
Kütyük, generációk, bábszínház és kultúraváltás – Óvodapedagógiai szakmai napot tartottak a Savaria Moziban
Immár nyolcadik alkalommal rendezte meg az önkormányzat az óvodapedagógiai szakmai napot Szombathelyen, ezúttal a Savaria Moziban. A konferenciát dr. László Győző alpolgármester nyitotta meg, mint mondta, óriási megtiszteltetés számára, hogy már sokadik alkalommal teheti ezt meg.
„Amikor futás közben azon gondolkodtam, hogy mit fogok önöknek mondani, szó szerint összefutottunk a Csónakázótó partján egy nagyon régi, kedves barátommal, aki történetesen óvodapedagógus, és hát mi olyan viszonyban vagyunk, hogy ő mindig nagyon őszintén elmondja, amit gondol, a kritikát is. A saját kis lassú tempómban futottam, amikor mellém ért, rám nézett és megkérdezte, hogy mikor kezdi el futni. Hát köszönöm szépen, próbálok nem meghalni. Az első pillanatban földbe tiporta a férfi hiúságomat, sebészi pontossággal diagnosztizálta a téli időszakban felszedett plusz kilóimat és volt, hogy megkérdezte, most éppen meg kívánok-e fulladni, vagy csak asztmás vagyok. Közben finoman, de folyamatosan nagyobb tempóra váltottunk. Mindig egy fél testhosszal ment előttem, pont annyival, hogy ahogy később visszanéztem az órámon a teljesítményadatokat, mire a kis hídhoz értünk, már 30%-kal gyorsabban futottam, mint amit saját magamtól el tudtam volna képzelni. Közben azért mindig volt egy kedves mondata, hogy figyeljek a lélegzetvételre, hogy most ne beszéljek vele, amikor próbáltam valami csattanós választ adni. És mire elértünk a játszótérhez, ahol én lecsatlakoztam a Gagarin út felé, ő pedig ment vissza a parkolóba, olyan két kilométer kellett, amíg rájöttem, hogy pontosan mi történt: egy jó pedagógiai módszerrel kimozdított a komfortzónámból, átvezetett a holtpontomon, és amellett, hogy nyilván provokált, valami olyat tett velem, ami jó volt, és egyébként hiányzott is, amikor már nem együtt futottunk” – mesélte.
És hogy mégis miért mesélte el ezt a példát? Mert ilyen egy jó pedagógus és ez a gyerekeknél is rettentően fontos, hiszen még a legpesszimistább kutatások is azt mutatják, hogy mire egy kisgyerek kijön az óvodából, addigra kész a személyisége.
„Amikor ezeket a kis embereket, a saját gyerekeinket, a jövőnket önökre bízzuk, akkor nagyon nem mindegy, hogy ezeken a kezdeti lépéseken kik és hogyan segítik át őket. Nagyon nem mindegy, hogy milyen úton indulnak el az életben, hogy lesz-e kitartásuk, lesz-e kezdeményezőkészségük, meglesznek-e bennük azok a képességek, amivel ebben a mai megújult és rohanó világban mindannyiunkat szembe kell nézni, egyén és közösség szintjén is, hiszen számos olyan kihívás van, amire azt gondolom, hogy korábban egyikünk sem számított. És ehhez nyilván szükség van az önök szaktudására, de még inkább arra a szeretetre, amit adnak a gyerekeknek. És a szakma szeretetére is, hiszen csak ezáltal tudnak olyan kiválóak lenni, amilyenek valójában. Azért tartom nagyon fontosnak az olyan napokat, mint a mai, ahol olyan szakmai előadásokat hallhatnak és olyan tudással gazdagodhatnak, amelyek pont ezekre a kihívásokra tudnak jól reagálni” – mondta.
A délelőtti program két előadás volt. Elsőként dr. habil Varga László, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar egyetemi docense és dékánja következett Pedagógiai kultúraváltás küszöbén című előadásával. Több mint 20 éve dolgozik az egyetemen, hitvallása, hogy minden gyermek egyedi és megismételhetetlen a világon, célja a gyermekek nevelése, megismerése, elfogadása, emellett pedig sikeres együttműködés kialakítása a szülőkkel. Úgy véli, hogy ezen feltételek optimális egyensúlya jelentheti a sikeres pedagógia megvalósulását.
Rövid szünet után Kissné Dr. Zsámboki Réka, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar egyetemi docense és dékánhelyettese előadása következett „Kütyügenerációk” címmel, az ő feladatkörébe tartoznak ugyanis a globalizálódást szolgáló oktatási, kutatási és mobilitási programok, a határon túli pedagógusok továbbképzése, a gyakorlati képzés és a bázisóvodai hálózat koordinációja, a minőségbiztosítás, valamint a pedagógiai karon folyó tudományos munka felügyelete. Hitvallását a következőképp fogalmazta meg: „a neveléstudomány és a pedagógiai gyakorlat iránti elköteleződés és felelősség mentén hiteles és követendő példát kell nyújtani a ránk bízott gyermekeknek, tanulóknak, szülőknek és pedagógusjelölteknek.”
Az ebédszünet után már csak egy előadás várta az óvodaigazgatókat, óvodapedagógusokat, pedagógiai asszisztenseket. Csató Kata a szombathelyi Mesebolt Bábszínház igazgatója, a szombathelyi kulturális élet egyik meghatározó alakja a bábszínház szerepéről beszélt az óvodapedagógiában. Hiszen még mielőtt 2024. július 1-jén átvette volna a stafétát is kapcsolódott a szombathelyi bábszínházhoz: közel 6 alkalommal dolgozott a társulattal endezőként és színészként is. Alapító elnöke az Európai Szabadúszó Művészek Egyesületének, továbbá 2008 óta elnökségi tagja, 2010 óta elnöke az UNIMA Nemzetközi Bábművész Szövetség Magyar Központjának. Felsőfokú tanulmányait Magyarország után Lengyelországban végezte; bábszínész és bábrendező diplomáját a lengyelországi Bjalisztok színművészeti akadémiáján szerezte.
És bár az előadások ezzel véget értek, a program a városháza Eszter termében 17 órakor kezdődő rajzpályázat eredményhirdetésével zárul hivatalosan.
CzB
Fotó: Nagy Jácint

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.