km/óra
  2024.11.21., csütörtök  •  Olivér napja
Öt év krónikája III.: a második hullám

Öt év krónikája III.: a második hullám

Hetente megjelenő sorozatunkban az elmúlt öt év krónikáját dolgozzuk fel: a mostani részben 2020 második felének történetét tekintjük át lapunk írásai nyomán.

A júliusi eleji közgyűlés utáni sajtótájékoztatók arról szóltak, mi lesz az orvosi ügyelettel, ha átveszi a város, szükség van-e a parkolási díjak emelésére, illetve milyen jó, hogy megújul a Víztorony (a felújítást Homlok Zsolt cége végezte, amely 2018-2019-ben nyerő szériában volt Szombathelyen is). A frakcióvezetők tévévitán is megvitatták a témákat (2019 előtt ez még nehezen jött volna össze).

Beszámoltunk arról is, hogy önkormányzat szigorított a közterületi alkoholfogyasztás szabályain, azóta tilos inni a belvárosban, a köztereken és a parkokban. Ezeken felül arról írtunk, hogy a Broadway sétányon csillagot kapott az omegás Benkő László és Jordán Tamás.


Az első hullám után

A város nagyszabású parkolóépítési programba kezdett, leginkább a hetvenes-nyolcvanas években épült lakótelepeket sújtotta a helyhiány, az akkori tervezők nem számoltak azzal, hogy ugrásszerűen nő majd a járművek száma. Az első járványhullám után kinyitott a Termálfürdő, a város ingyenes programokkal, szigetmozival, utcaművészeti nappal és teraszkoncertekkel várta a polgárokat és a vendégeket.

Július közepén számoltunk be, hogy közvetlenül lehívható európai uniós forrásokra pályázna Szombathely a 2021–2027-es európai uniós költségvetési ciklusban a 100 intelligens város kihívás elnevezésű pályázat keretében. Írtunk arról is, hogy Prof. dr. Nagy Lajos kórházigazgató a Semmelweis-nap alkalmából Batthyány-Strattmann László-díjat vehetett át Kásler Miklós minisztertől.

Ugyanekkor kezdődtek meg a 2016-ban beadott kerékpárosbarát fejlesztési pályázat munkálatai, csaknem egymilliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatást sikerült nyerni. 11 új kerékpáros útvonal, és két nagy forgalmú csomópont (Rohonci–Bartók és a Bagolyvár melletti) felújítása szerepelt a csomagban. A leendő Schrammel-múzeum főbejárata felőli oldalához új homlokzatot terveztek: 1800 különleges téglát építettek be, amelyeket szombathelyi közéleti személyiségek, művészek, sportolók és civilek egy pecsételő akcióban tehettek egyedivé.

A polgármesterrel készült interjúban elhangzott, hogy az önkormányzati szektor pártszínektől függetlenül vesztese az állami elvonásoknak – már ekkor látszott, hogy az állam a szolidaritási adóval komoly pénzeket von el a védekezésre sokat költő településektől.

A nyári szünetben, augusztusban beszámoltunk arról, hogy az elmaradt nyári nagyrendezvények helyett (Savaria Táncverseny, Szent Iván-éj és a Savaria Történelmi Karnevál) a városi kulturális intézmények egyhónapos programözönt – gasztromozi, koncertek, gyerekprogramok stb.– szerveztek. Az augusztus 20-ai ünnepi számunk egyik slágeranyaga lett a kenyérsütés karanténban, a városi ünnepségeket szűk körben tartották meg.

De nem csak a Covidról szóltak a hírek, bővült a közterület-felügyelet kamerarendszere, a balesetveszélyes zebrák elé figyelemfelhívó piktogramok kerültek, a város zéró toleranciát jelentett be a parkerdei szemetelőkkel szemben: utat zártak le, kamerákat szereltek fel. Szeptember elején elmaradt a hagyományos városi tanévnyitó – a tavaszi után lassan megérkezett a következő, sokkal súlyosabb őszi járványhullám, az országhatárokat lezárták a külföldiek előtt, az ingázókat a 30 kilométeres szabállyal sikerült sokkolni.

