2024.09.15., vasárnap  •  Enikő, Melitta napja
Párizs 2024: a norvégok legyőzték a franciákat a női kézilabda döntőben, Dánia a bronzérmes

A Lunde, Mörk, Kristiansen, Oftedal, Brattset, Camilla Herrem fémjelezte, ebben az összetételben búcsúzó norvég aranycsapat esélyt sem hagyott a házigazda, tokiói aranyérmes, világbajnok franciáknak a női kézilabda szombati Lille-i döntőjében, 29-21-re nyert, a bronzérmet a svédeket öt góllal felülmúló dánok szerezték meg, a magyar csapat hatodikként zárt, és egy részsikert is elkönyvelhetett: a torna góllövőlistáján harmadik helyen záró Klujber Katrin bekerült a torna álomcsapatába.

A döntő első három gólját a francia együttes szerezte, a skandinávok 4-4-nél érték utol riválisukat. A hazaiak 22 perc elteltével 11-9-re vezettek, a játékrész hajrája azonban a magukra találó Európa-bajnok norvégoké volt, akik kétgólos előnnyel vonulhattak a pihenőre.

Hét perc telt el a második félidőből, amikor már négy találat volt a különbség a norvégok javára (18-14), a 42. percre pedig hatgólosra hízott az előnyük (21-15). A hazaiak rendre hibáztak a támadások befejezéseinél, és 12 perccel a dudaszó előtt gyakorlatilag eldőlt az aranyérem sorsa (24-17): 12 év után ismét, összességében harmadszor aranyérmes lett a norvég női válogatott.

A finálé legeredményesebbje a tavalyi év legjobb női játékosának választott norvég Henny Reistad lett nyolc találattal. Az Európa-bajnok, vb-ezüstérmes norvég együttes győri kézilabdázói közül Kari Brattset mind a hat kísérletét gólra váltotta, a visszavonuló norvég Stine Oftedal ötször volt eredményes, Veronica Kristiansen nem talált be. Az ETO-tól távozó hálóőr, Silje Solberg nem tudott lövést védeni. A korábban Győrben is kézilabdázó, 44 esztendős Katrine Lunde két ötkarikás bronzérme mellé harmadik olimpiai bajnoki címét érdemelte ki, a sikerből 12 hárítással vette ki a részét a fináléban.

A Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO francia balátlövője, Estelle Nze Minko négy lövésből nem tudott eredményes lenni, a kapus Hatadou Sako három kísérletet hárított. A magyar bajnok és kupagyőztes Ferencvároshoz csatlakozó honfitársai közül Orlane Kanor öt gólt lőtt, Laura Glauser hat védéssel zárt.

Eredmények, női kézilabda, olimpiai bajnok: Norvégia (Veronica Kristiansen, Maren Aardahl, Stine Skogrand, Nora Mörk, Stine Oftedal, Silje Solberg, Kari Brattset Dale, Kristine Breistöl, Vilde Ingstad, Katrine Lunde, Marit Jacobsen, Camilla Herrem, Sanna Solberg, Henny Reistad, Thale Rushfeldt Deila), 2. Franciaország, 3. Dánia, 4. Svédország....6., Magyarország.

Döntő: Norvégia-Franciaország 29-21 (15-13).
A 3. helyért: Dánia-Svédország 30-25 (15-13).

A magyar válogatott jobbátlövője, Klujber Katrin bekerült a párizsi olimpia női kézilabdatornájának álomcsapatába.

A nemzetközi szövetség szombati beszámolója szerint egyedül a Ferencváros jobbátlövője került be az álomcsapatba olyan válogatottból, amely nem jutott elődöntőbe az ötkarikás játékokon, a magyarok ugyanis a hatodik helyen végeztek. Ő szerezte a harmadik legtöbb gólt (38), pedig csapata szereplése a negyeddöntőben véget ért.

A legjobb kapus Klujber új klubtársa, a bajnok és kupagyőztes FTC-hez csatlakozó francia Laura Glauser lett.

A legjobb irányítónak a Bajnokok Ligája-győztes Győri Audi ETO KC-tól távozott, pályafutását olimpiai aranyéremmel lezáró Stine Oftedal lett, aki először került be ötkarikás álomcsapatba.

A győri Kari Brattset Dale lett a legjobb beálló, ráadásul az olimpiai bajnok norvég válogatott legeredményesebb játékosa 29 találattal.

A győriek balátlövője, az ezüstérmes Estelle Nze Minko is bekerült a torna válogatottjába. A legértékesebb játékosnak a norvégok 44 éves kapusát, Katrine Lundét választották, aki tagja volt a pekingi és a tokiói álomcsapatnak, de az olimpiai MVP-címet most először szerezte meg. Az övé volt a legjobb kapusstatisztika, 79 lövést védett, ami 42 százalékos hatékonyságot jelent.