Kollár Mónika.
Megfigyelés alatt a kutya
Mivel a rendőrség nem állapította meg bűncselekmény gyanúját, szabálysértési eljárás lefolytatását kezdeményezte a jegyzőnél. A vizsgálat még tart, az eljárást a Vas Vármegyei Kormányhivatal Szombathelyi Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály folytatja, a bullyt pedig elvitték Kőszegre a tulajdonosához (kiskönyvében ugyanis nem a sétáltató hölgy, hanem fia szerepel tulajdonosként), ott tartják megfigyelés alatt és csak meghatározott időben vihetik sétálni.
„A Szombathelyi Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya hatósági eljárást indított az ügyben, amely folyamatban van. Az ebet először tartási helyén hatósági megfigyelés alá helyezték, majd átszállították a tulajdonosához, ahol a megfigyelés folytatódik. Amennyiben a vizsgálat megállapítja az állattartó felelősségét, akkor a hatósági gyakorlat alapján komoly szankcióra számíthat” – közölte lapunkkal a Vas Vármegyei Kormányhivatal.
Jó, ha tudja:Ilyen és ehhez hasonló esetekben feljelentést tehet a támadás sértettje, emellett a környéken élők is jelezhetik aggodalmaikat a hatóságok felé, ha az állat tartása nem megfelelő, vagy ha az veszélyt jelent a közösségre. Ha pedig mentő is volt a helyszínen, nekik is kell hivatalból jelenteniük a történteket |
Czömpöl Bianka
Fotó: illusztráció/Pexels
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.