A nem covidos hírek: legyen ingyenes az M86-os Vátig tartó szakasza, hogy az erős helyi forgalom ne Zanatot és annak lakóit terhelje, ezt kérte a szombathelyi önkormányzat a szakminisztériumtól – nem engedték. A Falco egyszerre készült a bajnokságra és a BL-re, a magyar labdarúgó-válogatottban pedig újabb szombathelyi származású futballista lépett pályára: Törökországban Schäfer András debütált.


A második hullám

Aztán lassan mindent leuralt a koronavírus: lassan, de folyamatosan emelkedett az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Vas megyében is. A polgármester újra összehívta a tavaszi veszélyhelyzet alatt létrejött védekezést segítő tanácsadó testületet – ahogy mentünk bele szeptemberbe, egyre több iskolában kerültek karanténba diákok és tanárok. Nem lehet kihagyni a hírt, miszerint befejeződött a Mészáros Lőrinc utca felújítása, a szentkirályi városrészen több utcát hoztak rendbe 300 millió forint költségvetési forrásból.

A hatóságok szigorúbban ellenőrizték a maszkviselési szabályok betartását: Szombathelyen a tömegközlekedési járműveken és az üzletekben volt kötelező a viselése – az intézmények intézkedhettek saját hatáskörben, többségük élt is ezzel a lehetőséggel. A MÁV és a VOLÁN járatain a rendőrség mellett a polgár- és vagyonőrök is ellenőrizték az utasokat. A koronavírus-járvány miatt a Vasi Vasember triatlonversenyt nem nyáron, hanem szeptemberben rendezték meg – négyszázan álltak rajthoz.

A járvány felszálló ágban volt, országosan elérte a napi ezret az új fertőzöttek száma. Vas megyében egy hét alatt megduplázódtak az igazolt esetek, a betegek között a 20–29 évesek voltak többségben. Közben a napi munka haladt: épült a járda és a bicikliút a METRO és Söptei úti körforgalom között. Aláírásgyűjtésbe fogtak a lakók, hogy legyen egyirányú a Szatmár utca, a kérést Putz Attila képviselő továbbította.

A szeptemberi közgyűlés legfontosabb témája volt a városi bevételek elapadása: az iparűzési adó csökkent, a kormányzati elvonás emelkedett, a kettő miatt 2-2,5 milliárdos hiánnyal számolt a város, így az önkormányzat 1,8 milliárdos takarékossági csomagot állított össze. Kiderült az is, hogy a Vásárcsarnokra kell még 177 millió forint önkormányzati pénz.

Októberben elindult Weöres Sándor Színház új igazgatójának kiválasztása, az eljárás végén (amely az októberi közgyűlésig tartott) Szabó Tibor (1957) Jászai-díjas színész kapott bizalmat. Felavatták az új vívócsarnokot, amely Komatits József tőrvívó nevét vette fel. A szombathelyiek Európa-bajnok tornásza, Dévai Boglárka makacs sérülése után két évvel bravúros Világkupa-győzelemmel tért vissza a szülővárosában rendezett versenyen. Megkezdődött a Vigyázzunk Együtt Szombathelyre! program, a helyi közösségek szépítették lakókörnyezetüket, a játszótereket.


30 éves az önkormányzatiság

1990. október 23-án tartotta alakuló ülését a szombathelyi közgyűlés. A jubileumra a rendezvények mellett lapunk külön számmal készült, bemutattuk 30 év nyolc testületét, megszólalt négy polgármester – Ipkovich György, Szabó Gábor, Puskás Tivadar, Nemény András (a városvezetőket televíziós kerekasztal-beszélgetésre is hívta Krizsán Zsuzsa). Mellettük interjú készült Kaczmarski Jánossal, Harangozó Bertalannal, Kozma Gáborral, Németh Kálmánnal, László Győzővel, Heckenast Gusztávval, Rettegi Attilával, Tóth Kálmánnal.

