
Ragadós száj- és körömfájás: újabb két telepen mutatták ki a vírust Győr-Moson-Sopronban – országos szigorítások jönnek
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint a két érintett telepen április 1-jén észlelték a klasszikus tüneteket, és másnapra a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették a fertőzést. A darnózseli telepen 1000, a dunakiliti gazdaságban pedig 2500 szarvasmarha van. A helyszíneken már megkezdték a járványügyi intézkedéseket.
Új intézkedések: fertőtlenítő pontok, katonai támogatás
Nagy István közlése szerint fertőtlenítő pontokat hoznak létre Rajkától Esztergomig minden határátkelőnél, ahol a belépő és kilépő járműveket kötelezően fertőtlenítik. Ezen kívül az M1-es autópályán Hegyeshalomtól Bőnyig minden kihajtónál fertőtlenítő szőnyegeket telepítenek.
A miniszter hangsúlyozta: a védekezés folyamatos és szigorú lesz. A Magyar Honvédség segítségével biztosítják a nap 24 órájában történő, fegyelmezett végrehajtást, hogy a vírus ne tudjon kijutni a megyéből.
„Arra kérek mindenkit, hogy a hatóság utasításait a legmesszebb menőkig, fegyelmezetten tartsák be. Csak így van esélyünk a további kitörések megakadályozására”
– fogalmazott Nagy István.
Fél évszázad után újra Magyarországon
A betegség több mint 50 év után tért vissza Magyarországra. Az első hazai esetet március elején észlelték Kisbajcson, majd március végén Levélen is megjelent a vírus, ahol minden állatot le kellett ölni. Szlovákiában már országos rendkívüli helyzet van érvényben, miután a Duna túloldalán, a komáromi és dunaszerdahelyi járásokban is felbukkant a fertőzés.
Az érintett magyar térségekben vadászati tilalmat rendeltek el, állatkertek zártak be, és Hegyeshalom térségében tömeges állattemetések zajlanak.
Mi az a száj- és körömfájás?
A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző vírusos betegség, amely a hasított körmű állatokat – például szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat, kecskéket – érinti. Jellemző tünetei: láz, nyálzás, hólyagképződés a szájüregben és a lábvégeken. Emberre nagyon ritkán terjed át, de gazdasági következményei súlyosak.
A hatóságok fokozott ellenőrzést, szigorú betartást és együttműködést kérnek a lakosságtól és az állattartóktól, hogy elkerülhető legyen egy 1973-hoz hasonló, súlyos járványhelyzet.
Fotó: illusztráció/Nébih






A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.