A megelőzés a legjobb gyógymód - gyakorlati tanácsok a koronavírus ellen
- A koronavírus jelenlegi ismereteink szerint többféle módon terjed: emberről emberre közvetlenül, fertőzött tárgyak érintésével, sőt újabban felmerült, hogy széklettel is. Ha végiggondoljuk ezeket a terjedési módokat, igyekeznünk kell megelőzni, hogy így kerüljön vírus a szervezetünkbe – szögezi le már az elején Pölöskey Péter házi gyermekorvos. - Érdemes kerülni a nagy tömeget, bizonyos távolságot tartani másoktól. Aki tudja magáról hogy beteg, légúti tünetei vannak, náthás, köhög, az felelősen gondolkodva, csak szájmaszkban menjen közösségbe. Ez a bizonyos sebészi maszk ugyan nem véd a betegségektől, de a kórokozók szórását megakadályozza.
Klasszikus terjedési mód a fertőzött tárgyak érintése. Észre sem vesszük, naponta hányszor köhögünk a tenyerünkbe, hányszor nyúlunk az arcunkhoz, szánkhoz, miután megfogtunk egy ajtógombot vagy bevásárlókosarat. A kórokozók a tárgyak felületén több órán át életképesek lehetnek. Ezért fontos az alapos kézmosás, a lehető legtöbb alkalommal egy nap.
- Munkakezdéskor, hazaérkezésnél, bevásárlás után, ha nyilvános helyen jártunk, ajánlott a kézmosás. Egyre többen tisztában vannak azzal, hogyan kell helyesen kezet mosni, és megtanulták, hogy ez mennyire fontos – ezt tapasztalja Pölöskey doktor.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az interneten is terjesztett oktatóvideón mutatja be a kézmosás megfelelő technikáját: bőséges szappannal előbb a tenyeret, majd a kézfejet és az ujjközöket kell alaposan bedörzsölni, ajánlott kimosni a bőrredőket, külön megtisztítani a hüvelykujjat, a körmöket, és egészen a csuklóig szappanozni a kezünket. Minél jobban habzik a szappan, annál nagyobb a tisztító hatása. Textil törölköző helyett lehetőség szerint kéztörlő papírt használjunk. Javasolt a kézfertőtlenítő alkoholos oldatok, gélek rendszeres használata is.
Tanácsos kerülni a zsúfolt tömegközlekedési eszközöket, a zárt tereket, mellőzni a hagyományos köszönési formákat, például a kézfogást. Célszerű a zártabb helyiségeket óránként jól átszellőztetni. A könyökhajlatba vagy zsebkendőbe köhögjünk, tüsszentsünk. Naponta többször fertőtlenítsük a gyakran érintett tárgyakat (kilincs, villanykapcsoló).
A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint a koronavírus-fertőzés jellemző tünetei a láz, száraz köhögés és légszomj, de előfordulhat izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés és fáradékonyság is. Fontos tudni, hogy a fertőzöttek 80 százaléka speciális kezelés nélkül is meggyógyul, hat betegből egynél alakul ki súlyosabb tünet. Ha valaki fertőzött területre utazott vagy kapcsolatba lépett fertőzött személlyel, és tüneteket észlel magán, ne menjen a rendelőbe, telefonáljon háziorvosának, és hívja a zöld számokat (06-80/277-455, 06-80/277-456). Ha nem jelentkeznek tünetek, 14 napos megfigyelés javasolt.
- Folyamatosan tanuljuk ezt a helyzetet, hiszen szerencsére alig van gyakorlati tapasztalatunk.
Ahogy változik a járványhelyzet, a hatóságok úgy módosítják az intézkedéseket – magyarázza Pölöskey Péter. - Senki nem tudja biztosan megmondani, hogy mi lesz két hét múlva, de mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy lassítsuk a járvány terjedését.
A koronavírussal kapcsolatos friss információk és lakossági tájékoztatók megtalálhatóak a népegészségügyi központ internetes oldalán (www.nnk.gov.hu).
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.