„A rendes” lapszámban különleges 1956-os fotókat közöltünk, beszámoltunk arról, hogy a város írásos garanciákat kér az ingatlanberuházóktól, születésnapi interjút készítettünk az akkor 80 éves Török Péterrel, a Haladás és a magyar futball ikonikus alakjával.
Október végén írtunk arról, hogy a következő hónaptól hét új, modern csuklósbuszt lízingelt a város (akkor még a Volán volt a szolgáltató, a járműparkjának az átlagéletkora 14, a csuklós buszoké 23 év volt).


Újabb szigorítások


A járvány egyre aggasztóbb méreteket öltött, dr. Kecskés László, a bizottság elnöke, a Markusovszky kórház osztályvezető főorvosa november elején arról számolt be, hogy naponta átlagosan 15-20 igazolt fertőzött beteg érkezett a kórházba. A Covid-intenzív osztály betelt, így szükségessé vált a mellkassebészeten egy újabb járványosztály kialakítása, november elején 318 fertőzött volt a szombathelyi kórházban, Vas megyében több mint 30-an hunytak el – a második hullám sokkal súlyosabb volt, mint a tavaszi.

A kormány újabb szigorításokat rendelt el, ismét rendkívüli jogrend lépett életbe, veszélyhelyzetet hirdettek kijárási korlátozással (éjfél és reggel öt között, néhány kivétellel, a kutya kifejezetten előny volt) és más intézkedésekkel. A város saját hatáskörben is hozott döntéseket, a városházán és az önkormányzati cégeknél igyekeztek minimálisra csökkenteni a személyes kontaktusokat, elmaradt a Szent Márton Gála, a városi szilveszter, ismét önkéntesek segítettek az időseknek a bevásárlásban, gyógyszerkiváltásban és más egyebekben is. Kötelező maszkviselést rendeltek el a Belvárosban és környékén, a Domusnál, buszmegállókban, óvodák, bölcsődék körzetében.
Az élet azért nem állt meg, megérkeztek az új buszok, elkezdődött a körforgalom építése a Bagolyvárnál, felújították a járdát a Víztorony mellett, új parkfenntartó gépeket szerzett be a város, és Herényből érkezett a városi fenyő.

November végén Vas megyében 1592, Szombathelyen 605 aktív fertőzöttről tudtak, a számok gyorsan emelkedtek – előfordult, hogy három nap alatt 24 beteg hunyt el a kórházban. A háziorvosok javaslata alapján – az országban egyedülálló módon – a város megrendelte pulzoximéterek beszerzését. Az eszköz segítette a háziorvosokat annak az eldöntésében, hogy az adott beteg kezelése lehetséges-e otthon. Szombathelyen is elkezdődött a tömeges tesztelés az egészségügyi és szociális intézményekben, valamint a bölcsődékben, óvodákban és iskolákban dolgozókat vizsgálták. Az önkormányzat is rendelt Covid-teszteket, amivel a szociális szférában dolgozókat szűrték.


Nőtt a város területe


A gazdasági helyzet nem alakult fényesen, a városi költségvetésből 1,8 milliárd forint iparűzési adó hiányzott, viszont 2,7 milliárd szolidaritási adót be kellett fizetni az államnak. Ezért is jött jól a város jövőjét alapvetően meghatározó lépés, a városvezetésnek sikerült megállapodnia a söptei önkormányzattal, Szombathely tulajdonába került a várostól északra lévő 210 hektáros iparterület. A volt gyakorlóteret 2008-ban vásárolta meg a szombathelyi és a söptei önkormányzat közösen, háromötöd részben a városé, kétötöd részben a községé volt. Évek óta tartó tárgyalások után a két település megegyezett: az ingatlan Szombathely közigazgatási területe lett. Cserében az ipari célú telkek értékesítése során a söptei önkormányzat kapja a nettó vételár 11 százalékát, az ide települő cégek iparűzési adójából szintén 11 százalék illeti.

