Pickleball, a jövő játéka
Dr. Nagyváradi Katalin, az ELTE Sporttudományi Intézet egyetemi adjunktusa az új sportág alapjairól beszélt. Megtudhattuk, hogy a pickleball a leggyorsabban fejlődő sportág jelenleg, mely a tenisz, a tollaslabda és a ping-pong (asztalitenisz) legjobb részeinek keresztezéséből jött létre. Az USA-ban 1965-ben feltalált játék néhány éve jelent meg Európában, többek között Spanyolországban, Finnországban, Hollandiában, Angliában, Ukrajnában, s Magyarországon is egyre népszerűbb. Hétvégi szórakozásnak indult, amit a megalkotók, a Pritchard család a házuk hátsó kertjében kezdték el játszani. Eredetileg tollasozni készültek unaloműzésként egy szombat délután, de nem találtak tollaslabdát a házban, csak egy lyukacsos műanyaglabdát. Leengedték a tollaslabdahálót derékmagasságig, a fészerben találtak furnérlemezt, és abból fabrikáltak hozzá ütőket.
– Kitűnő rekreációs sport, ugyanis könnyen tanulható, nincs hozzá szükség speciális dolgokra – folytatta. – A világszerte több mint 2,5 millió ember által űzött játékot ütőkkel, műanyag labdákkal egy tollaslabda méretű pályán és a teniszhálónál picit alacsonyabb hálónál játsszák. A tenisszel szinte teljesen azonos mozgása miatt könnyen megtanulható. A tollaslabda méretű pálya miatt sokkal könnyedebb, kevésbé megterhelő, mint a többi ütős sport. Emellett pedig rettentően fejleszti a reflexeket és a koncentrációt, ezért gyerekeknek is ajánlott. A pályát bárhol ki lehet jelölni, udvaron, tornateremben vagy akár idősek klubjában is. A pálya méretei: 13,41 méter hosszú és 6,1 méter széles.
A háló középen 86,36, a két szélén 91,44 centiméter magas. A háló magassága alacsonyabb, mint a teniszben, ezért a szerválás is könnyebb. A teniszből is ismert alsó egyenes ütés is könnyebb, nem kell annyit ütni, nem veszi igénybe fokozottan a vállízületeket. A ping-pong a finommozgásokat preferálja, nehezebb benne sikerélményeket szerezni. A pickleballban a kevésbé ügyes emberek is könnyebben eltalálják a labdát. Az ütő kisebb, mint a teniszben, viszont nagyobb, mint a másik két sportágban. A játékhoz különleges labda is tartozik, beltérre 26, kültérre pedig az aerodinamikai tényezők miatt 32 lyukút ajánlanak. A teniszhez hasonlóan itt is a másik térfélre kell ütnünk a labdát a háló felett, törekedve arra, hogy az ellenfél ne tudja visszaadni. Ha az ellenfél térfelén kettőt pattan a labda, kiüti a pályáról vagy a hálóba üti, az hiba, és a miénk a labdamenet.
S hogy mit jelent a double bounce rule, mi a röpte és a non-volley zone? – erre is választ kaphatunk az október 16-ai bemutatón. Az AGORA – MSH-ban bárki kipróbálhatja a játékot a Közép-Kelet-Európai Rekreációs Társaság, az ELTE SEK Sporttudományi Intézet Szombathely és az AGORA szervezésében. A bemutatón túl ügyességi játékokkal is készülnek a szervezők, melyre az iskolai csapatokon kívül bárki jelentkezhet.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.