Operatív törzs: a katonák az ország működőképességének, az emberek biztonságának megőrzését szolgálják
Az alezredes a keddi sajtótájékoztatón közölte: az egészségügyi intézményekben mintegy 1100 katona kezdte meg a feladatának ellátását, az első hullám idején kialakított kórházparancsnoki rendszerben most is csaknem hatvanan vesznek részt. A kórházakban a katonák szakképesítést nem igénylő feladatokat végeznek, így testhőmérséklet-mérést, betegirányítást és -kísérést, útbaigazítást, adminisztrációs és logisztikai feladatokat.
Torba Attila elmondta, a rendőrséggel közösen keddtől az ország 56 településén és Budapesten ötszáz katona járőrözik majd. Úgy fogalmazott: "A katonák megjelenése a köztereken - ahogy más nyugat-európai országokban is megfigyelhető -, elkerülhetetlen."
Tavasszal is láttak el a katonák ilyen feladatot, de az akkori létszámot csaknem megtízszerezték. A katonák önállóan nem intézkedhetnek, de segítik a közrend és közbiztonság fenntartását, ellenőrzik a kijárási tilalom szabályainak betartását - részletezte.
Közölte: a katonák továbbra is részt vesznek a déli határvédelemben, valamint az északi és a nyugati határszakaszokon a határzár biztosításában. Utóbbi feladatot jelenleg hat megyében több mint kétszáz katona látja el. A határvédelemben eddig 2300 katona vett részt, ezt a létszámot további 300-zal emelik. Emellett a humanitárius korridoroknál is folytatják a rendőrség munkájának támogatását.
Az alezredes szólt arról is, hogy a honvédség folyamatosan teljesíti az intézményfertőtlenítési-kérelmeket is. Tavasszal mintegy kétezer katona 1043 idősotthont és szociális intézményt fertőtlenített; az őszi szünetben 59 oktatási intézményben száznál több katona járt. Az elmúlt egy hónapban csaknem 70 fertőtlenítési kérelem érkezett a tárcához, amelynek a háromnegyedét már teljesítették - mondta.
Torba Attila hangsúlyozta: a katonák a járvány elleni védekezést, az ország működőképességének és a magyar emberek biztonságának és egészségének megőrzését szolgálják. (MTI)
Fotó: Rendőr és katona járőrözik a Jászai Mari téren 2020. november 16-án. MTI/Bruzák Noémi
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.