A kormány közben megtiltotta az önkormányzatoknak, hogy 2021-ben emeljék a helyi és a települési adókat, új adónemet vezessenek be, vagy eltöröljék az eddigi adókedvezményeket és -mentességeket – Szombathely a kiesett bevételek miatt az ezer négyzetméter feletti ingatlanok építményadóját emelte volna meg.

Az államhoz kerül a Haladás Sportkomplexum fenntartása és működtetése – ezt dr. Nemény András polgármester és dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő jelentették be közös sajtótájékoztatójukon decemberben. A lépéssel az önkormányzat 300-400 milliós költségtől szabadult meg évente – számítások szerint ennyibe került (akkori áron) a stadion és a többi létesítmény üzemeltetése.

A kormány munkahelymentő programot indított, Szombathelyen 1,8 milliárd forinttal támogatták a TDK Hungary Components Kft. 4,1 milliárdos beruházását, amellyel 2100 munkahelyet védenek meg – ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be. A város további takarékossági lépéseket tett, 2021-re 10 százalékkal csökkentették a képviselők illetményét, 10 százalékkal mérsékelték az önkormányzati cégek felügyelőbizottsági és igazgatósági tagjainak járandóságát, amivel több mint hétmilliót spóroltak, megfelezték a városvezetői reprezentációs kereteket is.

A pénzügyi mérleg így festett: a járvány több feladattal és vállalással járt az önkormányzatok számára, emellett a kormánydöntések pénzelvonással jártak. A folyamatban lévő fejlesztések drágultak, a Vásárcsarnok felújításába végül több mint félmilliárdot kellett a városnak betennie. A kiadási oldalon a pandémia elleni védekezés 160 millióba került, a munkahelyüket elvesztőket több száz millióval támogatta a város. A gépjárműadó központi elvonása 280 millió forintos mínuszt jelentett Szombathelynek, az ingyenes parkolás havi 40 milliót vett ki a kasszából, emellett kisebb tételek (reklámadó) apasztották a városi kasszát. A 2019-es „békeév” többletét a koronavírusos 2020 „elvitte”, így végződött az esztendő.

 

Fotó: Nagy Jácint

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Miss Universe 2024: huszárruhában és turulszárnyakkal lépett színpadra a szombathelyi Kenéz Nóra
Extrém szettben vonult végig a színpadon az elődöntő nemzeti ruhás fordulójában.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Adventi vásár Szombathely 2024: Indul a visszaszámlálás! November 22-én nyit a szombathelyi adventi vásár sok programmal és újdonsággal
Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér. A már hagyományosnak számító elemek mellett izgalmas újdonságokat is tartogat az idei adventi vásár, erről tartottak sajtótájékoztatót szerda délelőtt.
legfrissebbek
Hat hónap alatt 700 millió palackot váltottunk vissza
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU.
Szék, hűtő, szakadt cipők: illegális szeméthalom Zanat határában
Ismeretlenek nagy mennyiségű szemetet raktak le Zanat határában, illegálisan. Az M86-os gyorsforgalmi út felüljárójának közelében egy teherautónyi vegyes hulladékot borítottak le. A lakók jelezték a problémát a körzet képviselőjének, aki bejelentést tett a Polgármesteri Hivatalban. Az érintett terület a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-hez tartozik.
Három őshonos jelölt közül választhatjuk ki a 2025-ös Év Halát
Érkezik a havazás Vas vármegyébe, a közút is készül
Az előrejelzések alapján november 22-én, pénteken érkezik a 2024-2025-ös téli szezon első havazása. A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is az állami kezelésű utakon. A közútkezelő azt kéri a közlekedőktől, hogy csak téli gumival felszerelt autókkal induljanak el a havazásban érintett területeken és vezessenek lassabban, óvatosabban, olvasható a közelményükben.
Csaknem ötven helyszínre telepített meteorológiai állomásokat az E.ON
Az E.ON csaknem 50 helyszínre telepített időjárási jellemzőket mérő eszközöket, ezek a teljes Észak-Dunántúlt lefedik; a fejlesztés az 50 milliárd forint összegű, Danube InGrid projektben valósult meg - közölte az E.ON Hungária Csoport.